Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Факти (астрономија)

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:34

Мали факти од областа на астрономијата!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:35

Централните ѕвезди на планетарните маглини се најтоплите ѕвезди. На нив е детектирана температура од над 250.000о К (на пример, NGC 2240).
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:35

Заради чудниот однос на меркурoвиот ден и година, кога астронаут би стоел на Меркур, за него времето помеѓу две изгрејсонца би било 176 земјени денови.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:38

Американскиот континент ќе се оддалечи уште повеќе кон запад, а Африка ќе се спои со Евроазија.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:45

Најголемото познато збиено јато е Omega Centauri (NGC 5139), кое содржи милиони ѕвезди натрупани во топка со дијаметар од 620 светлосни години.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:46

Јупитер зрачи повеќе енергија во просторот отколку што прима од Сонцето.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:48

Марсовците никогаш нема да видат целосно затемнување на Сонцето без оглед на тоа што имаат 2 природни сателити! Тоа е поради нивната големина (т.е. поради тоа што се мали) и оддалеченоста од Сонцето.


затемнување на Сонцето од Дејмос


затемнување на Сонцето од Фобос


Последната промена е направена од на Чет Јан 25 2007, 16:12. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:49

Галилеевите сателити се видливи дури и со обичен двоглед.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:49

За постоењето на Нептун се знаело уште пред тој да биде откриен. Shocked
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:50

Најверојатен кандидат за најголема ѕвезда е алфа Херкулес. Друг исто така голем црвен суперџин е ми Цефеј.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:51

Сонцето ќе порасне толку многу што Земјата би била "проголтана", односно ќе се најде во неговата внатрешност.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 24 2007, 19:51

Уран орбитира околу Сонцето налик на буре кое се тркала.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Чет Јан 25 2007, 16:12

Најголемите ѕвезди спаѓаат во групата на црвени суперџинови. Тие имаат радиуси кои се споредливи со орбитите на Сатурн и Јупитер, што ги прави помеѓу 1200 и 2400 пати поголеми од Сонцето.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Чет Јан 25 2007, 16:13

Ветровите во Нептуновата атмосфера се најбрзи во Сончевиот систем, до 2400 km/h.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Чет Јан 25 2007, 18:48

За околу 13000 години ѕвездата Северница нема повеќе да покажува кон север, туку на нејзино место ќе дојде ѕвездата Вега. Shocked
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Чет Јан 25 2007, 19:16

Уран е прва откриена планета во модерно време.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Чет Јан 25 2007, 19:17

абе никој нема коментар за овие шитови? па очекувам некој нешто да напише пошто сигурна сум предходно не сте ги знаеле овие факти!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Чет Јан 25 2007, 19:19

Најстарите ѕвезди во нашата галаксија припаѓаат на збиените јата. Се претпоставува дека сите збиени јата се имаат иста старост – меѓу 10 и 11 милијарди години.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Чет Јан 25 2007, 19:20

Централните ѕвезди на планетарните маглини се најтоплите ѕвезди. На нив е детектирана температура од над 250.000о К (на пример, NGC 2240).
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Чет Јан 25 2007, 19:20

Температурата на површината на Плутон варира помеѓу -235 и -210 °С.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Чет Јан 25 2007, 19:28

Движењето на Меркур бил првиот практичен доказ за Општата теорија на релативност.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Јан 26 2007, 16:21

Како еден странец ја доживеал „средбата од трет вид“ со нас

Прочитајте (доколку не ви е проблем англискиот) извештај од еден странец во врска со нашето набљудување на транзитот. Драго ни е што некој друг во Македонија, освен нашите медиуми, се интересира за астрономијата во оваа држава. Трагично е, за жал, што нашите медиуми не посветија ни приближно волку внимание...

за извештајот кликнете тука

Обрнете внимание на последната реченица од извештајот, навистина не му требала. После толку убаво излагање, наместо крајот да го краси делото, барем кај мене го упропасти...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Јан 26 2007, 16:30

само сакам да се извинам што ова е го ставив порано но и да го ставев немаше да смени многу!
п.с. читајте внимателно!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Јан 26 2007, 16:38

Сонцето веројатно е активно веќе 4,6 милијарди години, а има доволно гориво за уште околу 5 милијарди.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
smiley :)

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Јан 26 2007, 18:17

Атмосферскиот притисок на површината е 90 пати поголем од атмосферскиот притисок на површината на Земјата на морско ниво, што би значело дека чувството да се стои на површината на Венера е приближно исто како да се стои 1000m под морското ниво. Wink
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   

Вратете се на почетокот Go down
 
Факти (астрономија)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Образование и Наука-
Отиди до: