Корчагин форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Корчагин форум


 
HomeHome  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Холивуд ја пиратира Македонија!

Go down 
2 posters
АвторПорака
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

Холивуд ја пиратира Македонија! Empty
ПишувањеПредмет: Холивуд ја пиратира Македонија!   Холивуд ја пиратира Македонија! Icon_minipostedСре Мар 28 2007, 12:52

Филмот 300 е класичен холивудски тешкаш: 'историски' спектакл (инспириран од истоимениот стрип на Френк Милер), правен со дебел буџет (64 милиони долари), педантна техника (претходно пробана во Син сити) и сериозен 6 месечен ПР кој му претходеше на неговото влегување во кино салите пред некоја недела. Сите овие стандардни бизнис елементи го дадоа посакуваниот ефект: 300 растури на благајните, рушејќи го мартовскиот рекорд на Ice Age. Се е тоа фино. Само, пиздите ја џапнале "Зајди, Зајди" и ни фала да кажат!
Холивуд ја пиратира Македонија! 42AACEDF20FE3F4CBA6EC1DA5ECBC3CE
Се работи за саундтракот на филмот, објавен на 6-ти март, три дена пред кино премиерата. Него го потпишува Тајлер Бејтс а го изведуваат различни артисти.
Под реден број 24 се наоѓа песната "Message For The Queen" чие интро е бесрамно дрпнато од култната македонска песна.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Холивуд ја пиратира Македонија! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Холивуд ја пиратира Македонија!   Холивуд ја пиратира Македонија! Icon_minipostedПон Апр 02 2007, 23:33

Истрага 300: На авторот му е смешано во главата
Еден наш читател, поттикнат од написите за контроверзното авторство на една од песните во филмскиот блогбастер "300", успеал да го контактира авторот на саундтракот и учтиво да го праша дали може да се сети од каде му е инспирацијата за песната. Да потсетиме, музиката на филмот ја потпишува Тајлер Бејтс кој за нумерата "Message For The Queen" го заџапал воведот од култната македонска песна "Зајди, зајди". Еве што "во своја одбрана" има да каже господинот Тајлер Бејтс:
Холивуд ја пиратира Македонија! C5714522C7083C4480807F216C87AB1E
Alec,
I can't say there is a specific source of inspiration for the cue you
mentioned. I knew I wanted to create a moment for Azam Ali in a classic cinema, 'Lawrence Of Arabia' styled context. My influences in general are such a broad mixed bag that have a hard time pinpointing my own references.

Like any art form these days, we are all inspired by the work of others that came before us. With that in mind, I always aim to express musical ideas in my own voice, which can be difficult in the context of film. We do the best we can, so to speak.

I hope you liked the movie!

Cheers,

Tyler
Вратете се на почетокот Go down
 
Холивуд ја пиратира Македонија!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Забава :: Филм и ТВ-
Отиди до: