Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Охрид ???

Go down 
АвторПорака
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Охрид ???   Пон Мар 19 2007, 22:37

Светски познатата актерка Анџелина Џоли, сопругата на претседателот на
САД - Лора Буш, како и Нелсон Мандела - борецот против апартхејдот и
добитник на Нобеловата награда за мир се на списокот гости на Светската
конференција за дијалог меѓу цивилизациите, што ќе се одржи во Охрид од
26 до 29 октомври. Во Охрид се очекуваат и познатиот моден креатор Пјер
Карден, потоа јорданската кралица Ранија, како и оперската дива
Монсерат Кабалје.
Идејата на конференцијата да бидат поканети
познати и признати личности во светот кои на различни начини придонеле
за развој на дијалози меѓу народите и религиите потекнала од премиерот
Никола Груевски.Анџелина Џоли е амбасадор на УНИЦЕФ,
организација што се занимава за остварување на правата на децата.
Сопругата на американскиот претседател, Лора Буш, е почесен амбасадор
на УНЕСКО за описменување, а Нелсон Мандела е амбасадор на добрата
волја на УНЕСКО.За време на одржувањето на конференцијата е
предвиден концерт на Борис Трајанов, заедно со светската ѕвезда во
оперското пеење Кабалје.Конференцијата и финансиски и
логистички ќе ја поддржи УНЕСКО, а ќе присуствуваат претставници од
православната, католичката, од повеќе протестантски определби, сунити и
шиити, претставници на хиндуизмот, будисти и конфучијанци. Подготовките
им се доверени на Министерството за култура, во соработка со Комисијата
за односи со верските заедници и религиозните групи и со претставниците
на верските заедници во Македонија. Национален координатор на тимот е
Елизабета Канческа-Милевска, државен секретар во Министерството за
култура.Според Лидија Топузовска, секретар на Националната
комисија на УНЕСКО за Македонија, тие веќе ја реализираат идејата што
ја промовираше премиерот Никола Груевски. Таа вели дека темата за
интер-религиски дијалог е актуелна не само кај нас туку и во рамките на
УНЕСКО и на Советот на Европа. Организаторите веќе ги дефинирале
темите. Главна ќе биде „Придонесот на верата и културата кон мирот,
заемна почит и соживот“, а трите поттеми за кои ќе се дискутира се:
„Нема вистински мир меѓу народите без вистински мир меѓу религиите“,
„Религијата и образованието, нивната улога во трансформацијата на
општеството“ и „Придонесот на зедничките вредности на различните
култури и религии за иднината на човештвото“.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Вто Мар 20 2007, 18:57

Aко дојде Џоли ќе биде лудо.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Вто Мар 20 2007, 19:17

ако дојде Џоли ке идам и ја Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Сре Мар 21 2007, 18:18

jas idam radi pjer kardin inace ohrid e mnogu dosaden
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Сре Мар 21 2007, 18:43

Охрид е гомно од град
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Сре Мар 21 2007, 18:45

абе што му фали на градот ? а и осталом пак сите у охрид ке завршиме летово ....


Последната промена е направена од на Сре Мар 21 2007, 18:45. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Сре Мар 21 2007, 18:45

Порано беше боље али сега слабо е како и све у државава
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Сре Мар 21 2007, 20:18

освен неколку другари у охрид се е тапа
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Сре Мар 21 2007, 23:06

Slash напиша:
Охрид е гомно од град
не можам подобро да го кажам ова
иде на тоа баричето и по пристаниште да си купиш сладолед
ти дава рефус корнетче и сладолед сто веќе скиснал на топлото (бидејчи е напраен за напливот од туристи минатиот викен)
ти наплача 150 ден
идеш на плажа да изнајмиш лежалка (која се клати) и добиваш жубре у пакет
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Сре Мар 21 2007, 23:08

Еве зошто е Охрид гомно од град. А тоа што сите ќе завршиме таму е друга прикаска.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Efi
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 338
Age : 27
Локација : Ни јас не знам
Registration date : 2006-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Чет Мар 22 2007, 01:12

Охрид - ѓубре град Vol. II

сакас да идеш у град (ако не си во хотелите у славија) и те збира црно комбе за кое плаќаш 100 ден и го рачуна ко автобус!
плажите се лом!Shocked
ај да ми текне уште нешто..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
shadow
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 357
Age : 26
Registration date : 2007-02-08

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Чет Мар 22 2007, 17:39

Abe Livadiste e bolje od Ohrid. Go pisuvam ova od iskustvo!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Чет Мар 22 2007, 19:49

а може да идеме и во Трпеица Very Happy тамо е закон ! знам дека имам пријатели што имаат викендица тамо, имам отидено неколку пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Чет Мар 22 2007, 22:43

Ливадиште стварно е закон
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
shadow
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 357
Age : 26
Registration date : 2007-02-08

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Пет Мар 23 2007, 17:46

Neli Dime? Abe najubavo e tamu. I drustvo da si najdes i decko i sve po red.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Пет Мар 23 2007, 18:08

Преку к** ми е од Охрид и охриѓани, кога ќе направат нешто и кога ќе научат да се поинашаат ќе отидам. Се додека ми носи топло пиво, и не ми дава чаша со мраз во хотел ако не купам пијачка нема да стапнам таму...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
cinderella
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 230
Age : 26
Registration date : 2007-02-08

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Пет Мар 23 2007, 21:32

shadow напиша:
Neli Dime? Abe najubavo e tamu. I drustvo da si najdes i decko i sve po red.

I ova go pisuvas od iskustvo, taka? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Пет Мар 23 2007, 21:45

Ааа Димска, се праиш тука швалериште, а у Охрид дечковци фаќаш lol!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Пет Мар 23 2007, 21:47

Брат дај не кажуј гачки
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Slash
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 1130
Age : 27
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Пет Мар 23 2007, 22:31

Стеф дај не го издавај. Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.korcagin.goodforum.net
Night Crawler
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 247
Age : 26
Локација : nekade
Registration date : 2007-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Саб Мар 24 2007, 19:21

ohrid kako grad e super no ne gi biva OHRIGANIVE
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BIG_M_UNDERGROUND
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 323
Age : 26
Registration date : 2007-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   Саб Апр 28 2007, 20:06

Proof напиша:
Ливадиште стварно е закон


Во право си!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Охрид ???   

Вратете се на почетокот Go down
 
Охрид ???
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: