Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Вашето тело на Кока Кола

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Вашето тело на Кока Кола   Вто Дек 12 2006, 21:17

Дали некогаш сте се запрашале зошто Кока Кола доаѓа со насмевка? Тоа
е затоа што ве прави хај. Не, не и денес. Кокаинот беше отстранет од
пијалакот пред скоро 100 години.Но што се случува со вашето тело ако испиете чаша Кока Кола сега?

Во првите 10 минути - 10 кафени лажички шеќер
навлегуваат во вашиот систем(100% од нормалната дневна доза). Немате
чувство на повраќање веднаш, бидејќи прекумерната засладеност е
намалена со фосфорната киселина.20 минути - Крвта во шеќерот расте, создавајќи
инсулински бум. Вашиот црн дроб реагира со претворање на целиот шеќер
што може да го преработи во масти.40 минути - Кофеинската апсорпција е комплетирана.
Вашите зеници се шират, вашиот крвен притисок расте, а црниот дроб
трупа шеќери во крвотокот. Рецепторите на аденозин во мозокот сега се
блокирани, предизвикувајќи поспаност.45 минути - Телото го зголемува производството на
допамин, стимулирајќи ги центрите за задоволство на мозокот. Физички,
ова е слично со тоа како хероинот функционира и се врзува.60 минути - Фосфорната киселина се врзува со
калциумот, магнезиумот и цинкот во долниот дел од утробата, создавајќи
понатамошна забрзаност на метаболизмот.> 60 минути - Дијаретските способности на кофеинот доаѓаат на сцена(тоа ве тера да одите во WC).>> 60 минути - Додека полека реакцијата згаснува
во вас, почнувате да добивате шеќерен крах. Лесно се иритирате и сте
прилично мрзеливи. Целата вода што беше во Кока Колата сега е во
тоалетот. Таа можеше да се искористи за мешање со вредни хранливи
состојки кои вашето тело можеше да ги искористи за хидратација или за
создавање на јаки коски и заби.Доколку пушите цигари, реакцијата ќе биде најверојатно со поголем интензитет.Но без паника. Земете уште една Кока Кола...може ќе ви биде подобро.ИНФО: Кока Колата сама по себе не е непријателот тука. Тоа е
динамичната комбинација на масивни дози шеќер и кофеин со фосфорна
киселина. Овие состојки се наоѓаат во скоро сите газирани пијалаци.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Вто Дек 12 2006, 21:19

Хихи, закон!!! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Сре Дек 13 2006, 00:22

Земете уште една Кока Кола...може ќе ви биде подобро.

pa da ti kazam pravo ako e taka i ke zemam
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
*@ne*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 93
Age : 27
Локација : *negde na planina,sto podaleku od skolovo
Registration date : 2006-11-16

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Сре Дек 13 2006, 15:41

* ja nemozam bez koka kola, a i moram da pijam namesto kafe deka iam nizok pritisok*
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
..::MA4OR::..
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 126
Age : 24
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Сре Јан 17 2007, 18:26

zakon
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Сре Јан 17 2007, 20:06

woow what can cola do Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Markou
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 168
Age : 26
Локација : na PC
Registration date : 2007-01-15

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Сре Јан 17 2007, 21:00

а имате глеано на митбастерс онаа со кока кола со е емисијата? човек, мозе да измие крв и рѓа... и имасе една шницла стаена 48 часа у кока колa Arrow се распадна Laughing !!!
многу бесе занимливо...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
High_Voltage
Администратор
avatar

Број на мислења : 458
Age : 27
Registration date : 2006-10-14

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Сре Јан 17 2007, 22:09

rapidshare.com mentos_cocacola.pps.html

ГЛЕДАЈ И ЧУДИ СЕ
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 247
Age : 26
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Саб Фед 03 2007, 02:21

jas pijam koka kola ko lud sega za sega da cuknam vo monitor a i na tastatura ne mi e nisto.Pijte koka-kola ne pijte alkohol
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Нед Фед 04 2007, 14:19

High_Voltage напиша:
rapidshare.com mentos_cocacola.pps.html

ГЛЕДАЈ И ЧУДИ СЕ

да знам ... го имам на маил .... стварно страшно
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Paparapacipipas
Модератор
avatar

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Вто Фед 06 2007, 23:13

Абе Столе не пласи народ. Вистина е дека кока колата е пуна со шекер и се тоа што имаш напишано ама првично била произведена како лек. Не ми текнуваат точните податоци ама некој доктор во Америка ја има произведено за главоболки, мамурлак и како што ти веќе кажа протерува во WC.(А па ја најголем непијач сум на кока кола, а тука најдов бурек да јадам)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Сре Фед 07 2007, 21:59

а тоа за главоболки е точно! мајка ми има мигрена и коа пие кока кола и е болје!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Сре Фед 07 2007, 22:51

незнам јас за тоа со главоболките .... прв пат слушам дека од кока кола ти поминуе глава ....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
High_Voltage
Администратор
avatar

Број на мислења : 458
Age : 27
Registration date : 2006-10-14

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Чет Фед 08 2007, 00:36

јас знам дека пред 1 недела коа бев болен од некој стомачен вирус докторката ми препиша кока кола како лек...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Чет Фед 08 2007, 00:39

браво за дфокторката да знаете од сеа коа ке ве боли стомак кока кола ке се и******е како никој и како нема да ви поминеVery Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Чет Фед 08 2007, 11:35

High_Voltage напиша:
јас знам дека пред 1 недела коа бев болен од некој стомачен вирус докторката ми препиша кока кола како лек...

и ти помогна ? зашто мене не ми се верува да делува како лек за стомак покрај сите хемикалии што ги има у составот на кока колата ....Question
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Paparapacipipas
Модератор
avatar

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Чет Фед 08 2007, 11:57

Абе зависи што точно ти е тебе на стомакот али дека протерува у wc ти гарантирам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Чет Фед 08 2007, 12:33

Paparapacipipas напиша:
Абе зависи што точно ти е тебе на стомакот али дека протерува у wc ти гарантирам

може може ненезнам, ова прв пат слушам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Чет Фед 08 2007, 12:36

верувам дека дејствувало! баш ради сите хемикалии!!! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Пет Фед 09 2007, 00:54

Night Crawler напиша:
jas pijam koka kola ko lud sega za sega da cuknam vo monitor a i na tastatura ne mi e nisto.Pijte koka-kola ne pijte alkohol


Obratno, zlaten, obratno....koka kolata e doosta postetna od povekjeto alkoholni pijaloci (zboram za konsumiranje vo umereni kolicini). izvinete za latinicava, kompjuterov mi e zaeb.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Пет Фед 09 2007, 11:06

smiley Smile напиша:
верувам дека дејствувало! баш ради сите хемикалии!!! Smile

eпа мене заради тоа и ми е чудно .... ако има толку хемикалии тие ке му го разораат стомакот bounce bounce bounce
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Пет Фед 09 2007, 22:06

можда! абе се зависи од тоа колку ти е добар џигерот! хахахаха!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Пет Фед 09 2007, 22:48

леле бе смајли ама лоша изјава .... не го очекував ова од тебе
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Саб Фед 10 2007, 02:54

шо лоша бе? па тренирај го малку џигерот! за подоцна ќе ти треба!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   Саб Фед 10 2007, 12:41

ok aj постувај вежби за кондиција на џигерите PLS ! Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Вашето тело на Кока Кола   

Вратете се на почетокот Go down
 
Вашето тело на Кока Кола
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: