Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Пишуваме на тема...

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Нед Дек 10 2006, 16:20

Телефон
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Нед Дек 10 2006, 20:10

NaTaLi напиша:
Диме, што ти се десило бе? Закон си.
Фала
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
High_Voltage
Администратор
avatar

Број на мислења : 458
Age : 27
Registration date : 2006-10-14

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Нед Дек 10 2006, 23:11

NaTaLi напиша:
Диме, што ти се десило бе? Закон си.

или конзумирал нешто необичноLaughing или пак од негде копи пејст има направено
btw да закон се текстовите
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пон Дек 11 2006, 23:25

Ајде нова тема имаме...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пон Дек 11 2006, 23:30

Па шо да пишам за телефон жити очи
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Вто Дек 12 2006, 14:08

Навистина е важно да се препознае точката до која 'новите медиуми' не се 'нови', туку се продолжување на еден процес кој сè уште трае, на културна медијатизација. Разгледувањето на денешните технолошки достигнувања наназад низ релативно скорешните 'најславни' периоди на конзумерските направи какви што се вокменот и видеото, телевизискиот управувач, кабловската и сателитската телевизија, полароидните апарати и сл., може да помогне да се обезбеди перспектива со која би можело да се пружи отпор на заводливоста на пазарот на 'новите медиуми'. Секоја од овие технологии даде придонес за промена кон поиндивидуално контролирани и прилагодени медиски средини... Тоа е нешто од што 'новите медиуми' денес многу среќно профитираат, сметајќи се дури и заслужни за тоа. Ако се вратиме уште наназад, феноменот на 'телеприсуството' и 'инстантната далечинска комуникација' беше иницирана од првата телеграфска трансмисија во 1845, нешто што бргу се заборава додека реагираме на возбудата која се создава околу електронската пошта. Ова се само некои примери за начините на кои минатото може да се поврзе со сегашноста – и да ја комплицира оваа тенденција кон разделувањето на 'старото' од 'новото'.
Сепак, ова не е кажано за да предложи дека треба да се намали значењето на 'новите медиуми' во збирот од историските траектории, чии почетоци, средини и краеви се на некој начин препознатливи на тој начин што брзината на промената може да биде разбрана, а иднината предвидена. Во спротивност, радикалните нови форми на културата и општеството се пројавуваат под името на 'новите медиуми'. Ова делумно е управувано од технологијата: брзината со која дигиталните компјутерски и комуникацски технологии се развиваат и стануваат сèприсутни е фасцинантна. Во технолошките термини, 'старо' најчесто укажува на аналогните, а 'ново' на дигиталните технологии. Постои јасна разлика помеѓу двете која јас нема да ја образложувам во овој есеј. Доволно е да се каже: Нашите апарати нè обликуват нас, како што ние ги обликуваме нив. Интернет не е едноставно побрз, поедноставен и флексибилен начин на пренесување на информација – 'подобар' телефон. Тој исто така допринесува за една трансформација на начинот на кој ние го разбираме, замислуваме и делуваме взаемно со светот. Многу истражувања покажуваат дека компјутерското обработување на текстот ги измени начините на кои читаме и пишуваме. Влијанието на достигнувањата во дигиталните апарати се рефлектира во зголеменото отпуштање на прашањата како "Што е знаењето во 'времето на информациите?" и "Што се националните граници во 'мрежното глобално општество'?", и навистина овие концепти се дефинираат на нов начин.
Овие знаци индицираат дека технолошките достигнувања моментално играат многу голема улога во постоечкиот процес на културна трансформација. Меѓутоа, технологијата не прави оваа промена да се случи самата по себе. Ние, и после сè, ги обликуваме апаратите. Општествената промена е неизбежен и нужен дел на трансформативниот процес, и општетсвото може да не се смени во насоката која се чини дека ја предлага технологијата. Експертите и футуристите на 'новите медиуми' можат понекогаш да тежнеат да го предвидат идниот технологизиран свет кој е повеќе фантазија одошто реалност. Јас ќе се вратам на оваа поента подоцна. Она на што сакав да укажам со овие воведни параграфи е дека, додека е важно да се признае дека се случува промена од одреден вид (големи промени кои доаѓаа во економијата, образованието и медицината), има место и за некои 'поприземни' спекулации.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Чет Дек 28 2006, 20:29

Ај нова тема стајте бе
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Чет Дек 28 2006, 21:00

Aj ako ova vi se dopaga:
Momentot koga koga tavanato e gore a podot dole Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 18:07

Еве како мој прв акт како модератор на овој подфорум да дадам нова тема за пишување
Тага

Повторно истото чувство кое што ми е многу добро познато... ТАГАТА! Се прашувам себеси дали може да има еден период во животов каде што сите луѓе на планетава би биле среќни и весели?!Мислам дека одговорот е НЕ...Премногу сум разочаран во моментов и одеднаш ме обземаат само црни и тажни мисли и за миг среќата исчезнува-заборавам на сите среќни случки што ми се имаат случено до сега... Премногу тажно но сепак вистинито... Овојпат не се работи за нешто тажно што ми се има случено на мене-туку за нешто што им се има случено на моите најблиски.Сепак кога луѓето околу мене се тажни и јас сум тажен.Премногу ги сакам и поради тоа секоја болка,секоја солза пролеана и јас ја чувствувам и полека но сигурно тагата зачекорува во секој дел од моето битие...Си се тешам самиот дека морам да заборавам и повторно среќна да продолжам по патот на среќата,се разбира по тој пат одам сигурно и цврсто бидејќи со мене е мојот најдобар пријател - НАДЕЖТА! Одам...одам... но сепак не можам да ја пронајдам среќата... Можеби ова е само уште една лекција што ми ја дава животот со цел да учам од грешките на другите за да не ги правам самиот истите.. Што би бил животот доколку не би ни се случувале лоши работи,доколку би немало тага,солзи??? Од лошите работи стекнуваме многу знаење и на тој начин го градиме нашиот карактер.Премногу работи научив до сега и мислам дека се што ни се случува се случува со некоја причина! И повторно тажен останувам до доцните часови исповедувајќи се на мојот втор најдобар пријател-компјутерот... Поздрав до сите и бидете секогаш среќни,весели и насмеани бидејќи никој од нас не знае што не чека утре!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 19:49

Дај бе пишете нешо на темава или не ви се свиѓа.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 19:53

Не ми се свиѓа. КлишеSmile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 19:54

Па ај ако си толку паметна напиши нешто
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 19:55

леле ама е интересна борбава! сеа на потег е Анастазија! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 19:57

На тема тага? Џизс факинг Мери Попинс, морам?
Ај еве ви некоја чкртањца што ја имам одамна пишано, ептен е темава... не дозволува да пишуваш ништо ново:

Сегмент


Ми зборува тишината која ја остави зад тебе.

Ми зборува за далечните места кои не ги видов,
Кои нема да ги видам.

Ми раскажува надолго за замавнувањето на крилјата на осамениот лебед – замав кој претставува крај на еден живот, крај на една непреболена но сепак закопана љубов. Почеток на нов живот, почеток на нова љубов.

Ја подадов раката а не знаев што сакам да дофатам.

********

Ај да пишуваме на тема... Некоја глупа тема, уметност е од ништо да создадеш нешто
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 20:00

Што носат ? Господе ?
Каде да го легнеме ? - праша полицаецот, гледајки наоколу.
Го згазиле на улица...
Жена стоеше сета побледена и тешко збиваше. Децата се исплашија. И реков, успокоите се, ќе опорави, јас ја видов кочијата. Меѓутоа не, таа не беше жена која уште одма паѓа во несвест. Насокоро летна една перница кон полумртвиот.
Наскоро дојде докторот, по прегледот го прашав за прегазениот, но немаше надеш. Ни најмала ! Имаше изгубено многу крв, за 10тина минути без друго ќе беше мртов.
Тој постојано сакаше да и рече нешто на жена си, неуспешно мрдајки со усните. Таа само му велеше Молчи, не треба, и без тоа не знаеш што да кажеш...
Дотогаш не ја забележа неа, таа стоеше во ќошето и во сенка.
Кој е тоа ? Кој е тоа ??? Покажувајки растревожено каде стоеше ќерка му, мачејки се да се поткрене.
Лежи ! лежи-и !!! му свика жена му,
Но тој со неприроден напор успеа да се потпре на рака. Избезумено и вкочането, гледаше извесно време во ќерка си, не можејќи да ја познае. Но тој ниеднаш дотогаш ја не беше видел во таква облека. Наеднаш тој ја позна, понижена, степкана, прекумерно изнадотерана и засрамена, која покорно го очекуваше својот ред да се прости со татка си што умираше. Бескрајно страдање се покажа на неговото лице.
Ќерко ! ќерко ! прости ми ! викна тој и штотуку посака да протегне кон неа рака, но бидејки изгуби опорка, падна и се струполи од диванот, право со лицето наземји.
Се втурнаа да го кренат, го легнаа, но тој веќе издивнуваше.
Ќерка му спиште, притрча, го прегрна и така замреа во таа прегратка. Тој умре во нејзините раце.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 20:03

леле од кај ти е извадоков? Shocked
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 20:05

И еве пак
Седам сам
Следам
И размислувам
На полето на битката
На крајот сам останувам
Нема никој да ме сфати како срцево се кине
Сепак се тешам
Времето ќе помине
А знам колку и да љубам
Јас сум отфрлен на страна
Колку и да сакам
Јас сум човекот со мана
Разочаран од лагата
А сеа заеби се
Одам како камиказа
Па што биде нека биде
Нема што да изгубам
Тоа што веќе го немам
Нема што да добијам
Зашто ништо не ми треба
Не го очекувам утрото
Не очекувам да заспијам
Што биде нека биде
Се трудам да преживеам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 20:09

За МоскваSmile

Може да ти кажам мислење ама без да се лутиш?
Правиш напори да звучи текстчево „архаично“ (иако знам дека тоа не е вистинскиот збор) и затоа внесуваш ствари како „наземји“ - всушност наземи се вели, опорка, итн, итн...
Треба да се сконцентрираш на она што сакаш да го кажеш, а дотерувањето на изразот само ќе си дојде со време..
Ако е ова воопшто твое.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 20:20

Хехе, не се лутам, прифаќам критика нормално. Сепак ниту сум писател, ниту имам завршено средно, за друго да не правиме муабет Smile
Иначе текстчево ми дојде од едно филмче што го гледав преѓе, со многу многу фантазија Smile Крајна верзија, нема благе везе со филмот, каде умираше еден човек дур го тепаа...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 20:21

Proof, можда за рап проаѓа, ама како поезија е огрмоно срање. Жалам, така мислам.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 20:36

Тажен е зашто не е сфатен зашто се осеќа сам на светов и зашто не му преостанува ништо друго освен голата борба за да го прифатат таков каков што е
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 20:36

Анастазија напиша:
Тогаш - поезијата е несомнено лоша! Или бар твојава поезија е таква.
Ова не е офтопик хани, мисли пред да кликнеш „send“

:lol!:
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 20:45

Дај бе ако можеш парирај ми на темиве не да се караш со мене
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Дек 29 2006, 21:01

Ајде сега стварно сериозно да почнеме да пишуваме на теми. Ај малку ќе ја изменам темата што ја предложи Столе и ќе ја именувам:
Кога таванот е долу а подот горе
Повелете пишувајте
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Саб Дек 30 2006, 02:45

Кога таванот е горе а подот е долу.
Тогаш аквариумот сосе риби ќе се растече на паркетот. Поточно не, тогаш ќе се разлее на лустерот што е многу лошо, има голема опасност за да се деси некоја сјеботина со струјата и после ќе биде темница. А дали е битна светлината кога се е веќе толку проклето испомешано? Само сликите на ѕидовите да не се исместат, тие се највредни. А долу, во нозете се прпелкаат риби. Грди, лигави, сјајни и ладни. У пичку матер, ме нервираат! Почнувам да ги газам. И ги газам, скокам, им ја вадам душата, слушам како им џвркотат цревцата одделувајќи се од слојот лигава кожа и лигави крлушки. И така јас се додека не ги изгазам сите, а после одам за да земам тоалетна хартија и да избришам се што направив. Додека бришам ми станува жал за разлигавените, раскрвавени копилиња со сеуште отворени усти и испапчени нанапред очи. Како не бе, и мене така би ме згазил некој ако има можност.

Крај
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   

Вратете се на почетокот Go down
 
Пишуваме на тема...
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Литература-
Отиди до: