Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Мисли на големите философи и научници

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Мисли на големите философи и научници   Нед Окт 15 2006, 16:29

Човекот е мерка на сите нешта-Протагора
Неистражениот живот не е вреден за живеење-Сократ
Човекот е роден слободен,а секаде е во синџири-Жан Жак Русо
Ништо човечко не ми е туѓо.
Човекот кој е душевно богат, и во потполна осаменост одлично се забавува со сопствените мисли. - Артур Шопенхауер
Се има граница која е опасно да се пречекори, зашто ако ја пречекориш, нема веќе назад.- Достоевски
Сите идеали на светот не вредат колку солзите на едно дете- Достоевски

Ај кажете нешто и вие, да напишам јас се... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Сре Ное 01 2006, 16:31

ЕДИТ ОД АДМИН...ПОТОЧНО High_Voltage темава е сериозна а не сакам да бришам постови за побрзо да стигнеш до повисок рангTwisted Evil Twisted Evil
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
High_Voltage
Администратор
avatar

Број на мислења : 458
Age : 27
Registration date : 2006-10-14

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Сре Ное 01 2006, 20:04

Има две беcкрајни работи: вселената и човековата глупост,ама кога ќе подразмислам, вселената и не е толку бескрајна - Aлберт Ајнштајн
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Чет Ное 02 2006, 01:01

High_Voltage напиша:
Има две беcкрајни работи: вселената и човековата глупост,ама кога ќе подразмислам, вселената и не е толку бескрајна - Aлберт Ајнштајн

За себе си ја кажувал... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Пет Ное 03 2006, 19:17

Сите идеали на светот не вредат колку солзите на едно дете. Достоевскии
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
zoko
Модератор
avatar

Број на мислења : 196
Age : 28
Локација : далеку во облаците
Registration date : 2006-10-30

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Саб Ное 11 2006, 19:45

za omraza ne, a za lljubov se rodiv - sofokle
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Нед Ное 12 2006, 21:18

Најголемата среќа е да го најдеш изворот на несреќа.
Ако нема бог, се е дозволено.
Убавината е мистериозна колку што е опасна. Бог и Ѓаволот се борат таму, а бојното поле е човековото срце.

Достоевски
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Нед Ное 12 2006, 21:25

Сите среќни семејства се слични на себе, секое несреќно, е несреќно на свој начин - Толстој ( Анна Каренина )

Среќата секогаш изгледа мала кога ја имаш во рацете, но пуштија и ќе ја видиш нејзината големина - Горки

Кога работата е задоволство, животот е среќа. Кога работата е должност, животот е ропство - Горки
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Нед Ное 12 2006, 22:07

Nikola Makijaveli veli :"celta gi opravduva sredstvata"
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Пон Ное 13 2006, 01:23

Ама таа негова мисла многу ја толкуваат погрешно!!! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Чет Ное 16 2006, 22:10

smiley Smile напиша:
Ама таа негова мисла многу ја толкуваат погрешно!!! Smile

Да, така е...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Сре Ное 22 2006, 14:09

Мудрости- Мажот е НАЈСЛАБ во моментите кога жената му шепнува дека е ЈАК!
- Оној што е слаб во умот, МОРА да има јаки мускули!
- Златното правило гласи: Кој има злато, ТОЈ ги пишува правилата!
- Парите се како и жените. Мораш да се грижиш за нив, ИНАКУ ќе отидат во рацете на некој друг!
- Парадокс: Пријателот на мој пријател е мој пријател, а пријателот на моја пријателка е мој непријател!
- Ако сакаш да те сметаат за богат, оди кај сиромашните!
- Ако не одиш до крајот на патот, зошто воопшто тргнуваш?
- Ако некој те излаже за нешто, тој не е во ред, но ако за истото те излаже уште еднаш, ти не си во ред.
- Смеата е една од најсериозните работи.
- Дури и среќата ќе се умори ако некого на грб долго го носи!
- Добар маж е секој кој вели дека жената му е добра. И обратно!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Вто Дек 05 2006, 23:02

Cogito ergo sum - Мислам значи постојам - Рене Декарт
Музиката е звук што мисли-Виктор Иго.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Сре Дек 06 2006, 00:25

Се свое со себе си носам-Omnia mea mekum porto (барем вака мислам дека беше) - лат. поговорка Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Сре Дек 06 2006, 16:40

abe aj so mislive dobro a so pravime koa nekoj naucnik ke ti napravi vakava rabota(eve pr za toa):D

Овој квиз е направен од Алберт Ајнштајн и според него 98% од испитаниците нема да го решат.Постои ред од пет куќи, каде секоја има различна боја. Во овие куќи
живеат пет луѓе од разни националности. Секој од нив има свое домашно
животно, пие различен пијалок и пуши различна марка на цигари.1. Британецот живее во Црвената куќа.

2. Швеѓанецот чува кучиња како домашни миленици.

3. Данецот пие чај.

4. Зелената куќа се наоѓа лево од Белата куќа.

5. Сопственикот на Зелената куќа пие кафе.

6. Личноста што пуши Пал Мал одгледува птици.

7. Сопственикот на Жолтата куќа пуши Данхил.

8. Човекот што живее во централната куќа пие млеко.

9. Норвежанецот живее во првата куќа.

10. Човекот што пуши Малборо живее до оној што чува мачки.

11. Човекот што одгледува коњи живее до човекот што пуши Данхил.

12. Човекот што пуши Лаки Страјк пие пиво.

13. Германецот пуши Принц.

14. Норвежанецот живее до Сината куќа.

15. Човекот што пуши Малборо има сосед што пие вода.Кој има риба за миленик дома? (дали сте еден од 2%)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Пет Дек 08 2006, 00:10

Германецот
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Саб Дек 16 2006, 14:47

Вкусовите не се дискутираат. (стара латинска поговорка)
Повторувањето е мајка на знаењето.(стара латинска поговорка)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Пон Дек 18 2006, 23:12

Под свој кров и крал убивам - стара шпанска изрека
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Сре Дек 27 2006, 16:45

Еден човек кој има самодоверба е појак и од илјадници кои имаат само желба.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Сре Јан 03 2007, 03:04

Јас мислам дека вистински големите луѓе носат во себе длабока тага - Родион Раскољников
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Нед Фед 04 2007, 16:59

Подобро да живееш 100 години како милионер, отколку 7 дена во беда
Грунф - Алан Форд
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Нед Фед 04 2007, 21:12

па шознам не би се согласил во целосна смисла
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Пон Фед 05 2007, 01:29

зашо? confused
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Пон Фед 05 2007, 22:19

абе види коа треба да заработиш според мене е по интересно него кога ги имаш парите и тоа не заработени од своја рака некако не ја гледас убавината на некои работи
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   Сре Фед 07 2007, 00:32

Живеј го секој миг од животот како да е последен
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Мисли на големите философи и научници   

Вратете се на почетокот Go down
 
Мисли на големите философи и научници
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Философија и психологија-
Отиди до: