Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 спиење.... ?

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: спиење.... ?   Чет Ное 30 2006, 20:40

Vaka sea bidejki denovive a i mnogu izminati denovi i denovi so ne ocekuvaat nie vo rjk nie
si imame problem so spienjeto, eve malku pomos okolu nestata vo spieweto i kako
da si pomogneme da bideme po naspani


- Доколку
заспивате за помалку од пет минути, тоа значи дека ви недостасува сон.
Оптималниот период за заспивање е помеѓу 10 и 15 минути, што значи дека
вашиот организам се уште е доволно уморен да заспие, но не е преморен
за да се чувствувате поспано во текот на денот.
- Во првата година од својот живот бебето им крати помеѓу 400 и 750 часа сон на своите родители.
-
Дел од научници веруваат дека сонот нема никаква функција, туку дека
тој е производ на две еволуциски адаптации - спиење и свест.
-
Канадските научници заклучиле дека враќањето на часовникот за еден час
наназад коинцидира со намалувањето на сообраќајните несреќи.

- Истражувањата кои доведоа до откривање на постојаното движење на
окото (REM ) не беа спроведени дури до 1953-та. Делумна вина за ова ја
имаат научниците кои не сакале непотребно да трошат хартија.

- Никој се уште нема откриено дали останатите живи суштества сонуваат.

-
Некои научници веруваат дека сонуваме за да ги поправиме нашите реални
искуства во долготрајната меморија, односно, сонуваме за работи кои
вреди да се паметат.

- По 17 часа без сон, човековата ефикасност е на исто ниво како и со 0,05% алкохол во крвта.

-
Нуклеарната катастрофа во Чернобил, пролевањето на нафта од танкерот
Ексон Владез и несреќата на шатлот Челинџер, се резултат на човекова
грешка за која главен виновник бил недостатокот на сон.

- Заморот е причина за секоја шеста сообраќајна несреќа.

- Изложеноста на бука за време на сонот, може да доведе до ослабување на имунитетниот систем, дури и ако лицето не се разбуди.

- Непознати звуци и бука за време на првите два часа од сонот имаат најголемо негативно влијание на спиењето.

- Иако нема да се разбудите, сонот може да биде прекинат дури и од светлоста од електронските часовници.

- Телесната температура е тесно поврзана со спиењето, што е една од главните причини за немирните соништа во текот на летото.

-
По пет ноќи со недоволно сон, три алкохолни пијалаци ќе го имаат истото
дејствие на вас како и шест пијалаци кога сте наспани.

- Луѓето во просек спијат 3 часа помалку од останатите примати како шимпанза, павијани и слично, кои спијат по 10 часа дневно.

-
Патките кои се во опасност да бидат нападнати од грабливци, балансираат
со својата потреба од сон и преживување, одржувајќи ја едната половина
од мозокот будна.

- 10% од лицата што 'рчат имаат нарушување,
поради кое повеќе од 300 пати во текот на вечерта прекинуваат со
дишење, што значително ја зголемува опасноста од срцев напад или удар.

-
Тинејџерите треба да спијат колку малите деца, околу 10 часа дневно. На
возрасните помеѓу 25 и 55 им се потребни околу 8 часа, додека на лицата
над 65 години доволни им се 6 часа сон дневно.

- Одредени
студии тврдат дека на жените им е потребен еден час спиење повеќе од
мажите, во спротивно постои опасност од депресија.

- Во Викторијанскиот период, пред појавувањето на струјата, луѓето во просек спиеле по 10 часа.

- Ненаспаноста има најлошо влијание на лицата помеѓу 18 и 24 години.

- Најголемиот дел од она што го знаеме за спиењето е откриено во последните 25 години.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
High_Voltage
Администратор
avatar

Број на мислења : 458
Age : 27
Registration date : 2006-10-14

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Чет Ное 30 2006, 22:16

DJ_Stole напиша:


- По 17 часа без сон, човековата ефикасност е на исто ниво како и со 0,05% алкохол во крвта.


22 часа дота на колку проценти алкохол во крвтa одговара?Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Чет Ное 30 2006, 23:04

Многу
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Сре Дек 06 2006, 21:25

DJ_Stole напиша:


- Доколку
заспивате за помалку од пет минути, тоа значи дека ви недостасува сон.

Па ова не сум јас, јас спијам мнооогууу...Sleep
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Вто Јан 09 2007, 18:10

Ја спијам некаде околу 5 саата дневно освен кога сме на распуст зашто тогаш спијам од 12 до 14 саата, зависи. Сепак ако се разбудам без проблеми можам после пак да заспијам.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Вто Јан 09 2007, 18:33

ја не спијам попладне! ич не сакам така! си спијам навечер и тоа многуууу! а на распуст зависи се додека не заѕвони телефонот 5 пати!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Вто Јан 09 2007, 19:36

Јас спијам колку што ми се спие.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Вто Јан 09 2007, 19:48

Slash напиша:
Јас спијам колку што ми се спие.
Паметно
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
..::MA4OR::..
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 126
Age : 24
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Сре Јан 17 2007, 01:42

Јас одвај заспивам, и само се преврќам во креветот, а кога ќе се разбудам не можам да излезам од кревет
чаршафот завиткан окулу вратот, нозете на перница завиткани со ќебето, другото ќебе долу паднато и така...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Сре Јан 17 2007, 01:48

a pa dobro ova ne bese za opis na spienejeto tvoe ama aj!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Сре Јан 17 2007, 13:59

ја си спијам доволно ... за сеа
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
..::MA4OR::..
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 126
Age : 24
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Сре Јан 17 2007, 17:44

Убо убо..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 247
Age : 26
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Саб Фед 03 2007, 02:07

Very Happy jas koga nespijam nespijam ama koga ke zaspijam zaspivam za podolgo:D
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 16:57

Гените одредуваат колку сон ви треба

Дали ќе се чувствувате одморено и наспано по 5 или 10 часа, зависи од
вашите гени, односно од "временскиот ген" кој британските научници го
нарекоа "Период 3".Значи, дали им припаѓате на дневните или ноќните "птици" кога станува збор за вашиот биоритам, зависи од вашиот "временски ген".Склоноста
на луѓето кон утрото или ноќта зависи од генот "Период 3" кој учествува
во регулирањето на внатрешниот часовник на секој поединец. Овој ген има
два облици - кратка и долга варијанта.на повеќето луѓе им се
потребни околу 8 часа сон за добро да се одморат, но секогаш постојат
исклучоци. Истражувањето спроведено во лабараториски услови покажало
дека луѓето кои сакаат да стануваат рано имаат подолг облик на "Период
3", додека "ноќните птици" ја имаат неговата пократка варијанта.За
време на истражувањето, научниците ги следеле доброволците во
лабараторија како се справуваат со неспиењето во текот на 48 часа. Во
тој период, научниците го проучувале одржувањето на нивната
концентрација, како и другите реакции. Дошле до заклучок дека некои
тешко се справуваат со неспиењето, борејќи се со сонливоста, додека
други останале будни цела ноќ без проблеми. Разликите биле посебно
изразени за време на раните утрински часови, помеѓу 4 и 8.Лицата
со кратката генетска варијанта имале лоши резултати кога станува збор
за подготвеноста и работната способност. Освен "Период 3", научниците
истакнуваат дека улога играат и други гени, како и други фактори како
на пример однесувањето и животниот стил на поединецот. Тие сметаат дека
резултатите од нивните истражувања би можеле да имаат практични
предности за многу луѓе. На пример, луѓето со кратката верзија на
"Период 3" би можеле свесно да изберат работа во ноќна смена.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 17:09

Еве во моментов стнувам од спиење.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
shadow
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 357
Age : 26
Registration date : 2007-02-08

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 17:10

I, se naspa?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 17:11

Ја никад не сум наспан така да .......
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
shadow
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 357
Age : 26
Registration date : 2007-02-08

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 17:12

Epa prilegni uste malku!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 17:14

Важи одма одам да прилегнам ама утре ан физика ти место мене на тест да одиш.Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
shadow
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 357
Age : 26
Registration date : 2007-02-08

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 17:18

Vazi! Ali i nie treba utre fizika test da praime, ali profesorkata ni e bolna i najverojatno nema da praime. Sreka!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 17:21

не нема да праиме у секој случај физика дека треба да земеме уште една лекција
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
shadow
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 357
Age : 26
Registration date : 2007-02-08

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 18:13

Siguren si? A ke ucis?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
*marija*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 153
Age : 26
Локација : na Vodno-kaj me4kite
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 18:23

Ja ne planiram da ucam fizika poso mnogu mi se spie i se ake si legnam...bas mi e gajle za sve.......JA MRZAM PRVAVA SMENA!!!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 18:32

како не боље е прва смена
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   Пон Мар 12 2007, 20:53

како боље прва смена не заебавај втора е 100 пати боље
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: спиење.... ?   

Вратете се на почетокот Go down
 
спиење.... ?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: