Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Мудро со алкохолот

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
DJ_Stole
верно членче
верно членче
DJ_Stole

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Мудро со алкохолот   Чет Дек 28 2006, 18:20

Новогодишните и божиќните
празници кои ни се пред врата со себе носат гурмански уживања кои
неретко завршуваат со несакани последици и мамурлук. Алкохолните
пијалоци се составен дел од секоја прослава. Кои се малите трикови за избегнување на последиците?

Како и повеќето работи во животот, се што се конзумира умерено е во
ред. Проблемот настанува кога ќе претераме. Алкохолните пијалоци се
произведуваат со ферментација на шеќер или скроб. Како основна суровина
се користат повеќе видови на житарици и овошја и додатоци кои даваат
посебна арома. Пијалоците се разликуваат по содржината на алкохол,
јаглеродни хидрати и растителни хемикалии.
Јаглеродните хидрати се разликуваат од пијалок до пијалок. На
пример, вискито, водката и коњакот не содржат шеќер, за разлика од
виното кое содржи од 2 до 10 грама шеќер на 1 литар, пивото 30 g/L,
ликерите околу 120 g/L.
Големите количини алкохол кои се конзумираат во краток временски
период можат да бидат фатални. Алкохолот е токсичен. Предизвикува
иреверзибилни оштетувања на црниот дроб и на другите органи
(дигестивниот систем, мозокот, срцето, мускулите и половите жлезди).
На алкохолот не му е потребно варење. По конзумирањето, течноста
бргу го пронаоѓа својот пат низ организмот, па 95% од него директно се
абсорбираат директно во крвотокот низ желудникот и тенкото црево.
Останатите 5% го напуштаат телото преку потење, дишење и урината.
Алкохолот кој ќе го испиеме на празен желудник ќе се абсорбира во
крвотокот по 20 минути.

Неколку празнични совети и трикови:

1. Внимавајте колку пиете
Количината на
внесениот алкохол одредува како ќе се чувствувате наредното утро.
Мамурлукот ќе биде послаб доколку се конзумираат помали количини на
алкохол низ подолг временски период и доколку за тоа време се конзумира
храна (се мези де).
2. Внимавајте што пиете
Некои алкохолни пијалоци
предизвикуваат изразен мамурлук. На пример, пијалоците кои содржат
повеќе метанол и етанол, како на пример коњак, виски и црно вино ќе
предизвикаат посилен мамурлук од водка на пример, бидејќи не содржи
метанол.
3. Пијте вода
И пред и по славењето. Неколку чашки вода пред спиење можат да направат чудо и да ве спасат од утринскиот мамурлук.
4. Пијте овошни сокови
Храната и пијалоците кои се богати со овошен шеќер (фруктоза) е ефикасна против мамурлукот.
5. Јадете сува и неутрална храна
На пример
крекери или двопек. Ваквата храна го одржува нивото на шеќерот во крвта
на постојано ниво и дава чувство на најаденост.
6. Обезбедете адекватен внес на витаминот Б.
7. Доколку имате главоболка
Воздржете се од
аспирин, бидејќи ќе ја надразни и онака чувствителната слузница на
желудникот. Не земајте парацетамол. Иако често се користи како замена
за аспирин, метаболизмот на алкохолот може да му го зголеми токсичното
дејство на оваа супстанца на црниот дроб.
8. Напијте се кафе или внесете кофеин преку други извори.
Иако влијанието на кофеинот на мамурлукот не е научно докажан, традиционално се применува со векови.
И за крај - не пробувајте да го излечите мамурлукот со уште алкохол
(на пример, мамурлук од коњак со пиење пиво), бидејќи во овој случај
клин со клин не се избива.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
NaTaLi
Модератор
NaTaLi

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Чет Дек 28 2006, 19:49

Фала Столе Smile Ќе им треба на тие што планираат да пијат за Нова година Wink
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
Proof

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Чет Дек 28 2006, 20:21

NaTaLi напиша:
Фала Столе Smile Ќе им треба на тие што планираат да пијат за Нова година Wink
а шо ти планираш да не пиеш?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
NaTaLi
Модератор
NaTaLi

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Чет Дек 28 2006, 20:45

Proof напиша:
NaTaLi напиша:
Фала Столе Smile Ќе им треба на тие што планираат да пијат за Нова година Wink
а шо ти планираш да не пиеш?


токму така Cool ја ќе ве трезнам ако има потреба Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
Proof

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Чет Дек 28 2006, 21:09

Да бе
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
NaTaLi
Модератор
NaTaLi

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Пет Дек 29 2006, 16:17

А еве како да го победите мамурлакот:

Значи сношти претера повеќе отколку што треба, не внимаваше што и колку пиеш, и сега очајно бараш решение за твојот мамурлак. Треба да знаеш дека повеќето од овие “лекови” се наменети за еден или дел од овие симптоми и не постои нешто како “3-во-1”. Мамурлакот нема да помине се додека не се исфрли алкохолот од твоето тело до последната капка. Сепак, пробај да направиш некаква комбинација од овие “лекови против мамурлак” ... можеби ќе ти успее!*
*

Мултивитамински шумливи таблети – Раствори една таблета во чаша вода и ќе ја вратиш потребната количина на витамини во твоето тело. За подобар ефект, испиј една чаша пред да излезеш и ќе бидеш спремен за трошење витамини.
*

Кока кола – Меурчињата се добри за ублажување на нагонот за повраќање, водата е добра против дехидрирање, а кога кофеинот и шеќерот ќе ти удрат во глава, ќе живнеш малку.
*

Кафе – Делува исто како кока-кола, само што нема меурчиња да го ублажат повраќањето. Наместо шеќер, стави мед, затоа што фруктозата се апсорбира полесно од сахарозата која се наоѓа во шеќерот, а и поздраво е.
* Женшен – Бидејќи кофеинот е диуеретик како и алкохолот, може да направи повеќе штета отколку добро бидејќи ја забрзува дехидратацијата, па затоа пробај со чај од ова растение како замена.
*

Ладна пица – Нема некое научно потврдени факти - ама велат дека делува.
*

Аспирин – Лек за твојата главоболка, ама не е силен доволно да го истера алкохолот од твојот организам. Немој да го земаш пред спиење.
*

Банани – Содржат шеќер во форма на фруктоза, и калиум којшто е еден од нештата кои се губат многу кога пиеш. Бананите исто така се природен лек против киселини и ќе ти помогнат да си го средиш стомакот, а содржат и магнезиум кој помага при релаксирање на оние “немирни” крвни садови кои ја предизвикуваат главоболката.
*

Витамин Ц – Уште едно нешто кое го уништува алкохолот, па затоа треба да внесеш витамин Ц во твојот организам што побрзо. Џус од портокал, домати, таблета – не е битно што, само побрзо.
*

Жежок туш – Жештината ќе те натера да се испотиш и со потта да се исфрлат сите штетни токсини. На почеток ќе се чувствуваш малку зашеметен, ама издржи, ќе помине.
* Чоколадно млеко – Најдобро е да си имаш резерва на чоколадно млеко во тетрапак во фрижидер - пакување од ½ литар…или за секој случај набави си поголемо пакување за да ти се најде во тешки моменти. Подобро е од обично млеко засладено со какао, зашто сигурна сум дека не би сакал да те видат твоите родители во едно такво издание, а сигурно ќе ги разбудиш после хаосот што ќе го направиш обидувајќи се да го најдеш какаото. Значи, го спречува дехидрирањето, ги надоместува изгубените количини на витамини и го враќа пријатниот вкус во твојата уста. Затоа опреми се со доволно залихи ако планираш да пиеш, а твојата мајка ќе те испофали кога ќе види дека пиеш млекце.

А ова се неколку 100% испробани совети за превенција од мамурлак:

*

Не пиј. (ха ха ха ха)
*

Пиј наизменично алкохол и овошен сок или вода за да спречиш дехидратација. Нутриционистите велат дека треба околу 200 ml вода на секои 30ml алкохол.
*

Конзумирај помалку шеќер со алкохол. Принудениот метаболизам на шеќер и алкохол од страна на твоето тело ќе го зголеми губењето на витамин Б и само ќе го влоши мамурлакот.
* Јадење. Најдобар избор е пица или тестенини бидејќи кашкавалот и јаглехидратите се добар извор на аминокислини. Всушност било каква храна е добра да се конзумира пред, за време и после пиење. Храната не апсорбира алкохол, но го забрзува метаболизмот, ја активира апсорбцијата на алкохол и го забрзува процесот на процесирање на алкохолот.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Пет Дек 29 2006, 17:07

Моја препорака воопшто да не пиете најпаметно би ви било...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Пет Дек 29 2006, 17:31

Ја не пијам и многу ми е супер! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
zoko
Модератор
zoko

Број на мислења : 196
Age : 28
Локација : далеку во облаците
Registration date : 2006-10-30

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Саб Дек 30 2006, 14:50

ha ha ha ha
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
..::MA4OR::..
искусно членче
искусно членче
..::MA4OR::..

Број на мислења : 126
Age : 25
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Сре Јан 17 2007, 18:07

ФАЛА ФАЛА
____________
ROLL ON DUBZ
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Сре Јан 17 2007, 20:16

столе да го знаев ова пред нова година подетално .... Very Happy знаеш ти знаеш
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Paparapacipipas
Модератор
Paparapacipipas

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Саб Фед 10 2007, 22:06

Столе ти бе само некои поучни филозофии пишуваш, абе ептен се долги. Некој што планирал да пие и фатил да ти го чита постов сигурно решил подобро да не пие отколку да чита се ова. Како и да е ти па постигна успех што ете на тој начин разубеди некој пијаница
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Фед 11 2007, 00:32

Paparapacipipas напиша:
Столе ти бе само некои поучни филозофии пишуваш, абе ептен се долги. Некој што планирал да пие и фатил да ти го чита постов сигурно решил подобро да не пие отколку да чита се ова. Како и да е ти па постигна успех што ете на тој начин разубеди некој пијаница

абе кога сме кај филозофии ... прочитај си го постов Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
DJ_Stole
верно членче
верно членче
DJ_Stole

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Фед 11 2007, 17:05

абе јас не филозофирам казувам како шо е а и ова беше наменето баш за пред нова година!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
BIG_M_UNDERGROUND
верно членче
верно членче
BIG_M_UNDERGROUND

Број на мислења : 323
Age : 27
Registration date : 2007-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Апр 29 2007, 12:00

Јас не пијам, пошто само едно пиво да манам и дрво сум!Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Aвг 26 2007, 06:34

мамо ја жалам што ке те разочарам ама решив да се стаам на здрав живот малце, неможам да вежбам како што треба дека, така да нема алкохол за мене веке :S

П.С. глеј на добрата страна, повеке пиво за тебе Razz ^^
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
dr.Zii
искусно членче
искусно членче


Број на мислења : 62
Age : 26
Registration date : 2007-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Aвг 26 2007, 06:35

ccc budalo edna pa neli vcera si imal trening na mece t.e. sea e zavcera Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Aвг 26 2007, 06:37

да имав ама толку беше нема веке, мора да се вежба како несмеам да паднам со формата а морам и да напреднам и да си ги вратам стомачните у првобитна состојба Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
dr.Zii
искусно членче
искусно членче


Број на мислења : 62
Age : 26
Registration date : 2007-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Aвг 26 2007, 06:38

od pivski u italijanski (plocki)a???
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Aвг 26 2007, 06:39

не од италијански у пивски беше прва фаза сеа одиме назад пак од пивски у италијански Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
dr.Zii
искусно членче
искусно членче


Број на мислења : 62
Age : 26
Registration date : 2007-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Aвг 26 2007, 06:40

па да де тоа ти зборам ЧД
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Aвг 26 2007, 06:42

па добро него ја да ти подобјаснам што се дешава Very Happy веруј ми не е лесно сеа да се вратиш у нормала, на тренинг неможев толку напорно како што можев до пред некое време (месец денаRazz)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
dr.Zii
искусно членче
искусно членче


Број на мислења : 62
Age : 26
Registration date : 2007-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Aвг 26 2007, 06:45

aj aj ne se vadi znaes ti od so ti e Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Aвг 26 2007, 06:48

абе тоа е од тотал џимот Very Happy за бицепс трицепс едно друго ај сеа не се праи дека незнаеш Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
dr.Zii
искусно членче
искусно членче


Број на мислења : 62
Age : 26
Registration date : 2007-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   Нед Aвг 26 2007, 06:50

a so sakas da kazes deka uste ne najde baterii za nego Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Мудро со алкохолот   

Вратете се на почетокот Go down
 
Мудро со алкохолот
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: