Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Олимпијада

Go down 
АвторПорака
DJ_Stole
верно членче
верно членче
DJ_Stole

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Олимпијада   Пон Ное 20 2006, 23:03

bidejki pred nas e uste edna olimpijada za nekoe vreme :D

Цената на ОИ 2012-та
Доколку
продолжи сегашната потрошувачка, конечна сметка за Олимписките игри во
Лондон 2012-та, ќе биде над 13,2 милијарди евра, со што тоа ќе биде
најскапиот спортски настан во историјата. Според оригиналната
пресметка, игрите требаа да чинат не повеќе од 3,5 милијарди евра.

Според,
сега веќе екс-претседателот на комисијата за исполнување на роковите за
изградба на објектите за Олимпијадата, Џек Лемли, не само што трошоците
за градба ќе растат експоненцијално, туку и најголем дел од зданијата
ќе доцнат со изградбата.

Освен политичкиот притисок, како
причини за зголемените трошоци, во извештајот на комисијата се
наведуваат разликата во буџетот за безбедност од 974 милиони евра.
Дополнителни 730 милиони евра за изградба на предвидените 40.000 домови
во Олимписката зона и над 1,4 милијарди евра за купување и расчистување
на областа Леа на која треба да бидат изградени олимписките објекти.

Како
можен излез од проблемот е препишување на грчкото решение од 2004-та,
кога градежните компании речиси двојно ја зголемија работната сила а
државата најде дополнителни инвеститори за проектот.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Олимпијада   Вто Ное 21 2006, 00:53

Е фино! Ај ако до тогаш заработам пари за олимпијадата од свирење на плоштад ќе одам! pirat
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
DJ_Stole
верно членче
верно членче
DJ_Stole

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Олимпијада   Чет Ное 30 2006, 15:45

Цената на
Олимписките игри во Лондон веќе е 1,3 милијарди евра над предвидениот
буџет. Од нив, 593 милиони евра одат за дневници на консултантите чија
единствена работа е да се погрижат дека проектот нема да го надмине
предвидениот буџетот.

Неделава
британската влада призна дека цената за изградба на спортски објекти за
ОИ 2012-та, е за 40% поголема од првичната пресметка. Според
министерката за спорт зголемената цена на челикот и транспортните
трошоци, довела до пораст на вредноста на ОИ на 4,8 милијарди евра.

Сепак
и покрај признанието на владата, голем број британски весници сметаат
дека дадената сума е далеку од предвидената и дека на крајот игрите би
можело да чинат околу 15 милијарди евра. Медиумите не заборавија да ја
споменат и срамната британска традиција на доцнење во изградбата на
грандиозни објекти, како што беше случајот со Милениумската купола и
новиот стадион Вембли.

Претставниците на МОК, им изразија
поддршка на организаторите, изјавувајќи дека се задоволни со напредокот
на подготовките. Тие порачаа дека ако се земе во предвид уште колку има
до ОИ, Лондон е две години понапред со изградбата во однос на Сиднеј и
три години споредено со Атина.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Proof
Форум Манијак
Proof

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Олимпијада   Пет Дек 08 2006, 17:31

Абе за организирање на ваков настан потребни се пари. Али луѓе глејте и на профитот
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
Night Crawler

Број на мислења : 247
Age : 27
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Олимпијада   Пет Мар 09 2007, 22:07

abe ti da vlozis 13 milijardi.Ama ok toa e London ne skopje
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Олимпијада   Пет Мар 09 2007, 22:10

Иначе по сите проценки што се направени, градот во кој се одржуваат О.И напреднува 8 пати... па видете сега...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
Night Crawler

Број на мислења : 247
Age : 27
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Олимпијада   Саб Мар 10 2007, 01:42

abe vo london ima golem milion ziteli pa uste koga ke dojdat `gosti` za olimpijadata site hoteli ke bidat prepolni i ke tece biznis
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Олимпијада   

Вратете се на почетокот Go down
 
Олимпијада
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Спорт :: Други спортови-
Отиди до: