Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Верувате ли во Бога?

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Верувате ли во Бога?   Нед Окт 15 2006, 16:39

Што претставува Бог за вас?

Верувате ли во Бога?
Би сакал да слушнам различни мислења
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Сре Окт 25 2006, 22:43

Bog za mene pretstavuva eden star interesen cicko so bela brada i so mnogu cudna smisla za humor, i da, veruvam vo nego, a i on u mene Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Сре Окт 25 2006, 22:51

NaTaLi напиша:
Bog za mene pretstavuva eden star interesen cicko so bela brada i so mnogu cudna smisla za humor, i da, veruvam vo nego, a i on u mene Smile

Охооохооо Мерии Крисмасс !!!
Наталија беше ли ти добро дете сеа чичко Боже да ти даде поклон farao
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Сре Окт 25 2006, 23:03

Moscow_BoY напиша:
NaTaLi напиша:
Bog za mene pretstavuva eden star interesen cicko so bela brada i so mnogu cudna smisla za humor, i da, veruvam vo nego, a i on u mene Smile

Охооохооо Мерии Крисмасс !!!
Наталија беше ли ти добро дете сеа чичко Боже да ти даде поклон farao

Si pomesal malce. Toa e cickoto sv. Nikola od reklamata na coca-cola Very Happy Very Happy Very Happy Laughing Laughing

Inace ozbilno...sekoj si go nosi Bog vo sebe....valjda...nekako ne mi e do filoSofii momentalno.... confused
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Сре Окт 25 2006, 23:21

NaTaLi напиша:
Moscow_BoY напиша:
NaTaLi напиша:
Bog za mene pretstavuva eden star interesen cicko so bela brada i so mnogu cudna smisla za humor, i da, veruvam vo nego, a i on u mene Smile

Охооохооо Мерии Крисмасс !!!
Наталија беше ли ти добро дете сеа чичко Боже да ти даде поклон farao

Si pomesal malce. Toa e cickoto sv. Nikola od reklamata na coca-cola Very Happy Very Happy Very Happy Laughing Laughing

Inace ozbilno...sekoj si go nosi Bog vo sebe....valjda...nekako ne mi e do filoSofii momentalno.... confused

Хехе, не те замарам, финтата што повеќето викаат дека или си го замислуваат како некој дедо на небото, или како хармонија на световите. Но таа хармонија се вика природа, па со која цел би и се молеле на природата. Ја викам да си формираме еден Џедаи Клуб, and let the force be with us lol! lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Сре Ное 01 2006, 16:25

To! I ne Let tuku May The Force Be With You! Smile P.S. Na nekoj moj nacin veruvam vo Bog! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 19:22

Верувам.
Тоа беше прашањето такој?
Како го замислувам? Како сила која постои насекаде и не може да биде негирани ниту од хард кор научниците кои во атомите и во Големото Бум наоѓаат објаснување за целото постоење. Енергијата денес во универзумот е иста како и во моментот на создавањето. А од каде доаѓа таа енергија? Е - тоа е Бог. Сега ме сфати некој?Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 19:25

да и тоа не се вика Големото бум, ни големата експлозија ја само чисто информативно да ви кажам на нашки е преведено како **Големиот Прскот**! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 19:39

Големиот прскот? Не заебавај?! А како се вика за Полна месечина? Незагризана топка што свети на небото? Ебате преведувачите!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 19:41

сеа шо сум па ја крива? така е нашиот македонски речник богат со зборови па мораат да се снаоѓаат! живот! а полна месечина се уште си се вика така! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 19:47

Ма ќути, ќе станеме ко Хрватине!
Папучи = Околукреветне тихо тапшалице.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:10

Анастазија напиша:
Верувам.
Тоа беше прашањето такој?
Како го замислувам? Како сила која постои насекаде и не може да биде негирани ниту од хард кор научниците кои во атомите и во Големото Бум наоѓаат објаснување за целото постоење. Енергијата денес во универзумот е иста како и во моментот на создавањето. А од каде доаѓа таа енергија? Е - тоа е Бог. Сега ме сфати некој?Smile

Бог не е матријален, барем така велат сите теолози ....
Според нив бог е она што ја оделува живата од неживата природа, и она што ги одделува луѓето од животните.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:16

Од друга страна пак јас - Бог не го земам како дефиниција на некој или некои. Бог е чувството кое го имам кога ќе спомнам било што поврзано со него, сигурноста што ја имам кога ќе влезам во Црква, помислата дека се што денес постои е производ на неговата волја.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:26

Исус никогаш не рекол дека треба да постои црква. Да те потсетам го срушил тамошниот храм.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:28

Исус никогаш не рекол дека треба да постои црква. За мене, со реален поглед, црквата претставува едно трговско здружение. Развиено во средниот век, 100години барајќи факти кои можат да ја уништат, и уништувајки ги.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
*@ne*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 93
Age : 27
Локација : *negde na planina,sto podaleku od skolovo
Registration date : 2006-11-16

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:30

* dodeka ne go vidam so moi oci nema napolno da veruvam deka postoi. Mozebi e vistina deka lugeto vo minatoto za da se utesat samite sebesi od losite raboti koi im se slucuvale vo zivotot go izmislile, no i nemora da znaci.kojznae
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:32

WoW, колку конструктивен коментар беше тоа драга!
За да се утешат од лошите работи? Ахам...
Ај ништо. За да не ми кажат пак дека се карам, а воопшто не ми е тоа намерата
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:33

Дечко, како би постоело Христијанството 2000 години без постоење на таа институција?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:33

Со духот на христијанството
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:34

Ахам... А со духот на Сезам. Абе ајде, глупости лупаш и сам си свесен за тоа.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:37

Веќе се изјаснив нема повеќе да се карам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:40

Анастазија напиша:
Дечко, како би постоело Христијанството 2000 години без постоење на таа институција?

Сигурно Исус не сакал да постои со крвопролевање, колку сум јас упатен тој се борел против угнетувачите, но не како угнетувач, туку со добро.
Значи црквата, малце забегала од патиштата на Исус, ќе речев во некоја шума, ама кога ќе подразмислам ми изгледа на џунгла.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:42

И чаре?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:43

Анастазија напиша:
И чаре?

Знаеш не секогаш целта ги оправдува сретствата...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:45

И што со тоа?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   

Вратете се на почетокот Go down
 
Верувате ли во Бога?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Мистерии и религија-
Отиди до: