Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Зошто тинејџерите прават глупости?

Go down 
АвторПорака
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Зошто тинејџерите прават глупости?   Пон Дек 18 2006, 13:29

Тинејџерите се глупираат. Се дрогираат, не користат заштита при секс,
се возат со пијани возачи и се преправаат дека спијат кога ќе им дојде
редот за миење садови.

Дали причината за таквото однесување е
тоа што не размислуваат доволно за последиците? Напротив – вели
науката. Всушност, едно ново истражување тврди дека тинејџерите
минуваат подолго време во проценување на ризикот од некоја активност
отколку возрасните. Често дури и ги преценуваат шансите за негативен
исход. Но, желбата да се биде прифатен од страна на пријателите е
клучна во процесот на донесување одлука кај младиот ум.

Во
споредба со возрасните, тинејџерите трошат дополнителни 170 милисекунди
во кост-бенефит анализа на високо ризични активност. Возрасните ретко
помислуваат на ризик, веројатно затоа што сметаат дека ризикот го
препознаваат интуитивно. Наспроти нив, тинејџерите три пати мерат пред
да пресечат погрешно и тоа – намерно.

„Поинаку кажано, поискусни
донесувачи на одлуки се потпираат на замаглено резонирање, процесирајќи
ги ситуациите и проблемите како суштински целини на нивната акција,
наместо да проценуваат повеќекратни фактори.“, објаснува еден од
истражувачите.

Тинејџерите често проценуваат дека
воодушевувањето што кај пријателите ќе го предизвика нивното ризично
однесување е исплатливо во однос на можните негативни последици.

Истражувачите
на крај заклучуваат дека е добро тинејџерите да бидат подучувани на
„етикетирано размислување“, каде што активностите се ставаат во општи
категории, наместо да им се полнат главите со специфични податоци,
детали и статистики.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Зошто тинејџерите прават глупости?   Пон Дек 18 2006, 19:57

Vakvoto odnesuvanje se dolzi pred se na primerot sto go davaat vozrasnite, zasto ne retko se slucilo da cues kako nekoj misli deka e postar ako pusi ili pie. Vozrasnite iako razmisluvaat "trezveno" sepak decata go apsorbiraat nivnoto odnesuvanje. Vo sekoe skolo mozeme da vidime cetvrto odelencinja so cigara vo raka koi mislat deka se "gazdi" samo zasto drzat cigara vo raka. i da drustvoto ima golemo vlijanie
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Зошто тинејџерите прават глупости?   Пон Дек 18 2006, 22:01

Да се согласувам но тука во делот се сексаат без кондом е и ради тоа што не е кажано! т.е. ради необразованоста од дома! истото важи и за дрогата, цигарите, алкохолот... Evil or Very Mad
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Зошто тинејџерите прават глупости?   Вто Јан 02 2007, 14:36

DJ_Stole напиша:
Тинејџерите се глупираат. Се дрогираат, не користат заштита при секс,
се возат со пијани возачи и се преправаат дека спијат кога ќе им дојде
редот за миење садови.ова не е глупост. баш е мудро.... Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Зошто тинејџерите прават глупости?   Вто Јан 02 2007, 15:14

Затоа што се тинејџери! Сакаат се да пробаат!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
..::MA4OR::..
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 126
Age : 24
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Зошто тинејџерите прават глупости?   Сре Јан 17 2007, 18:05

Се глупираат оти се глупи
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BIG_M_UNDERGROUND
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 323
Age : 26
Registration date : 2007-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Зошто тинејџерите прават глупости?   Нед Апр 29 2007, 12:12

Затоа што не размислуваат што можи да се случи !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Ilo
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 13
Age : 29
Локација : veles
Registration date : 2007-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Зошто тинејџерите прават глупости?   Пон Апр 30 2007, 01:48

moze im e interesno Smile
i si pravat bajram na mozokot
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Зошто тинејџерите прават глупости?   Вто Мај 01 2007, 00:02

a be site gi iskritikuvavte tinejdzerite a samite vie ste tinejdzeri
ili mozebi zaboravivte a?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BIG_M_UNDERGROUND
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 323
Age : 26
Registration date : 2007-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Зошто тинејџерите прават глупости?   Вто Мај 01 2007, 20:47

vamp-girl напиша:
a be site gi iskritikuvavte tinejdzerite a samite vie ste tinejdzeri
ili mozebi zaboravivte a?

Тинејџерите што прават глупости...корчагинците не прават глупости!Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Зошто тинејџерите прават глупости?   

Вратете се на почетокот Go down
 
Зошто тинејџерите прават глупости?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: