Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Пишуваме на тема...

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Чет Мар 01 2007, 23:46

Кажи ако ти треба помош. А зашто да ме кажеш и шо ќе и кажеш на М****а?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Мар 02 2007, 11:36

се зезам бе Very Happy викам ако бидеш лош ке те кажам на М****а Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
ivancelovemusic
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 26
Локација : Skopje
Registration date : 2007-03-09

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Мар 09 2007, 01:30

Lelel lugje ve biva ... ne sum ja za tuka Smile P.S. Proof ova ubistvovo stvarno te inspirira Very Happy Bravo za tekstovite Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.freewebs.com/ivance_elence/
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Мар 09 2007, 12:25

Фала...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Мар 09 2007, 12:49

... И се будев секое наредно утро, вознемирен, и барав, се обидував да ги најдам што поскоро, нејзините очи. Неопишлива сила ме креваше и како магнет ме влечеше кон неа...а нејзиниот поглед...поглед на ранета волчица, која сосема свесна за сопствената немоќ, и се предава на жртвата, и, за чудо, од неа бара спас.
Почувствував уште првиот пат, дека нешто во неа се скрши. А јас сеуште неумеев да разберам, што е тоа што толку силно ме магепса. Нејзината чедност, оној ситен чекор, кој не ја допира земјата, а од воздухот краде воздишки, кои лизгаат низ нејзините бедра, и како есенски лист ја носат, а таа чиниш беспомошна, му се предава.
И, нималку свесен дека оваа војна ја губам уште во првата битка, горделив, нареден со скекви одличија и ширити, опашан од младоста, влегов како победник...и ја привлеков кон себе, ја стегнав силно, и надмено, па како сиот свет да е мој, се обидов да и ја покажам сета моја моќ...и се загубив во неа....ме стопи.
Од ден на ден станував се посрекен што воопшто можам да ги видам нејзините очи...тој немир и тоа синило, што привлекува, како в длабочините морски, глувотијата и тој совршен мир, кои му ветуваат на рибарот вчен спокој, на кои тој им се предава доброволно.
И се случи....љубов. Јас, големиот гроф на себебендисаноста, напернатиот самољубец и убеден освојувач без конкуренција, го положив своето оружје, пред нејзините нозе, и и се поклонив, со покорност на самураај, решен да си го откорнам срцето и да и го предадам во знак на слабост, а повторно себичен, знаејки дека така само таа ке го има.
Се роди љубов, и јас се родив пак. За вечноста овој пат. На бога за прв пат му пркосев и од него побарав АВАНС од ПРОЧКА, во надеж дека, само тој и едниствено тој, не ке може на ваква љубов, да заврзе панделка на срам.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Нед Мар 11 2007, 00:18

Зошто ме убиваш? Што направив за да ме казниш вака? Не ти барав се, барав само трошка, поглед мек а ти се што правиш ... ме убиваш дел по дел... ти си бессрамен крадец... врати ми барем дел од срцето да не бидам сенка што скита и се храни од твоите воздишки, кога те гледам како градиш светови за други, убави и возвишени кули, небо полно со звезди... Купидон е неправеден- сите стрели за мене ме погодија, а ниедна моја не стигна до тебе... Моето задоволство го претвори во страдање, јоргованот не мириса веке на пролет а синото небо - живот... сега има само темни облаци,живеам во црно-бел свет, од оној момент кога ме сакаше, за да ме фрлиш...
еве тука сум, барам задоволства во гор4ливи бакнежи, но никој не е слатко- болен како твојот..
не барам да ме сакаш, немам право, само те молам понекогаш сети се на мене- јас што некогаш бев дел од тебе, посвети ми темно ќоше како утеха...

не е среќада се биде сакан. Секој се сака себеси, но да се сака друг - тоа е среќа.

Тоа што секоја љубов во себе носи трагика најмалку може да биде причина да не се сака
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Нед Мар 18 2007, 22:35

bez zborovi...
mnogu interesni textovi.
eve edna recenica koja nema vrska so temive ama e edna od omilenite textovi(napisani od mene)

...црвот кој полека започнува да владее со стравот,кој почнува да ја уништува и последната капка срека од виорот на уништените чувства.Чувства кои се претвораат во пеперутки и одлетуваат.Само празнина...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пон Мар 19 2007, 15:47

Еве ви тема а вие ишувајте
СМРТ
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пон Мар 19 2007, 16:16

Izlez od sekojdnevieto, begstvo od realnosta - Smrt
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пон Мар 19 2007, 19:39

ne sum emo pa da pisuvam za smrtta ama sepak e interesna tema
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пон Мар 19 2007, 23:04

Не сум идеален... не сум совршен... грешам ненамерно и несакајќи... грешам сакајќи да направам добро... грешам... виновен сум за се` она што мислиш дека сум ти згрешил... дали јас мислам дека сум ти згрешил??? ако сакаш одговор прашај - ќе ти кажам...

Прости ми за секоја моја постапка која те повредила... ако можеш... грешам... не сум совршен... не сум идеален... грешам...

Дали може да се искупам за грешките? Дали може да се оправдам за грешките? - Не знам... Знам само дека пак ќе згрешам... никогаш нема да бидам безгрешен... колку и да се трудам да бидам таков... имам маани... не сум без нив...

Знам, ќе кажете - сите грешиме, сите сме такви, сите имаме маани... но, јас сум јас, јас не сум сите... а, јас грешам...

Прости ми... ако можеш...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Вто Мар 20 2007, 00:07

Пукај кога ќе се свртам со грб! пукај!!!!! Металот не боли како што боли тишината. Научив да ги носам лузните и да излагам од кал. Ама не научив да играм прљаво. Не сакам да научам! Го носам крстот проклето тежок со многу клинови во раните, живи се ! И болат, у бестрага болат! Пукај, не се плашам од крв и суштина, проклета нека е мојата арена! Нема да има плач, изгубеност, бедни денови, осамени ноќи! Премногу ги има во овој град! Знам да се будам во хотели и знам да среќавам предавници! Помини низ се мое како да сум загубен континент, таков сум всушност. Никогаш порано не беше толку сеедно.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Вто Мар 20 2007, 00:08

Зборовите за миг престанаа...не, не престанаа, останаа да постојат, да лебдат меѓу нас...дали го уништија единствениот момент, дали беа премногу експлицитно силни, дали беа доволно несовршено уметнички изведени, да не речам необјасниво идеализирани...немам соодветен одговор..ниту пак некогаш тој ненаметливо ќе ми се презентира...
Постоев јас за тој момент, без почеток и крај го доживував сама и нетрпеливо го очекував...
Лаички го филмував, искуствено го доловував и женствено го чувствував...
Очајно те посакував...да, те посакував...
Совршено малиот дел на тишина, оној во кој се е реално вистинито, оној кога очите зборуваа за нас, беше и повеќе од доволен да те разберам...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Вто Мар 20 2007, 00:14

Kill me now, kill me softly but dont kill me from distance just stay by me no matter what!Sad
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Вто Мар 20 2007, 19:53

Животот е една борба со неизвесен крај. Не знам дали ќе заспијам, а не знам ни дали ќе се разбудам. Не ми е важно колку долго ќе живеам, не ми е важно дали има друг живот после овој живот, важно ми е како ќе го живеам. Важно ми е дали ќе остане нешто. Дали ќе останам во нечија меморија. Учам да живеам. Учам да се борам. Како зрно песок во пустината победено од ветерот се трудам да преживеам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Вто Мар 20 2007, 22:56

зошто да те чувам кога ти бегаш?
зошто да ти симнувам звезди кога ги гаснеш во истиот момент? За тебе дишев но не сакам веќе вака, остави ме сама ми е подобро!
зошто да те сакам кога така не те враќам само те губам?
Ми беше се но стана ништо..
ме остави на дождот и во пустината
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Вто Мар 20 2007, 22:58

ме остави во планина да ме јадат волците и мечките...
ха ха Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Пет Мар 23 2007, 00:20

Плодовите на срцето не умираат.....семето на љубовта го носи ветрот на копнежот...секогаш повторно се зачнува во плодните предели на душата...а мирисот и вкусот остануваат долго....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Саб Мар 24 2007, 16:07

Ај една тема ја да поставам Smile
THE DARK SIDE OF THE MOON
Баш ме интересира што ќе пишете...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Саб Мар 24 2007, 16:15

Не е моја Месечината, и затоа нема да им судам на паднатите круши под наведнатите дрва за масакрите на нашата етика и сфаќањето за револуцијата... Нема да и се предадам на темната страна на Месечината како што не се предавам на темната темнина туку молам за една точка згустена светлина, неправилна во ова време, но хранилка за моето его. И не мачете се да сфатите зошто воздухот нема боја, а обидете се да ја откриете бојата на вашите мисли... И ако не ја откриете, обоете ги со светлоста од вашите зборови... Можеби тогаш ќе се најде преведувач за лошите емоции и искривените вистини... А до тогаш, Месечината нема да биде моја, како што и Земјата не е своја...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Вто Мар 27 2007, 20:50

Каква е темната страна на човечката душа ? Зарем и таа е невидлива како другата страна на месечината ?
Ја здогледаш вистината, таа стои како олово на твојот грб, ги црвенее твоите образи, го убива твојот дух...
Се оддалечуваш... Но детективот ја бара вистината... Трча по тебе, упорно те следи...
Трчајќи гледаш темна железна врата, твојата последна шанса, се надеваш дека овој сеф ќе ја зачува твојата тајна. Се заклучуваш, залепен со грбот на неа...Земаш здив... Одеднаш низ тебе протекува ладна пот....
Прозорецот е отворен... Се чуствува летниот топол ветер како пирка...
Се потпираш на прозорецот, и бараш наоколу, а таа е над тебе...
Се покажува насекаде, осветлува се... Во летните часови на муграта, над се стои таа... Темната страна на месечината....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Сре Мар 28 2007, 21:09

...мислите изгубено му талкаа, додека грижливо ја држеше старата плоча од времето на татко му... тоа беше единственото нешто што го имаше од него, единствен спомен, потсетник за времето кое поминало... ја забриша од прашината која се нафатила, од истата прашина која веќе долго време се таложеше во неговата душа... немаше никого.. плочата сега му беше единствен роднина и пријател, единствен животен сопатник...ја гледаше како свето нешто, убаво ја студираше од секоја страна како да се работи за најскапоцениот предмет на светот, а не за некојаси обична стара плоча, изгризана од забите на времето... на глас го прочита натписот: PInk Floyd - The Dark Side Of The Moon и саркастично се насмеа... Темната Страна На Месечината, повтори уште еднаш, сега значително потивко и позамислено... погледна нагоре кон ведрото небо. Веќе се беше стемнило, и Месечината ја покажуваше својата светла страна и цинично му се смееше... нагло стана од клупата во паркот каде што несвесно го помина целиот ден џарејќи се во плочата и брзо зачекори напред...ни самиот не знаше каде, но знаеше дека мора да побегне од светлината на Месечината која како да му велеше: "еј, погледни, јас имам и светла страна, а ти? ништоножен бездомнику, во твојот живот нема ни трунка светлина..." Мораше да побегне од себеси...
Чекореше се побрзо, и побрзо, цврсто стегајќи ја плочата во раката, и се вртеше на секој чекор, но Месечината му остануваше зад петиците.... почна да трча... трчаше со сета своја сила, најбрзо што можеше.. вака не беше трчал ни кога го бркаше полицијата кога украде леб од оближната продавничка... се надмина себеси, трчаше брзо како ветрот... помисли дека и побегнал... застана, се сврте и пак го виде нејзиното светло лице кое уште повеќе се смееше... знаеше дека е победен... зацрвенет и бесен почна да зборува со неа. Да и се дере поточно... зборови полни со горчина и гнев излегуваа од неговата уста, која не беше видела јадење повеќе од недела дена... Сега месечината му беше единствениот и најголем непријател, беше виновна за се што се случувало во неговиот живот... бесно ја пцуеше и проколнуваше, мафтајќи со рацете. Можеби ќе продолжеше така и до утрото, да не му паднеше плочата од раката... се скрши на половина... исто како и неговиот живот...


Утредента во весниците пишуваше: Уште една жртва во железничкиот сообраќај. Воз згазил 23 годишно момче. Лешот е неидентификуван, но се смета дека е бездомник од околината на паркот...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Чет Мар 29 2007, 21:30

уби се за да не жалиш што животот ти поминува залудно
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Саб Апр 21 2007, 01:27

Животот може да се промени во еден единствен миг.
Нема оправдувања за некои изненадувања.
Понекогаш на тоа и се чека...!
А кога облаците ке се растргнат,видикот станува појасен.
Лесно е,затвораш една врата зад себе, и оддеднаш над тебе гледаш се појавил мост!
Треба само да знаеш кога да запреш и пак да продолжиш понатаму.. .
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   Саб Апр 21 2007, 01:28

Понекогаш,Октомври е таков...Ке фрли златен прав и со листови ке ги сокрие патиштата...
За некои ке пројде гласно,во смеа...
Додека негде,на некој пат ке одѕвонува чекањето!!!
И баш кога ке помислам дека и јас останувам на тој пат,повторно гледајки го црно-белиот филм,
ете се појавуваш во бело и ми палиш светло таму каде за миг преовладал мрак...
......Ароматичен континуитет на неисцрпни задоволства.....Есента може да започне...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Пишуваме на тема...   

Вратете се на почетокот Go down
 
Пишуваме на тема...
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Литература-
Отиди до: