Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 VHS 1976 - 2006 [old]

Go down 
АвторПорака
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: VHS 1976 - 2006 [old]   Пон Ное 20 2006, 23:06

VHS 1976 - 2006
По
долго боледување, во САД, од природни причини почина некогаш
револуционерниот формат за домашна забава - VHS. Форматот имаше 30
години. Закопот не е најавен.

Се очекуваше дека формат
ќе успее да преживее до јануари, меѓутоа новите хај-дефинишн стандарди
и играчки конзоли го забрзаа неговиот конечен крај.

ВХС го
наследија: DVD, Tivo, VOD и DirectTV. Меѓутоа тој ги надживеа форматите
како: Бетамакс, Дивикс, мини-дискови и ласерски дискови.

Иако
веќе подолго време се мачеше, официјалната смрт на ВХС настапи во
последниот квартал од годината, откако големите препродавачи одлучија
целосно да ги испразнат полиците резервирани за видео касети.

Роден
како Vertical Helical Scan, (подоцна променето во Video Home
System)"чедото" на JVC имаше тешко детство кое беше посебно
трауматизирано во неговата борба со Бетамакс на Сони. Победата над
Бетамакс беше извојувана пред се благодарејќи на поголемата минутажа на
ВХС. Својот врв касетата го доживеа со Кралот Лав, кога само низ САД
беа продадени 30 милиони копии.

Форматот својот подем го
бележи се до лансирањето на ДВД-та во 1997-та а првите загрижувачки
симптоми беа преметени во 2003-та, кога за првпат дисковите станаа
попопуларни од касетите.

По 2003-та, касетите главно се
појавуваат во детската забава и како колекционерски формат за оние што
бараат наслови кои се уште не се издадени на ДВД. Во нивната последна
фискална година (2005-та) касетите имаа заработувачка од 300 милиони
долари.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: VHS 1976 - 2006 [old]   Пон Ное 20 2006, 23:34

Да бе ја иам едно видео од 80 тите може и пред тоа...
Уште работи Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: VHS 1976 - 2006 [old]   Пон Ное 20 2006, 23:37

abe i jas imam ali kao so vika tekstov gotovo
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: VHS 1976 - 2006 [old]   Пон Ное 20 2006, 23:44

Не бе, како готово, колку цртанчиња, филмчиња итн... иам за видео. Викендов го гледав Браќа Карамазови Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: VHS 1976 - 2006 [old]   Пон Ное 20 2006, 23:48

e i toa so vikas ali jas sakam da ti kazam ne se snima poveke na vhs sega se na disk
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: VHS 1976 - 2006 [old]   Пон Ное 20 2006, 23:52

Знам, и ја не гледам на ВХС Very Happy не сум Борат хаха...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: VHS 1976 - 2006 [old]   Пон Ное 20 2006, 23:55

Very Happy:D
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: VHS 1976 - 2006 [old]   Сре Ное 22 2006, 00:31

Ај Бог да го прости ВХС....Рест ин пис...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: VHS 1976 - 2006 [old]   

Вратете се на почетокот Go down
 
VHS 1976 - 2006 [old]
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Компјутери и компјутерска технологија :: Хардвер-
Отиди до: