Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Paparapacipipas
Модератор
Paparapacipipas

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Вто Мар 13 2007, 20:56

Во втората половина на 19век Италија била поделена на повеќе делови, а два од нив ги држеле Франција и Австрија. Италијанскиот гроф Камило Кавур бил голем дипломат и интелегентен човек. Ги замолил Французите да му помогнат во војната против Австрија,а за возврат им ветил некои мали гратчиња кои и денеска припаѓаат на Франција. Франција веднаш ја нападнала Австрија и ја победила, а Камило воопшто не ни учествувал во војната а си добил добар дел од Италија.
Во исто време се обединувала и Германија и Ото фон Бизмарк морал да ја нападне Франција која му држела еден дел. Камило им помогнал на Германците со оружје, храна и лекови, а за возврат барал Германците да ги натераат Французите да ги отстапат јужните делови на Италија кои тогаш ги држеле. Значи без ич војување Камило освоил два добри дела од Апенинскиот Полуостров.

Е НАТАЛИ НА ОВОЈ НЕ МОЖЕШ ДА МУ НАЈДЕШ ЗАБЕЛЕШКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕТО ЗОШО НЕ ИСПУКАЛ НИ КУРШУМ ЧОВЕКОТ
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
NaTaLi
Модератор
NaTaLi

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Чет Мар 15 2007, 00:00

е не испукал ни куршум, али ги наместил другите да испукаат, и пак си добил територии....

е, вала, љисиц....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
Efi

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Чет Мар 15 2007, 00:09

NaTaLi напиша:
е не испукал ни куршум, али ги наместил другите да испукаат, и пак си добил територии....

е, вала, љисиц....

Да а не ги рачунаш кражбите силувањата и убиствата на освоените територии...scratch study
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
Proof

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Чет Мар 15 2007, 00:10

Абе Натали е хипик прва класа
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
Efi

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Чет Мар 15 2007, 00:18

Proof напиша:
Абе Натали е хипик прва класа

ne natali e Lennon:pirat:
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
NaTaLi
Модератор
NaTaLi

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Чет Мар 15 2007, 16:42

абе не ме заебавајте, ја озбилно тука зборам, а вие... еее не си играм више со вас Sad
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Чет Мар 15 2007, 18:58

Еве го човекот што го баравме Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Slash
Форум Манијак
Slash

Број на мислења : 1130
Age : 28
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Чет Мар 15 2007, 20:12

UP THE IRONS!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
NaTaLi
Модератор
NaTaLi

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Чет Мар 15 2007, 20:16

уште сте под импресии Smile не ви замеравам
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Чет Мар 15 2007, 22:25

Slash напиша:
UP THE IRONS!!!!!

YEAHH !!! UP TO THY IRONSSSSSSS !!!!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Efi
верно членче
верно членче
Efi

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Пет Мар 16 2007, 18:01

Ај ке им пројде де4иња се нека сев радуваат!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Paparapacipipas
Модератор
Paparapacipipas

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Саб Мар 17 2007, 22:21

Да бе толку се под импресии шо прилично на погрешно место ги пишуваа постовите. Мислам стварно и мене ме интересира како било на концертот и фотки да видам ама овде пишете за освојувачи од историјата,територии шо освојувале.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
Efi

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   Саб Мар 17 2007, 22:59

И мислам дека толку им беше Very Happy bounce
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ   

Вратете се на почетокот Go down
 
НАЈПАМЕТЕН ОСВОЈУВАЧ
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Историја-
Отиди до: