Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Лап топ - се за нив [old]

Go down 
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Лап топ - се за нив [old]   Саб Ное 18 2006, 19:17

Еве една тема за преносливите компјутери. Најпрво би сакал да дадам неколку совети за нивното одржување.


Најбитниот елемент кај еден лаптоп е неговиот монитор т.е. екран. Ако
нешто се случи со него, ќе треба да го фрлиме лаптопот и со тоа сме ги
фрлиле парите за скапа играчка која што бргу сме ја расипале. Поради
фактот што екраните на лаптопите се LCD (Liquid Crystal Display), многу
внимателно треба да се управува со нив. Тоа не значи дека треба да се
тресете на секое отварање, но треба да внимаввате малку повеќе. Прво и
основно правило е: никогаш да не ставате било каков предмет врз маската
над екранот кога е затворен. Затоа што иако има заштита една
гребнатинка може страшно да го намали квалитетот на сликата што ја
репродуцира. Исто така доколку го ставите лаптопот затворен на маса со
екранот надоле, тоа исто така е проблем и можност за дефект. Но еден
најбитен факт што треба да го нагласиме е гребењето со рака од
внатрешната страна на екранот. Со тоа освен што го оштетувате екранот,
се случува и да повредите некој пиксел што подоцна ќе резултира со
појавување на црни или црвени дамки по екранот.

Латпопите
уште се водат како „скапа играчка“ и затоа внимавајте како со нив. Исто
така не се препорачливи за деца затоа што освен што ќе го „заборавите“
лаптопот, неговите копчиња од тастатурата се толку нежни и лесни за
вадење, па можете да претпоставите што може да се случи...?

Но доколку веќе сте си купиле лаптоп, не заборавајте дека неговата
батерија може за кратко време да ја оштетите. Секогаш кога сте на пат
или некаде далеку од струја немојте често да го исклучувате и
вкллучувате лаптопот затоа што со секое вклучување трошите 20%
електрична енергија од батеријата и за кратко време ќе треба повторно
да ја полните. Затоа подобра варијанта е подолго време да го држите
вклучен и да работите на него. Колку подолго работите на него додека е
вклучен во струја, толку повеќе го продолжувате векот на батеријата.

Но една работа е многу битна. Доколку батеријата е полна и сте го
исклучиле, никако, ама баш никако не го оставајте вклучен во струја
адаптерот за полнење. Ако го оставите за кратко време ќе треба да го
смените и адаптерот и батеријата од лаптопот.

Менувањето на делови од лаптопот е многу лесно и едноставно за разлика
од десктоп компјутерите. Но тоа не значи дека треба вие да ги менувате.
Искористете ги сервисните места кои постојат во нашата земја, а доколку
веќе мислите дека треба да интервенирате сами, тогаш правете го тоа на исклучен компјутер.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Лап топ - се за нив [old]   Саб Ное 18 2006, 19:40

Неам Лап-Топ! Sad Sad Sad Crying or Very sad
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Лап топ - се за нив [old]   Вто Ное 21 2006, 21:46

Што ќе ти лап топ... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Лап топ - се за нив [old]   

Вратете се на почетокот Go down
 
Лап топ - се за нив [old]
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Компјутери и компјутерска технологија :: Хардвер-
Отиди до: