Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Јури Гагарин

Go down 
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Јури Гагарин   Сре Дек 27 2006, 01:04

Јес да треба темава во авијација да иде повеќе ама ајде...

Јури Гагарин е роден во Клушино, западно од
Москва, на 9-ти март 1934 година. Тој живеел со неговите родители на
фарма. Мајка му била писател, а татко му искусен столар. Додека одел во
основно училиште тој го остварил првиот контакт со воздухопловството.
Неговиот наставник по математика бил пилот во Црвената армија и му ѓи
пренел тајните на воздухопловството на младиот Гагарин.
После основното училиште, Гагарин се запишал во средното техничко
училиште во градот Саратов. Паралелно се зачленил и во локалниот аеро
клуб и таму научил да лета на лесни воздухоплови. Во 1955-та година тој
го завршил средното техничко училиште и се запишал во военото
воздухопловно училиште Оренбург, каде што ја запознал неговата сопруга
Валентина Гориачева, која ја земал за жена откако станал воен пилот на
Миг-15.
Во 1959 година бил селектиран за космонаут во првата руска посада.
На 12 април 1961 година Гагарин стана првиот човек кој отиде во
вселената. Вселенското летало на гагарин "Восток 1", орбитираше околу
земјата со брзина од 27,400 километри на час. Летот траел 108 минути и
на нај високата точка тој имал висина од 327 километри од земјата.
На 27 март 1968 година Гагарин и неговиот колега го губат животот кога
нивниот Миг-15 се руши во близина на Москва. Гагарин го губи својот
живот на 34 годишна возраст. Тој го губи животот во UTI Mig-15 со
сериски број 612739, кој бил направен во фабриката Vodokhod. Причината
за несреќата била пилотка грешка во маневрите на воздухопловот, но и
тоа што Гагарин не бил во тренажа за тој тип на воздухоплов во тоа
време. Исто така се претпоставува дека причина за несреќата била и
турбуленција во трага, која ја предивикал некој Су-11. После неговата
смрт Гагарин е прогласен за херој. Неговиот роден град го менува своето
име во Гагарин.

avijacijamk

Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
 
Јури Гагарин
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Образование и Наука-
Отиди до: