Корчагин форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Корчагин форум


 
HomeHome  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!

Go down 
5 posters
АвторПорака
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedНед Дек 10 2006, 13:48

Концертот беше феноменален. Луѓето на правија свирка од 3 саати без престан. Публиката се забавуваше од почеток до крај ( а како да не се забавува коа концертот го почнаа со Абер дојде Донке, а го завршија со Чукни во дрво). Посебно што треба да се нагласи е дека типците се вратија НЕВЕРОЈАТНИ 5 ПАТИ НА БИС.
Се на се концертот беше ЛУДНИЦА во секоја смисла на зброт.
Па ги очекувам ваште импресии .....
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedНед Дек 10 2006, 13:58

Slash напиша:
Концертот беше феноменален. Луѓето на правија свирка од 3 саати без престан. Публиката се забавуваше од почеток до крај ( а како да не се забавува коа концертот го почнаа со Абер дојде Донке, а го завршија со Чукни во дрво). Посебно што треба да се нагласи е дека типците се вратија НЕВЕРОЈАТНИ 5 ПАТИ НА БИС.
Се на се концертот беше ЛУДНИЦА во секоја смисла на зброт.
Па ги очекувам ваште импресии .....

6 бе lol! И има ваква тема погоре Smile
Вратете се на почетокот Go down
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedНед Дек 10 2006, 14:12

Не има тема за турнејата на Леб и сол овде конретно ќе се збори за кнцертот во Скопје.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedНед Дек 10 2006, 14:25

Ја ќе идам вечер.
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedНед Дек 10 2006, 14:35

Slash напиша:
Не има тема за турнејата на Леб и сол овде конретно ќе се збори за кнцертот во Скопје.

A, ОК тогаш...ама пошто не можам да си го преместам овде постот од другата тема, само ќе го ископирам Smile

“...Иначе концертот со еден збор беше ЛУДНИЦА! 6 пути се вратија на бис, више и мене ми ску*чи lol! lol! lol! Се зезам. Закон беше. Цел концерт бев - Shocked Shocked и Very Happy Very Happy пошто не ми се веруваше дека они уствари толку добро свират у живо. Максимално ме напунија со позитивна енергија. Закон се afro
Вратете се на почетокот Go down
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedНед Дек 10 2006, 15:27

..и Стефан убаво да си поминеш....

Абе мажишта Smile Smile Smile
Вратете се на почетокот Go down
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedНед Дек 10 2006, 16:17

Фала Фала Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedПон Дек 11 2006, 12:36

Стеф, како беше концертот? Пиши, пофали се...
Вратете се на почетокот Go down
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedПон Дек 11 2006, 22:39

Кој вели дека Македонија нема „бренд“? Во жешка, динамична и емотивна атмосфера, одамна невидена на концерт на македонски бенд, легендарните „Леб и сол“ завчеравечер, во преполната саемска хала во Скопје, имаа жесток тричасовен настап, како што рекоа, пред својата најважна публика. По турнејата низ поранешните југословенски републики по повод 30-годишниот јубилеј, Влатко Стефановски, Бодан Арсовски, Кокан Димушевски и Гарабет Тавитјан се вратија дома. Настапија со технички стегната, енергично невоздржана и страсна изведба пред неколку илјади луѓе од различни генерации. Со ентузијазам, елан и посветеност што ретко може да се видат кај реоформени групи, „Леб и сол“ на присутните им подарија свирка што долго ќе ја паметат.

Враќањето дома, како што бендот ги наслови двата скопски концерта, беше токму тоа - емотивно силен и музички беспрекорен и незаборавен камбек во земјата што најмногу го посакуваше нивното обединување.



И како што обично се случува кога групите настапуваат пред најдрагата публика, така и изведбата на „Леб и сол“ беше одлична рамнотежа од вешто извежбано рок-шоу и спонтани моменти што внесуваат чувство на посебност во комуникацијата меѓу музичарите и фановите. Уште со првите тонови на „Абер дојде, Донке“ стана јасно дека вечерта ќе се разликува од останатите што групата ги доживеа во Србија и во Хрватска. Кога публиката ги пееше стиховите на „Нисам твој“, „Мамурни људи“, „Као какао“, „Скопје“, „Учи ме мајко, карај ме“ и „Чукни во дрво“, членовите на „Леб и сол“ можеа да почувствуваат дека почитта од домашните обожаватели е она вистинското за кое сонуваат сите музичари.

Жилавоста на нумерите како „Бистра вода“, „Јовано, Јованке“, „Деветка“, „Кокошка“ и „Дикиева игра“, не се должи само на нивната вкоренетост во македонската музичка традиција туку и во фактот дека, како и целиот опус на бендот, овие песни се надградени со елементи на прог-рок, фјужн-џез, а дури и хевиметал од раната „Лед цепелин“-форма.


Токму тоа богатство на звукот и балансот меѓу инструменталните и вокалните композиции го направија 180-минутниот настап динамичен и емотивен. Сето тоа на крајот резултираше со пет биса и репризни изведби на „Јовано, Јованке“ и „Учи ме мајко, карај ме“.

Обожавателите, едноставно, не сакаа да си заминат. Тогаш се случи и најубавиот момент на концертот. Кога „Леб и сол“ сфатија дека четири враќања на сцената не се доволни, решија и петти пат да се качат на бината. Со запалени светла во салата, бендот почна да ја свири „Чукни во дрво“, ама го „предаде“ микрофонот на илјадниците грла кои во еден глас ја отпеаја целата композиција. Со таков искрен и спонтан момент на поврзаност, четворката се раздели од публиката.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedПон Дек 11 2006, 23:23

NaTaLi напиша:
Стеф, како беше концертот? Пиши, пофали се...

Со еден збор фантастично Wink
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedПон Дек 11 2006, 23:56

Леле, сакам пааааак Sad Sad Sad Sad Sad Sad
Вратете се на почетокот Go down
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedНед Јан 07 2007, 21:06

Сеа го глеав на ТВ, леле колку беше добро(итоа од крај го фатив Sad)....јес да 100 пути беше боље у живо али ај...
Вратете се на почетокот Go down
Markou
искусно членче
искусно членче
Markou


Број на мислења : 168
Age : 32
Локација : na PC
Registration date : 2007-01-15

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedПон Јан 15 2007, 17:07

iako ne bev go gleav na TV i bese zakon! mislam blaze si im na Vlatko,Garo,Bodan i Kokan nenormalna cetvorka se(mislam kao bend)Smile
Вратете се на почетокот Go down
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedПон Јан 15 2007, 17:08

Ок, али да не им е Влатко ништо не прават...
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid


Број на мислења : 2208
Age : 32
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedПон Јан 15 2007, 17:14

не е само Влатко, они се како четворка закон сите ја праат групата не поединец, иначе да и ја сум најголем фан на Влатко кога бираме од нив четворица
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net/index.htm
Markou
искусно членче
искусно членче
Markou


Број на мислења : 168
Age : 32
Локација : na PC
Registration date : 2007-01-15

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedПон Јан 15 2007, 18:21

Moscow_BoY напиша:
Ок, али да не им е Влатко ништо не прават...
da tacno e toa poso vlatko im e onaka lider on im kazuva kako so
Вратете се на почетокот Go down
Markou
искусно членче
искусно членче
Markou


Број на мислења : 168
Age : 32
Локација : na PC
Registration date : 2007-01-15

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedПон Јан 15 2007, 18:22

inace i ja sum golem fan na Vlatko i sviram dosta pesni i od nego i od Leb i Sol
Вратете се на почетокот Go down
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid


Број на мислења : 2208
Age : 32
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedПон Јан 15 2007, 21:55

абе, пак еден човек не ја прави групата добра ... точно е тоа дека е главен и дека им кажува како што ама пак .... реков ја голе фан сум на Влатко али пак групата не е само еден човек
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net/index.htm
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_minipostedВто Јан 16 2007, 01:33

Не е еден човек нормално, ама да отиде Богдан или некој друг, нема многу да се одрази на Леб и Сол. Ама ако си отиде патакот, Леб и Сол дефинивитно ќе пропадне...
Додуша и не постои како група, ова им беше некој проштален концерт, бар така тие изјавија...
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
Sponsored content





Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!   Концертот на Леб и Cол во Скопје!!! Icon_miniposted

Вратете се на почетокот Go down
 
Концертот на Леб и Cол во Скопје!!!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Забава :: Музика и Ноќен живот-
Отиди до: