Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Тенис

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Нед Јан 21 2007, 16:26

Има и луѓе како мене што следат, и малце повеќе од следење Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
S|m0n4e
верно членче
верно членче
S|m0n4e

Број на мислења : 263
Age : 28
Registration date : 2006-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Пон Јан 22 2007, 19:26

Во четврт-финале играат:

МАЖИ:

Roger Federer SUI (1) vs. Tommy Robredo ESP (7)
Mardy Fish USA vs. Andy Roddick USA (6)
Tommy Haas GER (12) vs. Nikolay Davydenko RUS (3)
Fernando Gonzalez CHI (10) vs Rafael Nadal ESP (2)

ЖЕНИ:

Maria Sharapova RUS (1) vs. Anna Chakvetadze RUS (12)
Kim Clijsters BEL (4) vs. Martina Hingis SUI (6)
Serena Williams USA vs. Shahar Peer ISR (16)
Nicole Vaidisova CZE (10) vs. Lucie Safarova CZE
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
Slash

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Пон Јан 22 2007, 19:45

Шарапова шампион!!! Исто и Федерер!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Пон Јан 22 2007, 19:47

Шарапова у тој случај е шампионка! а федерер е шампион! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Пон Јан 22 2007, 19:56

абе смајли сегде мора да најдеш мана ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Slash
Форум Манијак
Slash

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Пон Јан 22 2007, 20:00

Сегде мора да најде мана ама не значи дека секогаш ево право. Во македонскиот јазик не постои зборот шампионка туку шампион. А тоа шампионка е уличен израз исто како шро се и: професорка, докторка, продавачка и мн други.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Пон Јан 22 2007, 20:12

Ние во македонски имаме многу лоши преводи од странски зборови...
Еве чисти пример ти е... Водка - Вотка ( нема логика... зошто колку што знам Водка - значи се пие како вода... )
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
S|m0n4e
верно членче
верно членче
S|m0n4e

Број на мислења : 263
Age : 28
Registration date : 2006-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Сре Јан 24 2007, 18:23

Полуфинале:

МАЖИ


Roger Federer SUI (1) vs. Andy Roddick USA (6)
Tommy Haas GER (12) vs. Fernando Gonzalez CHI (10)

ЖЕНИ

Maria Sharapova RUS (1) vs. Kim Clijsters BEL (4)
Serena Williams USA vs. Nicole Vaidisova CZE (10)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Сре Јан 24 2007, 18:42

Slash напиша:
Сегде мора да најде мана ама не значи дека секогаш ево право. Во македонскиот јазик не постои зборот шампионка туку шампион. А тоа шампионка е уличен израз исто како шро се и: професорка, докторка, продавачка и мн други.
абе не е уличен израз! се става на именката ка ако е за женско! ама нема везе не сме овде да дискутираме за тоа туку за тенис! абе кога отпадна надал?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Proof
Форум Манијак
Proof

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Сре Јан 24 2007, 18:43

Изгуби у 1/4 финале од Гонзалес
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Сре Јан 24 2007, 18:45

хахахах! закон! колку?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Сре Јан 24 2007, 18:48

до кај е ова тенисов ? не следам ама кога веке се збори овде да знам барем како иде да не бидам тутуле бале Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
S|m0n4e
верно членче
верно членче
S|m0n4e

Број на мислења : 263
Age : 28
Registration date : 2006-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Чет Јан 25 2007, 16:40

smiley Smile напиша:
хахахах! закон! колку?

ТЕНИС - УМОРОТ, ПОВРЕДИТЕ И ФУРИОЗНИОТ ПРОТИВНИК ГО СОПРЕА СВЕТСКИОТ БРОЈ 2

Гонзалез го "збриша" Надал
Фернандо Гонзалез благодарение на својот силен сервис и уште посилен
форхенд го "нокаутираше" вториот носител Рафаел Надал во четвртфиналето
на Австралискиот Опен за првпат во кариерата да се пласира во гренд
слем полуфинале. Оставајќи ја непостојаноста во минатото, Гонзалез беше
доминантнен во 6:2/6:4/6:3 победата за нешто помалку од два часа.

Чилеанецот
направи пет брејка на Надал и неговите 41 директни победнички топки беа
речиси тројно повеќе од 14-те на Надал. Со 10 аса, тој има 76 во
Мелбурн, и е пред Енди Родик со 71. 10. носител вели дека никогаш не
играл подобро.

"Играв навистина неверојатен тенис. Се надевам
дека ќе продолжам така до крајот на неделата. Се обидувам повеќе да
одам на слајс поени и повеќе да трчам. Претходно само удирав, и удирав
и удирав... Сега можеби ја научив лекцијата", вели Гонзалез.

Надал
вели дека имал проблеми со болката во левата нога од повредата која ја
доби во дуелот од пет сета против Британецот Енди Мареј пред два дена.

"Фернандо
играше навистина добро, а тоа не беше добро за мене бидејќи не можев да
дадам 100%. Беше тешко да се игра вакво четвртфинале. Не можам да трчам
како што треба и се чувствувам уморено", вели Надал.

Шпанецот
сега не успеал да стигне до финале откако загуби од Рожер Федерер на
Вимблдон во јули, сака да ја надмине повредата пред дуелот од Дејвис
купот против Швајцарија.

"Сакам да играм во Дејвис купот за една недела. Тоа ми е главната цел", вели Надал.

Гонзалез
во полуфиналето ќе игра со Германецот Томи Хас, кој во драматичен меч
од пет сета спаси меч топка пред со 6:3/2:6/1:6/6:1/7:5 да го совлада
3. носител, Николај Давиденко. 12. носител Хас по третпат е во
полуфинале во Мелбурн откако загуби од Евгениј Кафелников во 1999 од
Марат Сафин во 2002.

"Мислам дека ова беше една од моите подобри
победи бидејќи губев со еден брејк во петтиот. Не знам како се случи,
но останав во игра", вели Хас.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
S|m0n4e
верно членче
верно членче
S|m0n4e

Број на мислења : 263
Age : 28
Registration date : 2006-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Чет Јан 25 2007, 16:48

Полуфинале:

Roger Federer SUI (1) vs. Andy Roddick USA (6)
6-4 ; 6-0 ; 6-2


Maria Sharapova RUS (1) vs. Kim Clijsters BEL (4)
6-4 ; 6-2
Serena Williams USA vs. Nicole Vaidisova CZE (10)
7-6 (5) ; 6-4
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Чет Јан 25 2007, 17:02

да сумираме! федерер ќе игра у финале (не знам со кој) ама шарапова у финале ќе игра со вилијамс! е нека и е со среќа! се надевам ќе победи!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
S|m0n4e
верно членче
верно членче
S|m0n4e

Број на мислења : 263
Age : 28
Registration date : 2006-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Пет Јан 26 2007, 18:17

Gonzalez го победи Haas со 6-1 / 6-3 / 6-1
така да играат Федерер и Гонсалес у финале Wink
А ова подоле мора да стои тука Razz Cool Laughing


Не се родил јунак за Федерер
Поразениот
Енди Родик призна дека бил апсолутно надигран, непримерено за
полуфинале на гренд-слем
Без загубен сет, битката за нова титула кај мажите ја продолжи
најдобриот на светот Федерер (26). Тој го демолира постојаниот
муштерија Енди Родик (6.) со 6-4, 6-0, 6-2, победувајќи го 13. пат во
14. официјални меѓусебни средби. Маестрото од Базел одново
демонстрираше врвна игра, неповторливи бекхенд-дијагонали, добар сервис
и стоп-волеи на мрежа, со што ја урна стратегијата на арогантниот
Родик. Американецот најави дека сигурно ќе го урне непобедливиот
противник, но одново претрпе катастрофа.

- Бев апсолутно надигран. Беше фрустрирачки, мизерно, непримерно за полуфинале на гренд-слем - изјави Родик.

Швајцарецот
ќе игра против Гонсалес, а ако ја одбрани титулата, по 10.
јубилеен пат ќе слави на гренд-слем турнир. Федерер досега загуби само
едно финале на најценетите светски турнир, на „Ролан Гарос“, лани од
Надал. Швајцарецот го израмни рекордот на Австралиецот Џек Крафорд од
1934 со 7 финалиња по ред.

- Ове е неверојатно и нереално. Се
шокирав самиот и не знам што да кажам. Играв одлично, но турнирот не е
завршен и не се занесувам дека е готово - изјави Федерер.

Тој го
чека завршниот меч без загубен сет, а се надева дека ќе му се приближи
на Пит Сампрас, кој со 14 титули од гренд-слем турнирите е рекордер.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
DJ_Stole
верно членче
верно членче
DJ_Stole

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Нед Јан 28 2007, 16:29

!!!!! Федерер - again the winner Very Happy Very Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Нед Јан 28 2007, 17:39

да? победи? апе честито! cheers симон4е изјава? а кај женските шо се деси?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Markou
искусно членче
искусно членче
Markou

Број на мислења : 168
Age : 27
Локација : na PC
Registration date : 2007-01-15

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Пон Јан 29 2007, 11:02

кај жените Serena Williams, а Федерер the champ again!! cheers
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
S|m0n4e
верно членче
верно членче
S|m0n4e

Број на мислења : 263
Age : 28
Registration date : 2006-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Пон Јан 29 2007, 23:10

ТЕНИС - НИТУ ФЕРНАНДО ГОНЗАЛЕЗ НЕ МУ БЕШЕ ПРЕДИЗВИК НА ШВАЈЦАРЕЦОТ

Федерер без загубен сет до 10. гренд слем круна

Рожер Федерер стигна до совршена 10. на
Австралискиот Опен и овој пат без солзи во очите. Актуелниот шампион го
совлада предизвикот на храбриот Чилеанец Фернандо Гонзалез зо
7:6/6:4/6:4 во 2 часа и 20 минути за да стигне до својата 10. гренд
слем титула, но за разлика од лани, кога плачеше на рамото на Род
Лејвер при доделувањето на титулата, овој пат Швајцарецот само стоеше
со Норман Брукс трофејот по третпат.

"Овој пат ќе се обидам да
се соберам. Сите се сеќаваме како беше лани. Ова беа тешки и долги две
недели, но на крајот сe се исплати и е прекрасно. Имав повторно одлична
година и горд сум што го држам овој трофеј повторно", вели Федерер.

Со
триумфот над 10. носител, Федерер го комплетираше најдоминантниот гренд
слем во 27 години. Последен пат Бјорн Борг во 1980 на Ролан Гарос успеа
да стигне без загубен сет. Швајцарецот сега се придружи на Американецот
Бил Тилден со 10. гренд слема и сега заостанува само од рекордот на Пит
Сампрас од 14 големи титули. Федерер има 10-1 скор во гренд слем
финалињата, со единствен пораз во финалето на Ролан Гарос од Рафаел
Надал минатата година.

Во своето прво гренд слем финале и прво
за Чилеанец по тоа на Марчело Риос во Мелбурн во 1988, Фернандо
Гонзалез се обиде да направи нешто повеќе, но на крајот ќе се задоволи
со најголемиот чек во неговата кариера и со петтото место на АТП
листата.

"Рожер е голем шампион и одигра навистина добар меч
денеска, цела недела и можеби цел живот. Мечот можеби ќе беше поинаков
ако го освоев првиот сет. Можеби и така ќе загубев во четири, но кога
играм со него никогаш не го освојувам првиот и тоа можеби е клучот",
вели Гонзалез, кој има застрашувачки 0-10 скор против Федерер.

За
Швајцарецот сега целта е да се освои Ролан Гарос, да ја надополни
својата листа на успеси и да стане само третиот тенисер со сите четири
гренд слем титули во исто време.

"Сега сум блиску до четири
гренд слема и размислувам за тоа. Ролан Гарос е следен и сe ќе биде
интересно што да се види што ќе направам таму. Сега имам поголемо
искуство, кои турнири да ги изберам, како да се подготвувам. Рафаел
Надал е многу силен и уживам во предизвикот. Навистина е страшно што
освоив 10 гренд слема од средината на 2003 до сега. Ќе видиме до кога
ќе продолжи вака", вели Федерер.

smiley Smile напиша:
да? победи? апе честито! cheers симон4е изјава? а кај женските шо се деси?

знаеш ја шо ке изјавам Laughing закон е чоекот, го обожавам I love you I love you I love you
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Сре Јан 31 2007, 01:32

а што има да изјави московецот? бтњ честитки до федерер и вилијамс! заслужено!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
Night Crawler

Број на мислења : 247
Age : 27
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Пет Мар 09 2007, 21:57

ab federer e legenda kako sto e sumi vo F1 ronaldinho vo fudbal i slicno
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
shadow
верно членче
верно членче
shadow

Број на мислења : 357
Age : 27
Registration date : 2007-02-08

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Нед Мар 11 2007, 16:09

Ako federer e legenda ne znam Nadal sto e. VAMOS RAFA!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
Slash

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Нед Мар 11 2007, 17:31

Надал е мало дете!!!! (во споредба со Федерер)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Тенис   Нед Мар 11 2007, 18:10

Јас кажав, Надал има само една грешка направено во животот, што се родил во времето на Федерер.
Мене ми беше друго зборот, има такви што се секогаш за оние кои победуваат... Пред некоја година почна да победува Федерер, сите за Федерер се сега. Кога победуваше Хакинен, сите беа за него, за Шуми викаа не го бива... Сега за Алонсо се сите...
За фудбал да не правиме муабет. Пред едно 4 години, да прашаш за кој си, сите Јувентус, Реал, Манчестер и Б. Минхен.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Тенис   

Вратете се на почетокот Go down
 
Тенис
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Спорт :: Други спортови-
Отиди до: