Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Астрономија

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Астрономија   Нед Дек 10 2006, 20:53

Најновите вести од областа на астрономијата! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пон Дек 11 2006, 12:31

Едана од поновите вести во областа на астрономијата е дека дечките од НАСА сметаат дека нашле вода на Марс!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пон Дек 11 2006, 12:41

Од страната на НАСА најновите податоци за полетувањето на STS-116: Discovery. На http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/main/index.html ќе најдете многу информации во врска со ова но и снимката од полетувањето на Discovery.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пон Дек 11 2006, 12:51

За сликата од екипажот кликнете на следниот линк пошто е огромна да не ја ставам вака така никој нема да ја види! - http://www.nasa.gov/images/content/162948main_arrival-2505.jpeg
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Вто Дек 12 2006, 21:54

Предавање за вонземски Цивилизации во четврток 14/12/2006 во 20,00 на ЕТФ. Цена - 50ден. Иначе ова предавање е претпоследно! Crying or Very sad
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
*@ne*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 93
Age : 27
Локација : *negde na planina,sto podaleku od skolovo
Registration date : 2006-11-16

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пет Дек 15 2006, 00:06

* ej smajli daj plis kazi mi sto mislis. Slusnav deka nema vrska, deka nikoj do sea ne uspeal da stapne na mesecinata i deka snimkite so bile napraveni bile lazni.Nikoj nemozel da pomine preku atmosferskiot sloj poradi radijacijata. Daj pisi ako znaes nesto vo vrska so ova*
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
*@ne*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 93
Age : 27
Локација : *negde na planina,sto podaleku od skolovo
Registration date : 2006-11-16

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пет Дек 15 2006, 00:14

http://www.msss.com/moon/moon.gif

*kako prvo kako izdrzale aparatite na takva temperaturna razlika*
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пет Дек 15 2006, 01:09

Вака! Јас како што сум запозната со стварите ќе си кажам! Значи имам слушнато дека американското знаме се гледало со некој телескоп, ама не ми се верува! а што се однесува до наводнот прво слетување на месечината знам дека тоа не се случило! има премногу цврсти докази против тоа и дека се е снимано у некоја пустина у америка у стил аризона! е сеа еве линк во којшто се тврди дека сме биле на месечината --> http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=917
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пет Дек 15 2006, 01:23

Еве уште еден доказ дека се биле! http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=675
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пет Дек 15 2006, 11:18

На снимките кога американците слетале на месечината може да се види дека американското знаме се вее на месечината. Апсурд. Знаммето не може да се вее зашто месечината нема атмосфера. Па сеа вие кажете што мислите
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
*@ne*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 93
Age : 27
Локација : *negde na planina,sto podaleku od skolovo
Registration date : 2006-11-16

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пет Дек 15 2006, 13:09

* Ja mislam deka samo ni go perat mozokot so gluposti so ne se vistina*
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Нед Дек 17 2006, 00:31

Proof напиша:
На снимките кога американците слетале на месечината може да се види дека американското знаме се вее на месечината. Апсурд. Знаммето не може да се вее зашто месечината нема атмосфера. Па сеа вие кажете што мислите
ОК пеер тоа е точно! Ама ипак ова е многу сомнително! Ама се излегува на виделина! Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
High_Voltage
Администратор
avatar

Број на мислења : 458
Age : 27
Registration date : 2006-10-14

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Нед Дек 17 2006, 01:51

Proof напиша:
На снимките кога американците слетале на месечината може да се види дека американското знаме се вее на месечината. Апсурд. Знаммето не може да се вее зашто месечината нема атмосфера. Па сеа вие кажете што мислите

ајде доста серете сте гледале на дискавери тоа едни недоквакани емисија правеле да докажат дека не сме стапнале на месечината...lol!lol! и што им беше аргументот? дека се веело знамето. А ласерскиот зрак за мерење на растојанието што се одбива од месечината и се враќа назад од огледалото што го поставиле Нил Армстронг и Баз Олдрин? а?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Нед Дек 17 2006, 14:03

Човече! Имало уште многу други мисии после Аполо 11! А едно е сигурно! Аполо 11 не било на месечината! Ама некое друго било! Cool
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Нед Дек 17 2006, 15:05

High_Voltage напиша:
Proof напиша:
На снимките кога американците слетале на месечината може да се види дека американското знаме се вее на месечината. Апсурд. Знаммето не може да се вее зашто месечината нема атмосфера. Па сеа вие кажете што мислите

ајде доста серете сте гледале на дискавери тоа едни недоквакани емисија правеле да докажат дека не сме стапнале на месечината...lol!lol! и што им беше аргументот? дека се веело знамето. А ласерскиот зрак за мерење на растојанието што се одбива од месечината и се враќа назад од огледалото што го поставиле Нил Армстронг и Баз Олдрин? а?
ООООООООООООО грешнику ако емисиите на дискавери се недоквакани тогаш незнам што се другите емисии. Убаво беше во една емисија кажано ако НАСА успеала да нправи систем кој ќе пренесува во живо слетувањето на месечината зошто тогаш снимката е со неверојатно лош квлаитет дури и за тоа време.Така да јас лично не верувам дека стапнале на месечината можеби некој друг да но тоа на снимката не е слетувањето на месечината. А најдобар докас евеењето назнамето.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Нед Дек 17 2006, 16:28

Slash напиша:
High_Voltage напиша:
Proof напиша:
На снимките кога американците слетале на месечината може да се види дека американското знаме се вее на месечината. Апсурд. Знаммето не може да се вее зашто месечината нема атмосфера. Па сеа вие кажете што мислите

ајде доста серете сте гледале на дискавери тоа едни недоквакани емисија правеле да докажат дека не сме стапнале на месечината...lol!lol! и што им беше аргументот? дека се веело знамето. А ласерскиот зрак за мерење на растојанието што се одбива од месечината и се враќа назад од огледалото што го поставиле Нил Армстронг и Баз Олдрин? а?
ООООООООООООО грешнику ако емисиите на дискавери се недоквакани тогаш незнам што се другите емисии. Убаво беше во една емисија кажано ако НАСА успеала да нправи систем кој ќе пренесува во живо слетувањето на месечината зошто тогаш снимката е со неверојатно лош квлаитет дури и за тоа време.Така да јас лично не верувам дека стапнале на месечината можеби некој друг да но тоа на снимката не е слетувањето на месечината. А најдобар докас евеењето назнамето.
Леле се усравте со тоа ебано знаме! Па видете ги линковите кои ги ставив ќе видите дека можеби слетале! Но како што кажав подоцна од прикажаното!!! scratch
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пон Дек 18 2006, 22:46

Вака! Последното предавање организирано од Скопското Астрономско Друштво ќе се одржи на 21/12/2006 во 20,00часот. Темата на ова предавање ќе биде - „Ѕвездени патеки - Реалност во иднината“. За поваќе информации --> http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=1058
P.S. цената е 50 денари!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пон Дек 18 2006, 22:50

Смајли кој ти иде на тие предавања по асторономија? Џабе само пишуваш постови.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пон Дек 18 2006, 22:58

Па јас баш тебе не те канев, ама кој сака нека доаѓа мене ама ич не ми е гајле! btw идат мноогуу луѓе! идат и луѓе од провинција специјално за предавањата ама ај не ми е до карање! ја се карам само со одредени луѓе! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Вто Дек 19 2006, 00:54

smiley Smile напиша:
Вака! Јас како што сум запозната со стварите ќе си кажам! Значи имам слушнато дека американското знаме се гледало со некој телескоп, ама не ми се верува! а што се однесува до наводнот прво слетување на месечината знам дека тоа не се случило! има премногу цврсти докази против тоа и дека се е снимано у некоја пустина у америка у стил аризона! е сеа еве линк во којшто се тврди дека сме биле на месечината --> http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=917


На сликата што си ја поставила се гледаат крстови позади. Не сум слушнал дека има крстови на месечината, јес да бог е насекаде Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Вто Дек 19 2006, 01:10

smiley Smile напиша:
Па јас баш тебе не те канев, ама кој сака нека доаѓа мене ама ич не ми е гајле! btw идат мноогуу луѓе! идат и луѓе од провинција специјално за предавањата ама ај не ми е до карање! ја се карам само со одредени луѓе! Smile
Точно ти се караш со одредени луѓе т.е луѓе со кои можеш да се караш, а бидејќи јас сум многу над тебе паметно од твоја страна што не се караш со мене.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пет Дек 22 2006, 21:43

Moscow_BoY напиша:
smiley Smile напиша:
Вака! Јас како што сум запозната со стварите ќе си кажам! Значи имам слушнато дека американското знаме се гледало со некој телескоп, ама не ми се верува! а што се однесува до наводнот прво слетување на месечината знам дека тоа не се случило! има премногу цврсти докази против тоа и дека се е снимано у некоја пустина у америка у стил аризона! е сеа еве линк во којшто се тврди дека сме биле на месечината --> http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=917


На сликата што си ја поставила се гледаат крстови позади. Не сум слушнал дека има крстови на месечината, јес да бог е насекаде Very Happy
Леле не сакам да те разочарам ама тоа е од апаратот! Neutral bounce да, да
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
S|m0n4e
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 263
Age : 27
Registration date : 2006-10-27

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Пет Дек 22 2006, 21:59

Апокалипсата пристигнува - за пет милијарди години

Лондон, 22 декември (МИА) - Астрономите предвидуваат дека Сончевиот систем за пет милијарди години ќе го зафати катаклизма.

Набљудувањето на галаксијата, оддалечена од Земјата
450 милиони светлосни години, која била сместена околу ѕвездите осум
пати поголеми од Сонцето, покажало каква судбина ја чека и нашата
галаксија.

Кога Сонцето ќе остане без потребното ниво на водород ќе се зголеми за повеќе од 200 пати. Тоа ќе ги уништи Меркур и
Венера и ќе ги турне останатите планети кон самиот раб на системот. По некое време, Сонцето повторно ќе се намали и ќе стане многу помало и погусто тело.

Оваа шема на еволутивен процес е изведена од
информации добиени со набљудување на таа оддалечена галаксија која
имала таква судбина. Ако жителите на Земјата дотогаш не пронајдат начин да ја напуштат планетата никој нема да преживее.

- Земјата ќе биде целосно уништена. Океаните ќе се
затоплат до таа мерка што целосно ќе испарат и се што ќе остане од
Земјата ќе биде гол камен. Но, постои и можност Земјата да биде
зафатена со ширењето на Црвениот див (назив за вид вселенско тело какво што ќе стане Сонцето кога ќе му се зголеми обемот), тој ќе ја проголта и таа ќе биде целосно уништена, што сигурно ќе се случи и до Меркур и Венера, изјави професор Марш, еден од астрономите кои дошле до тоа откритие.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Саб Дек 23 2006, 00:31

Хм, па ок, тоа е логично! Иначе ја да поправам нешто или малку парафразирам за да не сватите погрешно. Катаклизма е нешто што и се случува на ѕвезда на пр. од О или Б групата т.е. на поголемите ѕвезди! Нашата ѕвезда а.к.а. Сонцето спаѓа во Г групата а групите се следниве - О, Б, А, Ф, Г, К, М. вака се подредени по големина од поголемо кон помало па можете да заклучите нашето Сонце е поприлично мало! Значи нема да се случи буквална катаклизма, бидејќи нашето Сонце ќе се смали многу! Кога кај некоја поголема ѕвезда се случува катаклизма после на нејзиното место се формира црна дупка. Нашето Сонце се претпоставува дека ќе се претвори во црвен џин (кога нејзиниот водород ќе се потроши) така ќе функционира уште некое време а после ќе се намали мноогу. А тоа дека ќе мора да одиме на друга планета е одамна утврдено, а искрено и неверувам дека Земјаните ќе доживеат да видат што ќе се случи со нашето Сонце! sunny
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   Саб Дек 23 2006, 00:33

http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=541 видете многу е закон! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Астрономија   

Вратете се на почетокот Go down
 
Астрономија
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 8Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Образование и Наука-
Отиди до: