Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Компјутерите ги згрбавија децата

Go down 
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Компјутерите ги згрбавија децата   Вто Фед 20 2007, 18:23

Компјутерите ги згрбавија децата


Повеќе
од една третина од учениците во земјава имаат лошо држење на телото и
деформитети на ‘рбетниот столб и на градниот кош. Од анализата
направена на група ученици од прво одделение до четврта година,
забележан е пораст на сите ортопедски деформитети
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Компјутерите ги згрбавија децата   Вто Фед 20 2007, 18:26

Гледањето ТВ - поштетно отколку што мислиме
Гледањето
телевизија може да им наштети на децата многу повеќе отколку што порано
се мислело, а воедно го зголемува и ризикот од лош вид, дебелеење,
преран пубертет и аутизам.Според статијата објавена во научниот магазин Biologist, намалувањето на часовите поминати во гледање телевизија мора да стане приоритет за подобро здравје.Откриено
е дека гледањето телевизија го инхибира создавањето на мелатонин,
хормон кој влијае врз имунолошкиот систем, циклусот на спиење и
започнувањето на пубертетот. Се претпоставува дека пониското ниво на
мелатонин е причината што девојчињата многу побргу влегуваат во
пубертет денес, отколку во 1950-тите години, според истражувањето на
психологот Aric Sigman. Тоа е така и бидејќи тежината кај девојчињата
во глобала е зголемена.Заради пониското ниво на мелатонин, поверојатно е дека клеточната ДНК може да создаде мутации кои предизвикуваат рак.Меѓу поголемите проблеми предизвикани од гледањето телевизија во рана возраст се вбројуваат:
- појава на аутизам.
- перманентно оштетување на видот.
- како фактор, телевизијата повеќе предизвикува дебелеење, отколку желба за вежбање и диети.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Компјутерите ги згрбавија децата   Вто Фед 20 2007, 18:33

Додека седев по пола саат ми викаа не седи штетно е, сега не знаат ни што да ми кажат кога седам по 5-6 саати. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Компјутерите ги згрбавија децата   Вто Фед 20 2007, 18:34

хахаха моите се откажаа веке од дамна со тоа Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 247
Age : 26
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Компјутерите ги згрбавија децата   Саб Мар 10 2007, 02:25

epa koga sedite pazete kako sedite
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
ivancelovemusic
ново членче
ново членче
avatar

Број на мислења : 43
Age : 26
Локација : Skopje
Registration date : 2007-03-09

ПишувањеПредмет: Re: Компјутерите ги згрбавија децата   Саб Мар 10 2007, 03:21

Oooh i toa kako gi zgrbavija Smile Ako ne se resam da se otarasam od pc-vo, vo najbrzo vreme ke zavrsam na kostozglobna Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.freewebs.com/ivance_elence/
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 247
Age : 26
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Компјутерите ги згрбавија децата   Нед Мар 11 2007, 14:55

zatoa sedete ispraveno
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BIG_M_UNDERGROUND
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 323
Age : 26
Registration date : 2007-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Компјутерите ги згрбавија децата   Саб Апр 28 2007, 20:40

Мене и кичмата ме боли од што седам криво!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Компјутерите ги згрбавија децата   

Вратете се на почетокот Go down
 
Компјутерите ги згрбавија децата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: