Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Божјата праведност

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Божјата праведност   Саб Мар 17 2007, 23:34

Гледам дека има многу на форумов кои веруваат во Бог. Па затоа би им ги запрашал дали мислат дека Бог е праведен, еве за пример би го зел случајот со Луцифер.
Нема да се прашувам дали Луцифер е крив ? Туку би го поставил прашањето
како, дали е Бог правичен ? Бог е оној семоќниот, така нели и дознал за
Луциферовата завист, алчност односно желба за превласт, бидејки е
семоќен. Но истовремено, Бог како семоќниот ја има моќта да го промени
сево ова. На крајот, Бог е оној кој го создал Луцифер, оној кој го
создал таков каков што е. Што значи дека Бог е виновен за тоа каков е
Луцифер. Како и за сите зла кој се случуваат, затоа што тој ја има
моќта да го промени тоа, а сепак не го прави. Инаку ако си запознаен со
правото, не виновен само оној кој го врши злосторството, виновен е и
соучесникот како и оној кој не му помага на безпомошниот !!! Delicta
comisiva per miosioven.

Но се прашувам дали и бог е алчен, и не сака да му биде одземена моќта.

Се разбира, ја празгледувам дискусијава како неверник во бога, и
неверник во натприродни сили ( ангели, демони... ) Каков што и во
суштина сум.Да и сега се сетив. Повеќето " интелектуалци" велат дека Бог го замислуваш како spiritus
universalis. Ако е тогаш Бог животот, она што не разликува од неживата
природа, тогаш зошто едноставно не го наречеш живот ? Или жива
природа... Но ако е така, тогаш се прашувам која е целта да му се молиш
на животот, или ајде да речам душата...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Саб Мар 17 2007, 23:52

Што би било кога секој би бил семоќен? Анархија?
не би рекла Апокалипса!

луцифер успеал да го достигне највисокото ниво и да ги прејде архангелите (највисок ред ангели), и со тоа да ја ограничи моќта на Бог врз себе. Тој не е веќе негов претпоставен = неме моќ врз него!

Најдоброто сфаќање за Бог е будистичкото, бидејќи нема бог а учител - Буда, кој укажува на вредностите на животот
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 00:26

Efi напиша:
Што би било кога секој би бил семоќен? Анархија?
не би рекла Апокалипса!

луцифер успеал да го достигне највисокото ниво и да ги прејде архангелите (највисок ред ангели), и со тоа да ја ограничи моќта на Бог врз себе. Тој не е веќе негов претпоставен = неме моќ врз него!

Најдоброто сфаќање за Бог е будистичкото, бидејќи нема бог а учител - Буда, кој укажува на вредностите на животот

Значи според тебе, добро е да бидеш нечиј роб... ?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 00:35

Verbata ne e robuvanje tuku poklopuvanje na stavovi, kako pravilnik sto bi trebalo da ti pomogne vo zivotot
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 00:50

Efi напиша:
Verbata ne e robuvanje tuku poklopuvanje na stavovi, kako pravilnik sto bi trebalo da ti pomogne vo zivotot

Ок, ама Луцифер не барал да биде семоќен, тој сакал да биде еднаков со Бога, и да не биде роб. Зарем желбата да се биде слободен е лоша ?
А ако е бог толку праведен, и ги сака луѓето тогаш зошто не ни го даде сето знаење, и не направи еднакви со него ? Или бог е себичен, и ја сака сета моќ за себе ?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 00:56

ne bi go obvinuvala gospod za alcnost i gluposti zasto prikaznata za nego i biblijata se napisani isto kako prikaznata za crvenkapa.Ako se molis na gopod i ako mislis deka e e on praveden moli i se i na crvenkapa(ili mozebi volkot-ako ste satanisti)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 00:59Лужето се по природа неблагодарни
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 01:02

pa zatoa i gospod ne im dava sila ednakva na negovata
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 01:09

Хахаха..... Глупости на квадрат... Smile)))))
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 01:18

Замисли - полити4арите да имаат толкава потенцијална моќ?
ако воопшто постои
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 01:29

ke se ispotepaat megu sebe
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 17:14

абе меѓу себе нека се тепаат шо ке биде со нас?affraid
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 18:04

Ние сеири ќе собираме
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Нед Мар 18 2007, 22:36

ние ке седиме и ке навиваме кој ке победи
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 01:32

Се ова е оф топик, или пишувајте на темата, или ќе бидете бришени.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 16:37

добро зш се нервираш море?Laughing
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 16:42

Бог е измислен за да мислиме дека сите несреќи што ни се случуваат не се наша вина....
Бог е измислен за да не се чуствуваме сами и ништожни во огромниот Универзум...
секој треба да го толкува индивидуално...
Со верба во него се прокламира верба во себе....

а ако не веруваш во себе на можеш да веруваш во некој што не ни знаеш дека постои....

а тврдиме дека постои за да вги *испереме* нашите гревови...

зашто колку и да се гревовите *нечовечки* тие се главната човекова особина....

и така нешо.... scratch
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 16:44

ти си она што го прави бог - колку си ти праведен толку е и тој...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
DJ_Stole
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 637
Age : 27
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 18:13

Цитат :
ти си она што го прави бог - колку си ти праведен толку е и тој...
спрема тебеVery Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.goal.com
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 18:51

Efi напиша:
Бог е измислен за да мислиме дека сите несреќи што ни се случуваат не се наша вина....
Бог е измислен за да не се чуствуваме сами и ништожни во огромниот Универзум...
секој треба да го толкува индивидуално...
Со верба во него се прокламира верба во себе....

а ако не веруваш во себе на можеш да веруваш во некој што не ни знаеш дека постои....

а тврдиме дека постои за да вги *испереме* нашите гревови...

зашто колку и да се гревовите *нечовечки* тие се главната човекова особина....

и така нешо.... scratch

Така е... Ама тука се јавува прашањето, што ако доволно веруваш во себе, и немаш потреба од верувањето во бога ?
Јес да полесно е да веруваш во нешто што е најмноќно, и да мислиш дека е на твоја страна, одколку да веруваш во себе...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 20:08

ako premnogu veruvas vo sebe ke si gi prepisuvas greskite na samiot(samata) sebe.Togas e malce potesko
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 20:13

vamp-girl напиша:
ako premnogu veruvas vo sebe ke si gi prepisuvas greskite na samiot(samata) sebe.Togas e malce potesko

Барем знам дека ти ги слушаш Металика - Sad but True...
Грешката секогаш треба да ја бараме најпрво во себе па во другите...
Ако секогаш ти се другите криви, нема никаде да стигнеш...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 20:15

da ama so ke stane ako celo vreme samiot si se obvinuvas??
eden den ke ti se skurci od zivotot ke si pomislis deka ti si greskata a ne deka greskite se kaj tebe.ke stanes emo i venite ke ti otidat.zatoa ne e loso PONEKOGAS i drugite da bidat krivi.ama samo koga toa navistina e taka
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 20:19

vamp-girl напиша:
da ama so ke stane ako celo vreme samiot si se obvinuvas??
eden den ke ti se skurci od zivotot ke si pomislis deka ti si greskata a ne deka greskite se kaj tebe.ke stanes emo i venite ke ti otidat.zatoa ne e loso PONEKOGAS i drugite da bidat krivi.ama samo koga toa navistina e taka

Јас невикам секогаш себеси да се кривиш, а ако си толку нестабилна личност да си ги кркнеш вените, тогаш не си таков од што веруваш во себе. Туку од што си таков, а за таквите правец Бардовци !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   Пон Мар 19 2007, 20:27

па не би се согласила баш али ај.А за таквите и у бардовци не можат да ги запрат.Тие немозат да опстанат на овој свет.
п.с. ако некој емо го чита ова нека не се лути.нека почне да плаче
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Божјата праведност   

Вратете се на почетокот Go down
 
Божјата праведност
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Мистерии и религија-
Отиди до: