Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Митови за пивото

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 11:09

Најголемите митови за пивотоКога ќе поверуваме во глупостите кои некој ќе ни ги каже уверувајќи не во нешто што е во директна врска со неговото сега веќе 8-мо пиво,
најлошото е што по усно предание ги пренесуваме и понатаму, давајќи
свој придонес за никнување на уште еден мит. Еве некои од најголемите заблуди кои настанале баш на ваков начин и кои немаат никаква врска со реалноста.

Мит: Темните пива содржат повеќе алкохол
Guiness е црн и има 4,2% алкохол, што значи дека тврдењето не држи вода. Бојата на пивото е последица на пржењето на сладот, што на никој начин не влијае на процентот на алкохол. Состојките кои директно влијаат на количината на алкохолот немаат никаква врска со бојата на пивото. Со други зборови, нарачајте темно пиво и опуштете се.

Мит: Со light пива против пивски стомак
Океј, признаваме дека има помалку калории отколку нормалното, ама секој вистински познавач на пивото ќе рече дека разликата во конзумацијата на едното и другото е еквивалентна на онаа на Мекдоналдс и некој врвен ресторан. Стручњаците за слабеење ќе се согласат дека разликата е неприметна.

Мит: Пивото се уништува со греење и повторно ладење
Ова може да се покаже како вистинско доколку се повторува повеќе пати. Инаку, на пивото можат да му наштетат воздухот, светлото и времето. Промените во температурата не би требало да се проблематични, освен ако не се работи за екстремни околности.

Мит: Американските пива имаат помалку алкохол од останатите
Оваа заблуда е последица на различниот начин на кој се бележи количината на алкохол во пивото. И додека Американците ја изразуваат како alcohol by weight (процент на алкохол на тежина), останатиот свет го изразува аlcohl by volume (процент на алкохол на волумен). Логично, пивото е полесно од вода, па американските пива имаат помали бројки од оние во остатокот на светот.

Mит: Најдобри пива се оние во зелените шишиња

Кога сме веќе кај ова, треба да се има на ум дека кафеавите и темните шишиња подобро штитат од оние светлите, зелените. Самиот мит е последица на недостатокот на кафеаво стакло во Европа по Втората светска војна, бидејќи поради оваа причина европските пива почнале да се пакуваат во зелени шишиња. Тоа што некои од производителите до ден денес останале на ова е исклучиво од естетски причини.

Мит: Corona е мексиканска мочка
Во осумдесеттите години од минатиот век низ светот се прошири гласина дека мексиканските работници уринираат во пивото кое е наменето за извоз. Со тек на времето се покажа дека овој мит го креирала конкуренцијата поради големиот раст на популарноста на Corona на американскиот пазар. Вината ја признал еден работник од љубоморниот Нeineken, а Corona продолжи да привлекува се повеќе обожаватели.

Мит: Безалкохолното пиво не содржи алкохол

Во Америка, безалкохолно пиво е она кое содржи помалку од 0,65% алкохол. Или, со други зборови, иако е потребно да гргнете 10 такви пива за да внесете количина на алкохол која ја содржи еден Budweiser, доколку имате проблем со срцето, безалкохолните пива треба да ги избегнувате. Инаку, во производството на такви пива се впуштаат само најголемите производители, бидејќи се работи за исклучително скап производен процес.

Мит: Кој пие пиво, има голем стомак
Пред неколку години научниците дојдоа до заклучок дека "пивскиот стомак" нема никаква врска со пивото. Имено, истражувањето во кое биле вклучени 2.000 Чеси (најголемите љубители на пиво на светот, и ова не е мит) покажало дека големината на нивните стомаци нема никаква врска со количината на пиво која ја пијат. Резултатите покажале дека на пивото, како и на секој друг алкохол, дебелеењето и растот на стомакот зависат од генетските предиспозиции.

Мит: Жените не сакаат пиво
Глупост во чие што објаснување воопшто и не треба да се навлегува. Полово условена склоност кон пивото апсолутно е невозможна за докажување, а митот најверојатно настанал како последица на стереотипно прикажување на мажот како дебел и бучен љубител на фудбалот и на жената како домаќинка со дете во скут.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 11:50

e poslednovo nema veze i nie sakame pivo
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 12:51

епа јас незнам некоја девојка што пие пиво .... сите се на ликер или слично
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 13:01

Епа изглеа не знаеш многу девојки. Razz
Има и девојки што пијат пиво.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 13:02

Е ако де има време да запознае. Уште е млад
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 13:06

еј извини чичко .... ок ај да се поправам, знам и такви типки ама се бројат на прсти тие, најголемиот број девојки имаат кажано: не бе не пијам пиво, или, не ми се свиѓа ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 13:09

Нивни проблем.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 21:41

Karate Kid напиша:

Мит: Жените не сакаат пиво
Глупост во чие што објаснување воопшто и не треба да се навлегува. Полово условена склоност кон пивото апсолутно е невозможна за докажување, а митот најверојатно настанал како последица на стереотипно прикажување на мажот како дебел и бучен љубител на фудбалот и на жената како домаќинка со дете во скут.

lol! lol! lol! lol! lol!

Коллку неееееееееееема везе!!! Како претставник на женскиот пол, категорично го демантирам ова тврдење. Барем знам дека од пиво нема да се направам камен (зборам за количина до 2.5 литри, тоа ми е досегашен рекорд) и можам дури и мотор да возам (а без пиво не се усудувам ни на точак да седнам). Знам дека нема да се откорнам од плачење(поголемка количина на водка/коњак) или не дај Боже повраќање(само 3-4 чашки црено вино), а и башка мноооогу ми е повкусно од некои fuckin' ликери од бадеми & stuff. Омилени ми се Stella Artois (специјално од Холандија по авион му ги праќаат на татко ми, и топли ги мавам), Скопско Магнум, Јелен пиво (ова е “женско“ пиво, многу е благо) и се разбила МБ Црно, пошто многу ми се вкусни црните пива.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 21:51

Јас мислам дека е сташно глупо да видиш пијана девојка...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
*marija*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 153
Age : 26
Локација : na Vodno-kaj me4kite
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 22:03

Moscow_BoY напиша:
Јас мислам дека е сташно глупо да видиш пијана девојка...

se soglasuvam-do sea ne sum se osudila da se ispijan4am i da se glupiram po ulici,a ne ni planiram toa da go napraam nekad u idnina.......
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
*marija*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 153
Age : 26
Локација : na Vodno-kaj me4kite
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 22:13

A STO SE ODNESUVA DO PIVOTO-I ZENSKITE GO KONZUMIRAAT,E SEA NORMALNO KAJ MUSKITE E POZASTAPENO....ALI LI4NO ZA MENE NE E UBAVO,BOLJE VODKA,LIKER.....-MADA NE SUM BAS PO ALHOLOT.LOS POROK-DEFINITIVNO:)Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 22:16

абе може ти не планираш ама од кај знаеш??? јас уопште не пијам алкохол освен пиво и рико а тоа не е нешто многу алкохол! а нате се вика
- МБ наше домаче!! (с крава маргарин и БИ вода!!!)
- он је луд!!! он пије БИ воду!!!
- мрш!!! *фрла предмет*
- а а а а а а ..... где смо стали??? од да! ку*ац за тебе а?

забегав а?? ок толку од мене за пивото!!! не сакам скопско сакам МБ. и така....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 22:44

Moscow_BoY напиша:
Јас мислам дека е сташно глупо да видиш пијана девојка...

А пијан дечко е ок, а?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 22:45

Заборавив да кажам. Богато е со витамин Б. Баба ми редовно го става на коса. Тетка ми избаци песок од бубрег со пиење пиво (препорачано од доктор). Пијте пиво - за да немате песок во бубрезите.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 22:47

нате колку те плаќаат за рекламава бе?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 22:50

smiley Smile напиша:
нате колку те плаќаат за рекламава бе?

у лименки ме плаќаат.... cheers
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 22:52

душиче! лесно поткуплив човек! хахаха!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Paparapacipipas
Модератор
avatar

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 23:12

Па се што е во нормални количини е здраво. Пивскиот квасец е прилично здрав ама не значи дека ние треба комења да се праиме зошо се разбира не е здраво. А дека може пивото да ти надува стомак е и тоа како точно. Ја лично не сум многу по алкохол али брат ми заради пивскиот стомак намали конзумација, а ги маваше и по 5 литри од шала во рок од едно 3-4 саати. Не е убаво воопшто никој да видиш пијан (особено ако има лошо пијанство) А јас лично познавам доста женски што пијат пиво али многу повеќе машки па сеа...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Paparapacipipas
Модератор
avatar

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 23:25

Иначе за алкохолот во пивата заборавив да напишам. Во Канада има пива со нормален процент на алкохол (5%), ама и има такви со нешто под два мислам дека беа. Па луѓето и онака не можат да ја пијат водата од чешма него треба да купуваат често практикуваат место вода цел ден пиво да пијат.
Скопското пиво сега има 4,9% а претходно шо и ја се сеќавам беше 6%, а ми имаат кажувано било дури и со 8%.
Иначе најалкохолното пиво во светот содржи 40% алкохол и се произведува во Полска, а може да се купи за само 100 фунти мислам дека беа за пола литар
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Вто Фед 27 2007, 23:48

Aбе натали има право Stela Artois најдобро пиво во цел свет.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Сре Фед 28 2007, 10:43

абе еј натали што ми се пушти мене така ... ова не се мои митови ! ги препишав од страна ! дај малце chill, а дека си дрмаме сите пивце си дрмаме тоа е тачно и никој нема да може да не сопре Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Сре Фед 28 2007, 14:56

NaTaLi напиша:
Moscow_BoY напиша:
Јас мислам дека е сташно глупо да видиш пијана девојка...

А пијан дечко е ок, а?

Ај да не бидам шовинист, не е ок ни дечко да биде пијан, ама пијана девојка ти е...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Сре Фед 28 2007, 20:54

Karate Kid напиша:
абе еј натали што ми се пушти мене така ... ова не се мои митови ! ги препишав од страна ! дај малце chill, а дека си дрмаме сите пивце си дрмаме тоа е тачно и никој нема да може да не сопре Very Happy

пеер, не ме сфаќај лично Very Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Чет Мар 01 2007, 12:11

абе само така делуваше .... фала богу ништо на форумов не зимам здраво за готово зашто знам сите сме овде just for fun, ама од тебе страв ме фати како се изнапиша Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
*marija*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 153
Age : 26
Локација : na Vodno-kaj me4kite
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   Чет Мар 01 2007, 13:02

NaTaLi напиша:
Заборавив да кажам. Богато е со витамин Б. Баба ми редовно го става на коса. Тетка ми избаци песок од бубрег со пиење пиво (препорачано од доктор). Пијте пиво - за да немате песок во бубрезите.

Ne e reklama toa sto go zbori natali e tocno,u sekoe spisanie mozes da najdes po nesto korisno sto go sodrzi pivoto kako sostojka...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Митови за пивото   

Вратете се на почетокот Go down
 
Митови за пивото
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: