Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Против носење на крзно

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Против носење на крзно   Пет Мар 02 2007, 21:34

Гола активистка на PETA
На
Паришката модна недела во средата на модната писта се појавила
активистка на PETA која апелирала против носењето на природното крзно.
За време на ревијата на францускиот дизајнер Christian Lacroix на пистата се качила гола жена која имала напишана порака: "подобро ќе шетам гола отклку да носам природно крзно".Од обезбедувањето брзо реагирале и ја тргнале од пистата.PETA е многу честа на светските модни недели и не пропушта ниту една
можност да го прикаже мачењето на животните поради изработката на
крзнената облека.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Paparapacipipas
Модератор
avatar

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пет Мар 02 2007, 22:22

Алал да и е на типкава. И апсолутно има право. Тоа е исто како некое животно(тигар, зебра, крокодил) да носи човечка кожа. Како би изглеало тоа? Секое суштество си има своја кожа(крзно) и никој нема право да го убива за да носи “убави“ капути.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 27
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пет Мар 02 2007, 22:54

i jas sum protiv nosenje na krzno
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пет Мар 02 2007, 23:13

Е што ме нервираат вакви луѓе....
Да објаснам, не дека не сакам животни или ги мрзам итн...
Едноставно, не ми е јасно...
Луѓе секој ден умираат во Авганистан, Ирак, Иран, цела Африка, и уште пола свет...
Господава се грижат за животните, им даваат незнам какви храни на песовите и мачките...
Па ако имате пари за фрлање, дајте ги во некој дом или на некое попаметно место, а не на животните !!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
*marija*
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 153
Age : 27
Локација : na Vodno-kaj me4kite
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Саб Мар 03 2007, 03:13

Moscow_BoY напиша:
Е што ме нервираат вакви луѓе....
Да објаснам, не дека не сакам животни или ги мрзам итн...
Едноставно, не ми е јасно...
Луѓе секој ден умираат во Авганистан, Ирак, Иран, цела Африка, и уште пола свет...
Господава се грижат за животните, им даваат незнам какви храни на песовите и мачките...
Па ако имате пари за фрлање, дајте ги во некој дом или на некое попаметно место, а не на животните !!!!

Fala Bogu nekoj so soglasuva so mene.......Normalno OK e da se cuva zivotno kako milenice...ali retko koj go glea kako takvo u denesno vreme....ugeto gi gledaat zivotnite kako mn.pojse od toa sto se vsusnost-samo obicni zivotni......affraid
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Саб Мар 03 2007, 13:15

Абе тука не можам да зборам зашто носам кожна јакна така да нема да коментирам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Саб Мар 03 2007, 17:21

абе и они се живи суштества бе неможете така да зборите .... ај вас да ве одерам и да си направам капут ? може ?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Саб Мар 03 2007, 21:22


Многу ти е погрешно мислењето. Според тебе човекот е над се така? Е па не е така. Некое животно кога ќе убие човек или сериозно ќе го повреди што му прават, го успиваат. А човекот кога ќе убие животно никому ништо. Со такви мислења ништо не правиме
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Саб Мар 03 2007, 21:57

сосема се согласувам со тебе Proof ! неможе да се дига човекот над се
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пон Мар 05 2007, 13:14

Proof напиша:

Многу ти е погрешно мислењето. Според тебе човекот е над се така? Е па не е така. Некое животно кога ќе убие човек или сериозно ќе го повреди што му прават, го успиваат. А човекот кога ќе убие животно никому ништо. Со такви мислења ништо не правиме

А што животните се над луѓето, или еднакви со луѓето ?
Значи тебе ти се помили животните од луѓето ?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 28
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пон Мар 05 2007, 13:14

абе не друго него еве денес не само женските шо носат јакни со крзна него у мода се и машки јакни со крзна на капите и очигледно е колку се застапени тие јакни денес и шо праиме сеа????Very Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пон Мар 05 2007, 13:33

Moscow_BoY напиша:
Proof напиша:

Многу ти е погрешно мислењето. Според тебе човекот е над се така? Е па не е така. Некое животно кога ќе убие човек или сериозно ќе го повреди што му прават, го успиваат. А човекот кога ќе убие животно никому ништо. Со такви мислења ништо не правиме

А што животните се над луѓето, или еднакви со луѓето ?
Значи тебе ти се помили животните од луѓето ?
Не викам дека ми се помили али не е убаво да убиеш некое животно за да можеш да изгледаш поубаво. Тоа води кон истребување на видови. Што би било некој тигар тебе да те одере и да ја носи твојата кожа?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пон Мар 05 2007, 13:37

Леле диме ко детенце си...
Ај и риба да не јадеме... Ги истребуваме рибите...
Или ако толку сакаш животни зашто секој ден јадеш хамбургер.. ? Знаеш колку свињи убиле заради тебе ? Smile))
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пон Мар 05 2007, 13:38

Извини али не јадам хамбургерVery Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пон Мар 05 2007, 13:40

Proof напиша:
Извини али не јадам хамбургерVery Happy

Не бе само трева пасеш lol!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пон Мар 05 2007, 14:53

abe ok za hrana ama za ad nosam necija koza ... nikad ... i tie sto sakaat da nosat kozni jakni neka si nosat od vestacka koza !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пон Мар 05 2007, 19:44

jas sum protiv nosenje krzno ama nemam nisto protiv vestacka koza
p.s.
kozna jakna sekad pali:D
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пон Мар 05 2007, 21:39

да ефи и ја викам нека се носат кожни облеки, но не од природно крзно ... нека ги животните на раат, а стеф ти што викаш, ако толку ги сакаме животните зашто јадеме хамбургери ... епа види, тие постојат за да некој ги јаде, за тоа се создадени, но не се на светов за некој да ги тепа за да изгледа убаво ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Пон Мар 05 2007, 22:27

Karate Kid напиша:
да ефи и ја викам нека се носат кожни облеки, но не од природно крзно ... нека ги животните на раат, а стеф ти што викаш, ако толку ги сакаме животните зашто јадеме хамбургери ... епа види, тие постојат за да некој ги јаде, за тоа се создадени, но не се на светов за некој да ги тепа за да изгледа убаво ...

Хаха, епа ја неам ништо против... Ти јади го месото, ја ќе ја носам кожата хаха....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Вто Мар 06 2007, 00:41

епа извини ама не јадеме ние крокодилско месо или месо од бизони и слонови .... ако можеш да направиш бунда од педрувите на кокошките ондак ок
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Вто Мар 06 2007, 00:57

Karate Kid напиша:
епа извини ама не јадеме ние крокодилско месо или месо од бизони и слонови .... ако можеш да направиш бунда од педрувите на кокошките ондак ок

Хаха, значи крокодилите, бизоните, слоновите итн... се над кокошките и свињите, а луѓето не се над сите животни ? Интересна теорија, ммда... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Вто Мар 06 2007, 01:08

не стефан не се разбираме, нивното месо не го јадеме ние, ама тие не заслужуваат да бидат масовно колени, не заслужуваат ни кокошките и свињите ама ипак тие учествуваат во нашата исхрана

Човекот ке покаже дека е над сите животни кога ке покаже дека го свака ова, свесно суштество е нели ? еве ти кажи ми сега што ке се прави ако продолжиме да ги убиваме сите тие животни ? па сите животни кои ги користат за бунди и сл. се загрозени видови веке, што не гледам дека е така со кокошките и свињите .... има разлика гледаш??
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Вто Мар 06 2007, 14:35

Јас те сфаќам, ама ти не ме сфаќаш. Прво ја поставуваш тезата како ист број на животни да се убиваат за исхрана, и ист за крзно...
Второ, облекувањето е исто важна работа како што е исхраната, замисли ти, во Сибир ако не убиваат луѓето мечки итн... ќе замрзнат. Ако ти е тезата за во Македонија, запрашај се колку македонци можат да си дозволат да имаат нешто вакво... ?
Трето, во природата постои еден вид на синџир, кокошките се предатори на црвите, луѓето на кокошките...
Ако човекот престане да ги убива животните за исхрана, тој ќе се уништи самиот себеси... Значи сепак се избира помалото зло... Во принцип светот е многу неправичен, така да џабе е што правиме муабет тука, кога Версаче и ред други прават милиони на крзнена облека...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Вто Мар 06 2007, 19:23

abe i dvajcata go zborime istovo nonstop ama so drugi zborovi .... temava kljuc ?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   Вто Мар 06 2007, 22:05

Не бе зашто, има можеби некој има поинакво мислење...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Против носење на крзно   

Вратете се на почетокот Go down
 
Против носење на крзно
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Мода и убавина-
Отиди до: