Корчагин форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Корчагин форум


 
HomeHome  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Предрасуди во музиката

Go down 
+2
Moscow_BoY
smiley :)
6 posters
АвторПорака
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)


Број на мислења : 2172
Age : 34
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedСре Дек 06 2006, 21:58

дали некогаш сте слушнале нешто во стилот-металците се џанаци, или не се бањаат? или нешто друго? што е тоа? и дали мислите дека некој од предрасудите се точни? confused Suspect
Вратете се на почетокот Go down
http://www.trekunited.com
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedСре Дек 06 2006, 22:21

Сум слушнал, и многу пати ми викале бабите искучи таа музика, тоа на ѓаволот е и слични ствари Smile
Инаку сум против предрасуди во музиката, само има една работа за која имам предрасуди тоа е турбо фолкот, и сум со закон да се забрани !!!
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedЧет Дек 07 2006, 16:25

Moscow_BoY напиша:
Сум слушнал, и многу пати ми викале бабите искучи таа музика, тоа на ѓаволот е и слични ствари Smile
Инаку сум против предрасуди во музиката, само има една работа за која имам предрасуди тоа е турбо фолкот, и сум со закон да се забрани !!!

Немој така...знаеш дека забранетото овошје (иако е труло у случајов Laughing ) е најслатко. Забраната на турбофолкот само ќе доведе децата скришно на мобилните и мп3 плеерите да си ја слушаат Шампањац, и онаа Ти Пропадаш, ти пропадаш, јер се дрогираш..... lol! lol! lol! lol! lol!

Се зезам. Кратко - немам никакви предрасуди за луѓето што слушаат одреден вид на музика. Кој што сака нека си слуша - негов избор, и се додека мене никој не ме замара со некоја музика што не ми се свиѓа(и не ме убедува дека Врчак е закон тип и музичар Shocked , извинете, ама морав Smile ) ни ја не судам за другите.
Вратете се на почетокот Go down
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedПет Дек 08 2006, 00:15

Moscow_BoY напиша:
Сум слушнал, и многу пати ми викале бабите искучи таа музика, тоа на ѓаволот е и слични ствари Smile
Инаку сум против предрасуди во музиката, само има една работа за која имам предрасуди тоа е турбо фолкот, и сум со закон да се забрани !!!
Ова мора да го поздравам и сосема се согласувам
Вратете се на почетокот Go down
DJ_Stole
верно членче
верно членче
DJ_Stole


Број на мислења : 637
Age : 33
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedПет Дек 08 2006, 17:30

vaka sea ovo so ke go objavamПредрасуди во музиката Icon_biggrin go stavam vo ovaa tema zatoa sto ne treba da se otvara novo posebna nova tema ali sepak treba da se procita a moze da se postavi prasanjeto za bilo kakva predrasuda vo vrska so ova cudo


Џеј Гринберг е дете-чудо и американски композитор, кој на свои 13 години има напишано 5 симфонии.



Во центарот на светското внимание дојде преку емисијата „60 минути“ на
CBS. Кога зборуваме за композиција, се работи за можеби најголемиот
музички гениј во историјата. Големите музичари и критичарите го
споредуваат со Моцарт и Менделсон.



Гринберг компонира примарно на неговиот компјутер, преку специјален
софтвер преку кој неговите идеи на хартија ги претвора во музика
отсвирена од синтетички инструменти. Веќе има напишано 5 симфонии и
уште многу други дела. Неговото најпознато дело е „Увертира за 9/11“,
инспирирана од терористичките напади на 11 Септември 2001.



Интересен е фактот што за време на нападите, тој живеел во Македонија,
но оттогаш се вратил во САД. Неговиот татко е американец и заработува
како лингвист по славистика.



Неговата мајка со израелско потекло истотака не е музички образована,
иако Џеј својот талент го пројавил на многу рана возраст. Кога имал 2
години прикажал опсесија за чело преку цртање безброј слики и дури во
неколку наврати го спелувал зборот.



Неговите први обиди за композиција се на 3-годишна возраст.





Би било интересно доколку некој од Македонија кој бил во контакт со
него, ни ги испрати своите импресии за ова младо момче и неговиот
талент.


a ova e negoviot sajt pa kao sakate nesto poveke slobodno
www.jaygreenbergmusic.com/
Вратете се на почетокот Go down
http://www.goal.com
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedПет Дек 08 2006, 17:33

NaTaLi напиша:
Moscow_BoY напиша:
Сум слушнал, и многу пати ми викале бабите искучи таа музика, тоа на ѓаволот е и слични ствари Smile
Инаку сум против предрасуди во музиката, само има една работа за која имам предрасуди тоа е турбо фолкот, и сум со закон да се забрани !!!

Немој така...знаеш дека забранетото овошје (иако е труло у случајов Laughing ) е најслатко. Забраната на турбофолкот само ќе доведе децата скришно на мобилните и мп3 плеерите да си ја слушаат Шампањац, и онаа Ти Пропадаш, ти пропадаш, јер се дрогираш..... lol! lol! lol! lol! lol!

Се зезам. Кратко - немам никакви предрасуди за луѓето што слушаат одреден вид на музика. Кој што сака нека си слуша - негов избор, и се додека мене никој не ме замара со некоја музика што не ми се свиѓа(и не ме убедува дека Врчак е закон тип и музичар Shocked , извинете, ама морав Smile ) ни ја не судам за другите.
Ја не ги навредувам и немам предрасуди кон луѓето што слушаат таква музика туку кон самата музика
Вратете се на почетокот Go down
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedПон Дек 11 2006, 13:27

Види ако некој се соочуал со предрасуди околу рок и метал музиката тоа сум јас. Зошто? Епа вака во 5 одд. сакав да пуштам коса и нормално почнав да ја пуштам. Арно ама во 6то ми се смени класната и таа ми раче или шишање или да си одиш од школово. Ја ја прашав зашо да се шишам и она вика затоа што ако носиш долга коса значи дека си скршнал од вистинскиот пат дека си почнал да се дрогирас и разни сранја и ја ко цул покорни си отидов и си се шишав еднаш месечно али јбг било шо било сеа сум средно и ке си праам со косата што ми душа сака.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)


Број на мислења : 2172
Age : 34
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedПон Дек 11 2006, 13:33

Ееее! Тоа не е ништо! И јас тогаш почнав да слушам метал и сите у школо ме замараа, ме сметаа за незнам што! Ама затоа дојдов во Корчагин кајшто нема сељачишта да ме замараат и искрено не зажалив пошто нашиот клас е најдобар! Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.trekunited.com
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedПон Дек 11 2006, 14:31

smiley Smile напиша:
Ееее! Тоа не е ништо! И јас тогаш почнав да слушам метал и сите у школо ме замараа, ме сметаа за незнам што! Ама затоа дојдов во Корчагин кајшто нема сељачишта да ме замараат и искрено не зажалив пошто нашиот клас е најдобар! Smile

affraid affraid affraid affraid affraid
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)


Број на мислења : 2172
Age : 34
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedПон Дек 11 2006, 20:33

ЗАШТО СИ affraid ???
Вратете се на почетокот Go down
http://www.trekunited.com
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_minipostedПон Дек 11 2006, 20:56

Slash напиша:
Види ако некој се соочуал со предрасуди околу рок и метал музиката тоа сум јас. Зошто? Епа вака во 5 одд. сакав да пуштам коса и нормално почнав да ја пуштам. Арно ама во 6то ми се смени класната и таа ми раче или шишање или да си одиш од школово. Ја ја прашав зашо да се шишам и она вика затоа што ако носиш долга коса значи дека си скршнал од вистинскиот пат дека си почнал да се дрогирас и разни сранја и ја ко цул покорни си отидов и си се шишав еднаш месечно али јбг било шо било сеа сум средно и ке си праам со косата што ми душа сака.


У 6 одд. си скршнал од правиот пат пошо си имал долга коса??? Какви луѓе има по светов!! Shocked Shocked
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Предрасуди во музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди во музиката   Предрасуди во музиката Icon_miniposted

Вратете се на почетокот Go down
 
Предрасуди во музиката
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Забава :: Музика и Ноќен живот-
Отиди до: