Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Верувате ли во Бога?

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:47

Тоа кажува дека вистинското верување, ако веќе си толку добра христијанка, не се наметнува. А тоа го правела црквата од своето основање до ден денес. И сигурен сум дека Исус не сакал да повреди други луѓе, за да почнат луѓето да веруваат во неговиот бог !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
*@ne*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 93
Age : 27
Локација : *negde na planina,sto podaleku od skolovo
Registration date : 2006-11-16

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:49

* kako so mozeme da vidime denes, crkvata e samo edna gooolema kasa vo koja popovite si sobiraat pari za da mozat da si kupat kuka na vodno i ogromni dzipovi, se razbira se vo imeto na boga.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:49

Амин
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:52

Абе јас немам ништо против што луѓето сакаат да заработат нешто, секој го сака тоа, на крај краева и тие се луѓе. Јас зборав за оној период кога пола свет го имаат изгорено...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:53

Све чуени, недочуени мислења видов, ништо свое, ништо ново.
Црквата - каса, поповите лопови, Исус педер, Атеизмот е закон, Сатанизмот е уште позакон, бу, џа...
И така.а
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:57

Анастазија напиша:
Све чуени, недочуени мислења видов, ништо свое, ништо ново.
Црквата - каса, поповите лопови, Исус педер, Атеизмот е закон, Сатанизмот е уште позакон, бу, џа...
И така.а

Никој не рече дека Исус бил педен, ниту дека Атеизмот е закон, а па сатанизмот е уште позакон.
Јас како не верник, а не како Атеист ! Не сум сатанист, како што секогаш го прокламира тоа црквата, доказ за нејзините догматски философии. Или си со нас или не постоиш...
Не сум сатанист велам, затоа што ако не верувам во некоја надбожна сила, не значи дека сакам зло на светот.
Само така си иде тоа со црквата, со нас добрите си, или со лошите...
Бидејки, неверниците неможат да имаат морал...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 20:59

Разграничувањето на добро и на лошо, поточно на апсолутно добро и зло го нема само во паганизмот. Повели...
Атеистите, не верниците, наречи ги како сакаш - се покоруваат на сопствен морален закон. Или бар така велат. А всушност само вредно се покоруваат на системот.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 21:03

Тоа е твое мислење. Според мене атеистите се покоруваат на самите себе и на принципите секако доколку ги имаат. Вака треба да се однесуваат сите и верници и неверници (атеисти)


Последната промена е направена од на Пет Дек 29 2006, 21:04. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 21:03

Анастазија напиша:
Разграничувањето на добро и на лошо, поточно на апсолутно добро и зло го нема само во паганизмот. Повели...
Атеистите, не верниците, наречи ги како сакаш - се покоруваат на сопствен морален закон. Или бар така велат. А всушност само вредно се покоруваат на системот.

Атеисти не постојат, Атеист - човек кој не верува. Неверник не може да биде човек кој не не верува, или атеист, затоа што верува дека бог не постои.
Се друго што го кажа е доказ за добрата и вредна работа на схоластичката философија и теологија, во средниот век.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Дек 29 2006, 21:31

Само ја да си кажам дека сатанистот верува и во бог ама му се поклонува на сатаната! фала! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Анастазија
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Саб Дек 30 2006, 02:38

Moscow, не на мене продавање муда за бубрези. Јас сум повеќе приврзаник кон Германскиот мистицизам, забелешката ич не ти чини~
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Саб Дек 30 2006, 11:52

"Неверник не може да биде човек кој не не верува, или атеист, затоа што верува дека бог не постои."

ne razbiram so znaci ova
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Саб Дек 30 2006, 14:53

Анастазија напиша:
Разграничувањето на добро и на лошо, поточно на апсолутно добро и зло го нема само во паганизмот. Повели...
Атеистите, не верниците, наречи ги како сакаш - се покоруваат на сопствен морален закон. Или бар така велат. А всушност само вредно се покоруваат на системот.


Јас само ќе те цитирам....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Нед Дек 31 2006, 19:11

DJ_Stole напиша:
"Неверник не може да биде човек кој не не верува, или атеист, затоа што верува дека бог не постои."

ne razbiram so znaci ova
Е како не разбираш. Не постојат неверници или атеисти зашто секој човек верува во нешто а дали тоа ќе биде нешто натприродно или само во себеси е ствар на избор
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Нед Дек 31 2006, 22:47

фала шо не просветли пруф!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Сре Јан 03 2007, 00:20

Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Сре Јан 03 2007, 01:51

Moscow_BoY напиша:
Smile
е ова се вика содржаен пост! браво за нашиот администратор! bounce lol!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Сре Јан 03 2007, 04:23

Фала фала...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
ivancelovemusic
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 26
Локација : Skopje
Registration date : 2007-03-09

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Мар 09 2007, 01:47

Moscow_BoY напиша:
Исус никогаш не рекол дека треба да постои црква. За мене, со реален поглед, црквата претставува едно трговско здружение. Развиено во средниот век, 100години барајќи факти кои можат да ја уништат, и уништувајки ги.

U pravo si za ova so crkvata ! Isus rekol i deka ne smee da se prai slika od toa sto e na neboto, a vo svetot praat i vikaat veruvajte vo gospod i ti davaat slika od nego. Togas si vikas eve go, veruvam vo nego, a toj ne e toj tuku slika na nesto so ne ni postoi. Taka da nemozeme tocno da kazeme u so veruvame. Veruvam u bog, da ! Ama koj e toj ?! Gospod znae ... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.freewebs.com/ivance_elence/
*marija*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 153
Age : 26
Локација : na Vodno-kaj me4kite
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Мар 09 2007, 11:04

VERUVAM VO BOGA,I TOA EPTEN MNOGU......GO ZAMISLUVAM KAKO NESTO POSEBNO,BOZESTVENO NESTO STO NE GLEDA I STITI SITE........
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
*marija*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 153
Age : 26
Локација : na Vodno-kaj me4kite
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Мар 09 2007, 11:04

VERUVAM VO BOGA,I TOA EPTEN MNOGU......GO ZAMISLUVAM KAKO NESTO POSEBNO,BOZESTVENO NESTO STO NE GLEDA I STITI SITE........
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Мар 09 2007, 11:20

ја ама ИЧ не верувам во господ .... си верувам во други работи ама во господ НЕ
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Мар 09 2007, 11:28

луге да разграничиме нешто, ако некој неверува во бог, неверува во она што го збори црквата според ова што се збори треба да се дискриминира затоа што не ги почитува тие "работи" ? јас еве лично неверувам во проповедањата на црквата затоа што како што беше горе кажано како прво Исус бил против градење на храмови за боговите а и црквите се прераснати во институции за перење пари
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
ivancelovemusic
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 26
Локација : Skopje
Registration date : 2007-03-09

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Чет Мар 15 2007, 13:55

У право си ... црквиве служат само за перење пари ! Ја верувам во Господ ... ама тоа шо го зборат у црквите незнам колку е точно !!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.freewebs.com/ivance_elence/
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   Пет Мар 16 2007, 20:40

se soglasuvam a i najlesen nacin da se zbogatis e da stanes pop.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Верувате ли во Бога?   

Вратете се на почетокот Go down
 
Верувате ли во Бога?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Мистерии и религија-
Отиди до: