Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Конечно ефикасен лек против ХИВ

Go down 
АвторПорака
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Конечно ефикасен лек против ХИВ   Сре Мар 14 2007, 18:19

Новиот, експериментален лек против ХИВ "Isentress" на фармацевтската куќа Merck, Sharpe & Dohme - MSD покажува охрабрувачка ефикасност кај пациентите со мултирезистентен ХИВ вирус, соопштија учесниците на годинашната Конференција за ретровируси во Лос Анџелес.
Кај пациентите инфицирани со вирусот ХИВ кој е ризистентен на најмалку еден лек од секоја од трите расположливи класи лекови, после 16 недели испитување, резултатите покажале дека кај повеќе од 75% од пациентите кои добивале "Isentress" во комбинација со оптимизирана базична терапија е намален бројот на вирусите, споредено со околу 40 отсто од тие кои добивале плацебо и оптимизирана базична терапија.
Досегашното испитување покажало дека пациентите добро го поднесуваат "Isentress" плус оптимизирана базична терапија и дека безбедносниот профил е сличен на тој воочен кај пациентите кои добивале плацебо плус оптимизирана базична терапија, се наведува во соопштение на Merck, Sharpe & Dohme.
Најчесто пријавувани несакани реакции биле диареја, мачнина, надуеност, болка во абдоменот, главоболка, умор и реакција на местото на давањето инјекција.
Се проценува дека моментално ширум светот со ХИВ се инфицирани 40 милиони луѓе и оти секоја година се појавуваат повеќе од четири милиони нови инфекции. Сидата е еден од водечките причинители за смртноста кај инфективните болести ширум светот и е одговорна за околу три милиони смртни случаи годишно.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BIG_M_UNDERGROUND
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 323
Age : 26
Registration date : 2007-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Конечно ефикасен лек против ХИВ   Саб Апр 28 2007, 20:17

Ако е ова вистина алал да му е на луѓето!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Конечно ефикасен лек против ХИВ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: