Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Христијанството, копија на паганските религии?

Go down 

Копија?
Да
67%
 67% [ 4 ]
Не
17%
 17% [ 1 ]
Не сум сигурен/на
16%
 16% [ 1 ]
Општо гласови : 6
 

АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Христијанството, копија на паганските религии?   Нед Окт 15 2006, 16:37

Postojat poveke primeri za toa deka hristijanstvoto e kopija na paganskite veri, ke navedam nekolku primeri:
1)Egipetskite sonchevi diskovi koi stanale oreoli na glavite na svetcite.
2)Izilda kako go doi sinot Hor- Bogorodica i Isus
3)Istotaka i voskresnuvanjeto hristovo- Bogot Mitra koj voskresnal po tri dena odkako bil zakopan.
4)Likot na gospod bog- ili grchkiot Zevs....
Dali se soglasuvate so ovaa teza ili ne?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Пон Ное 06 2006, 18:17

Се е можно. Само што не може точно да се утврди
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Вто Ное 07 2006, 17:00

Mozda toa e tocno no sepak jas sum hristijanin i nema a go podrzam ova(pogore napisanoto od Moscow_BoY)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Пет Ное 10 2006, 16:12

Еј нема смисла темава постои зато што веќе на кајгана сите имаат ставено по некој пост за ова па така да сите горе-долу си ги знаеме мислењата.
Така да темава аут може да оди.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Пет Ное 10 2006, 16:16

Да, само што администраторите на кајгана не се дораснати, со што кајгана не е демократски форум, затоа неможе секој да го изјасни своето мислење. Да се разбереме уште одма, ова е демократски форум и секој може да се изјасни за се како што мисли, и никој не смее да го оспори тоа ! Зошто ќе добие бан се разбира...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Саб Ное 11 2006, 00:35

Инаку еве малку освежување на темата. Христијанството, како што знаете го оспорува бракот и детето меѓу Исус и Марија Магдалена, затоа што тоа ја докажува вистината за животот на Исус, односно дека тој не е бог туку обичен човек. Што ги руши темелите на целото христијанство, почнувајќи од десете божји заповеди, до приказната за Адам и Ева, и евангелијата. Но тука имаме и друга приказна, денешната црква е направена таква каква што е од апостолот Петар. Петар бил еден од најдобрите ученици на Исус, но се знае дека Исус ја назначил Марија Магдалена за негов наследник. Петар го одрекувал тоа, и ја замразил Марија, а со формирањето на црквата, и неговите наследници доаѓа до Никејскиот Собор, каде се исфрлаат сите евангелија, кои го говорат споривното од Петар, каде е прикажана Марија Магдалена како водач на христијанството ( во евангелието на Филип ) итн... Да не вледувам во детали. На никејскиот собор е измислена и приказната за Адам и Ева со која се намалува жената, а Исус како маж е линк до Бога. Тука започнува и приказната за гралот. Гралот според историски факти би требало да претставува самата Марија Магдалена, но според некој други би можело да биде и главата на Исус. Темпларите биле долго во Ерусалим, и наеднаш со нивниот водач се упатуваат во Франција каде од папата добиваат бескрајна моќ. Наскоро темпларите стануваат посебна организација посилна дури и од црквата, па поради тоа кралот Филип втори и папата ( не знам кој папа точно... )
ги мачат за да признаат измама. Темпларите ја признаваат, но чудно признаваат и обожавање на глави, неверување во Христа и др. Тука е најбитната работа, темпларите го признаваат и верувањето во одредена работа наречена Baphomet. Неодамна еден научник го декриптираше овој збор, со значење Sophia - Грчката божица на мудроста, која е зачетник на светот, или христијанската Марија Магдалена. По смртта на Жак Де Молие и многуте темплари, останатите темплари ја продолжуваат сега нелегаланата подземна организација, и успеваат да го изнесат `предметот` од Париз. Од каде е пренесен во Рослин - Шкотска. Чии основач е темплар, а црквата е по план слична со онаа од времето на Исус во Ерусалим, во чии урнатини се собирале темпларите. Но исто така изобилува со цртежи и артифакти кои се исти со оние за кои знаеме на масоните. Тука се јавува можноста, да темпларите еволуирале во Масоните, исто онолку моќна и богата организација, како и таинствена. Можно ли е Масоните, да го имаат гралот, односно вистината за христијанството, затоа што како што знаеме гралот сосебе носел и други артефакти и документи освен самиот себеси...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Пет Ное 17 2006, 13:49

Светиот грал се наоѓа во Турција и треба да се бара во базиликата на античкиот град Антакија, денеска познат под името Хатај, во источниот дел на земјата.

Ова, како што пренесуваат агенциите го тврди шефот на турската археолошка експeдиција Џозеф Насех.

“Пoтирот од кој Исус пиел вино на Тајната вечера, се наоѓа во Турција, во базиликата откриена во Антакија пред три години“, пишува турскиот весник Хуриет, повикувајќи се на археолозите.

“Атакија е вториот свет град по Ерусалим. Тука дошле пророците по смртта на Исус и тие секако со себе ја понеле и чашата, бидејќи според зборовите на Исус, во неа се наоѓал неговиот дух и неговата крв“, тврди Насех.

Убеден во вистинитоста на својата тероија, Насех чека да добие дозвола од министерството за култура на Труција да ги продолжи археолошките ископувања во базиликата.

Антакија зазема особено место во христијанската религија - таму се наоѓа еден од првите христијански храмови - црквата Свети Петар, која во 1963 од папата беше прогласена за “шесто место за поклонение“.

Според преданијата, приврзениците на Исус токму во Антакија почнале да се нарекуваат христијани, а таму било напишано и евангелието на Матеј
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Пет Ное 17 2006, 13:53

Да има повеќе верувања, меѓутоа Марија Магдалена преминала во Франција, и лозата на Исус продолжува со Мариовинџите т.е кралската лоза... Барем така велат научниците...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Пет Дек 29 2006, 19:20

Знаете што ми е интересно? На секоја тема во која се зборува за Христијанството се земаат мотиви од какањата на Ден Браун! Не е тоа малку... Зелено?
Христијанството Е сплет на митови, тоа е докажано, прифатено, итн, итн.
Ама Исус постоел. Повеќе историски докази има за неговото постоење отколку за постоењето на Карло Велики. Кој последен пат кажа дека Карло е мит? Хммм... Никој?
Верата е премногу индивидуална за да се мрчи за неа, нема никаква врска со „потеклото на Христијанството“ и сите вакви теми се уствари празно млатење на слама така штооооо....Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Paparapacipipas
Модератор
avatar

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Чет Мар 29 2007, 11:57

Абе има историски докази дека Исус постоел, ама дека си бил обичен човек и дека бил столар уствари. Не само христијанството туку и било која друга религија е само пропаганда.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Чет Мар 29 2007, 12:33

Paparapacipipas напиша:
Абе има историски докази дека Исус постоел, ама дека си бил обичен човек и дека бил столар уствари. Не само христијанството туку и било која друга религија е само пропаганда.

Не бе што ти е... Исус бог бил како што кажа Анастазија... Од небото паднал, и не го направил татко му.. од ништо настанал lol!
Пацка на ова би рекла, сигурен си комшијата да не умешал раце lol!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   Чет Мар 29 2007, 12:47

Море пацка ти е тачка
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Христијанството, копија на паганските религии?   

Вратете се на почетокот Go down
 
Христијанството, копија на паганските религии?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Мистерии и религија-
Отиди до: