Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 во САД се забранува зборот NIGGA ?!

Go down 
АвторПорака
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: во САД се забранува зборот NIGGA ?!   Чет Мар 01 2007, 22:06

Nigga, please!
Градскиот
совет на Њујорк им забрани на жителите од сите раси во својот говор да
го користат зборот "nigger" (црнчуга) a со резолуција зборот се
прогонува и од од хип-хоп музиката, комедиите и шоу-бизнисот.

Одлуката
на никој начин не е задолжителна туку повеќе претставува симболичен
јавен повик до сите граѓани да прекинат да го користат навредливиот
збор.

Најголемиот парадокс е што иако зборот веќе неколку
децении е забранет за користење во јавниот говор, тој сепак најчесто е
употребуван од страна на црната популација на САД, во што предничат
музичките ѕвезди со Афро-американско потекло.

Додека едни го
поздравуваат ваквото решение, за многумина доколку тоа почне законски
да се спроведува ќе прерасне во прекршување на правото за говор. Од
друга страна голем број црни актери и пејачи одбиваат да прекинат со
користење на зборот од едноставна причина што "нема ништо лошо ако тој
биде користен од црнци".

Повеќе американски градови започнаа
слични акции како дел од расправата која започна по испадот на
комичарот Мајкл Ричардс во еден клуб за комичари.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: во САД се забранува зборот NIGGA ?!   Чет Мар 01 2007, 23:10

Епа мили македонски белци ако некогаш идете у САД пазете шо зборите да не ве напраат нигери
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: во САД се забранува зборот NIGGA ?!   Чет Мар 01 2007, 23:27

или да не паднете у затвор како што тргнале работите ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 247
Age : 26
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

ПишувањеПредмет: Re: во САД се забранува зборот NIGGA ?!   Саб Мар 10 2007, 02:18

vo sekoj slucaj vie samo pazete sto zboruvate
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BIG_M_UNDERGROUND
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 323
Age : 26
Registration date : 2007-04-08

ПишувањеПредмет: Re: во САД се забранува зборот NIGGA ?!   Нед Апр 29 2007, 11:44

"my nigga" најчесто велат црнците (раперите), а ништо не им можат!!!!! Во сите песни на West Coast nigga, my nigga, my niggaz.....и слично!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BIG_M_UNDERGROUND
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 323
Age : 26
Registration date : 2007-04-08

ПишувањеПредмет: Re: во САД се забранува зборот NIGGA ?!   Нед Апр 29 2007, 17:18

на пр слушнете ја Doctor's Advocate и видете на почетокот, "100" пати вели nigga.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: во САД се забранува зборот NIGGA ?!   

Вратете се на почетокот Go down
 
во САД се забранува зборот NIGGA ?!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: