Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Six Degrees

Go down 
АвторПорака
FallenAngel
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 68
Age : 27
Registration date : 2007-02-16

ПишувањеПредмет: Six Degrees   Чет Мар 29 2007, 01:03

Епа вака... Првобитно, во играта станувало збор за поврзување на било кој/а актер/ка со Kevin Bacon, но истата е проширена и сега повеќе се работи за поврзување на било кои двајца актери (режисери, сценаристи) преку нивните филмски улоги, во што е можно помалку потези (но не повеќе од шест). Значи, поставувате имиња на двајца актери, односно актерки, и другите треба да ги поврзат преку филмови во кои глумеле или во чие создавање учествувале, преку најмногу шест степена, односно, преку најмногу шест луѓе.

Пример: Elvis Presley и Kevin Bacon
Elvis Presley беше во Change of Habit со Edward Asner
Edward Asner беше во JFK со Kevin Bacon

Ај еве едно многу лесно за почеток - Renée Zellweger и Tommy Lee Jones.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Six Degrees   Чет Мар 29 2007, 09:06

не капирам ....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
FallenAngel
искусно членче
искусно членче
avatar

Број на мислења : 68
Age : 27
Registration date : 2007-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Six Degrees   Чет Мар 29 2007, 11:59

Како не капираш, поврзи ги Renée Zellweger и Tommy Lee Jones, преку некои актери/ки со кои и двајцата имаат глумено. Да речеме, Renée глумела таму и таму со тој и тој, а тој глумел во друг филм со некој трет, што глумел заедно со Tommy Lee Jones. За играва IMDb е од голема помош. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 27
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Six Degrees   Чет Мар 29 2007, 12:47

хух .... ај играјте си ја ке навивам Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Six Degrees   

Вратете се на почетокот Go down
 
Six Degrees
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Забава :: Хумор и Игри-
Отиди до: