Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Скејтбординг

Go down 
АвторПорака
Proof
Форум Манијак
Proof

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Скејтбординг   Саб Дек 30 2006, 18:51

Скејтбордингот првпат се појави во раните 50ти години од минатиот век, кога сурферите низ цела Калифорнија им текна да пробаат да сурфаат на улиците. Никој не знае точно кој ја направил првата даска, во спротивно, изгледа дека неколку луѓе излегле со слични идеи истовремено. Започнале со дрвени кутии или даски со тркалца од ролшули прицврстени одоздола. Тоа беше спорт кој штотуку беше откриен. Кутиите се претворија во плочи, и по некое време се појавија компании кои почнаа да произведуваат даски од пресирани слоеви од дрво... слични како денешните даски. Во ова време, скејтбордингот беше гледан како нешто што се прави за забава, но после сурфањетоSmile Во 1963, скејтбордингот беше на врвот на популарноста, и компании како Jack's, Hobie и Makaha почнаа да одржуваат скејтборд контести. Ова време, скејтбордингот највеке се одликуваше како downhill или freestyle. Torger Johnson, Woody Woodward и Danny Berer беа доста познати скејтери во тоа време, но тие изгледаа многу по различно од тоа како изгледаат скејтерите денес! Нивниот стил на скејтање freestyle, повеќе наликува на играње балет или лизгање по мраз со скејтбордSmile После, во 1965, популарноста на скејтбордингот одеднаш спласна. Повеќето луѓе мислеа дека скејтбордингот беше само "мода" која што изумрела. Скејтборд компаниите пропаднаа, а луѓето кои сакаа да скејтаат мораа повторно сами да си прават даски. Но луѓето сеуште скејтаа, без разлика на тоа што деловите тешко се наоѓаа и даските беа home made. Исто така се користеа и тркалца од глина, кои беа екстремно опасни и тешки за контрола. Но во 1972, Frank Maceworthy ги измисли тркалцата од уретан, кои се слични на тие што се возат денеска. Неговата компанија се викаше Cadillac Wheels. Овој пронајдок пробуди интерес кај другите млади луѓе да почнат да возат скејтборд. Пролетта 1975, скејтбордингот направи еден огромен еволуционен чекор до спортот кој што го гледаме денес. Во Del Mar, California имаше freestyle контест. Тој ден, Zephyr тимот му покажа на светот каков може скејтбордингот да биде. Тие ги возеа своите даски како што никој ги нема возено до сега пред јавноста, ниско и сигурно, и скејтбордингот премина од хоби, во сериозен спорт... Но тоа беше само првиот голем чекор во еволуцијата на скејтбордингот. Во 1978, скејтер наречен Alan "ollie" Gelfand измисли маневар со кој го однесе скејтбордингот еден голем револуционерен чекор понапред. Тој ќе удреше со задната нога на tail-от од даската и ќе скокнеше и со себе ја влечеше даската во воздухот. Тогаш се роди Ollie-то, трик кој комплетно го револуционираше скејтбордингот. Повеќето трикови денес се базирани на правење ollie. Трикот сеуште го носи неговото име. До сега најпознатото име во скејтбордингот, Tony Hawk е одговорен за тоа како скејтбордингот изгледа денес. Кога имал 14 години станал професионален скејтер, а на 16 годишна возраст станал најдобриот скејтер во светот!! Hawk учествувал во околу 103 про натпревари - победил во 73, а се пласирал втор во 19! Ова е најдобриот рекорд во скејтбордингот до сега. Самите скејтборди имаат интересна историја. Од дрвени кутии или шперплочи, до масовно произведувани даски со оформени рабови, nose и tail. Даските се така направени, така што скејтерите ќе можат да возат switch. Тркалцата од метални и глинени прераснаа во тркалца направени од уретан, така што тие се поевтини и полесни. Скејтбордингот уште не престанал да се развива, а скејтерите измислуваат нови трикови цело време. Даските исто така се развиваат, компаниите пробуваат да ги направат полесни и по издржливи, или пробуваат да ги подобрат нивните перформанси. Скејтбордингот отсекогаш бил лично истражување и туркање себе си кон лимитот на своите можности. Па каде оди скејтбордингот од тука? Таму каде што ќе го однесат скејтерите....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Скејтбординг   Нед Дек 31 2006, 00:47

Тони Хок (Tonny Hawk) rules!!! Smile (btw ne se чита хавк! некои шупаци така го читаат!)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Proof
Форум Манијак
Proof

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Скејтбординг   Саб Јан 06 2007, 17:06

Bam Margera
Andy McDonald
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Скејтбординг   Саб Јан 06 2007, 18:39

Јас не сум многу љубител на ова, повеќе ми се допаѓаат ролери да речеме, само ок... Ништо лошо...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Slash
Форум Манијак
Slash

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Скејтбординг   Саб Јан 06 2007, 21:31

Јас преферирам snowboarding сличо на скејбордин. Слободно можам да кажам дека сум ѕвер за возење snowboard.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Скејтбординг   Вто Јан 09 2007, 17:16

Slash напиша:
Јас преферирам snowboarding сличо на скејбордин. Слободно можам да кажам дека сум ѕвер за возење snowboard.
јас слободно можам да кажам дека сум истотака ѕверка во санкање на ќеса! Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Proof
Форум Манијак
Proof

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Скејтбординг   Сре Јан 10 2007, 14:34

А што мислите што е поопасно skateboarding или snowboarding?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
Slash

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Скејтбординг   Сре Јан 10 2007, 14:52

Snowboarding затоа што на сноуборд нозете ти се врзнани дане речам закачени за даската а на скејтот не. Така да кога ќе паднеш помали се шансите да скршиш нога.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
Night Crawler

Број на мислења : 247
Age : 27
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Скејтбординг   Сре Мар 07 2007, 23:57

jas mislam deka toj sport e ok no samo za gledanje
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Скејтбординг   

Вратете се на почетокот Go down
 
Скејтбординг
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Спорт :: Други спортови-
Отиди до: