Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок

Go down 
АвторПорака
Proof
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2586
Age : 27
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

ПишувањеПредмет: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Сре Апр 04 2007, 12:48

Разликите помеѓу машкиот и женскиот мозок можеби се највидливи во вицовите на сметка на половите. Но, фактите остануваат, не сме исти, а со тоа и мозоците ни се различни и различно функционираат. Пред нас се некои научно непобитни факти. Не ги сфаќајте лично.1. Машкиот мозок е поголем, но со текот на годините и побргу се смалува од женскиот.
2. Женскиот мозок "работи" на поголема температура поради согорувањето на поголемата количина гликоза.
3. Жените користат поголем дел од мозокот кога размислуваат.
4. Машкиот мозок користи околу 6,5 пати повеќе од сивата маса за општа интелегенција отколку женскиот, додека женскиот мозок користи 10 пати повеќе бела маса за општа интелегенција отколку машкиот мозок. Всушност, ова е причината зошто мажите побргу напредуваат на полето на математиката, а жените на полето на јазиците.
5. Во просек, мажите остваруваат четири до пет бодови повеќе на тестовите за интелегенција. Ова е утврдено од студијата која е објавена во стручното списание "Intelligence", во 2006 година.
6. Зошто жените секогаш сакаат да разговараат? Научниците велат дека разговорот во женскиот мозок го поттикнува центарот кој пружа задоволство од кое поголемо уживање им пружа само оргазмот.
7. Утврдено е дека женските бебиња посилно реагираат на вознемирувачките звуци отколку машките бебиња.
8. Прегрнувањето кое трае 20 секунди, во женскиот мозок поттикнува лачење на окситоцин, хемикалија која често кај жените поттикнува чувство на доверба во личноста која ја прегрнува.
9. Во текот на денот, мажите користат помалку зборови од жените. Зависно од студиите, разликата во бројките се движи од 1000 до 10 000 зборови на ден.
10. Просечниот маж помислува на секс дури еднаш во минута, додека просечната жена многу поретко - еднаш или двапати дневно.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Сре Апр 04 2007, 13:04

ајдеееееееееееееееееее
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Moscow_BoY
Администратор
avatar

Број на мислења : 1845
Age : 27
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Сре Апр 04 2007, 13:37

Хаха... да не бидам шовинист, ама морам да надополнам дека покрај ова жените не ги бива за возење Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Сре Апр 04 2007, 22:04

и дека за разлика од женити мажите имаат стварно МОЗОК ВО ТИКВАТА НАРЕЧЕНА ГЛАВА !! (не почињајте караница ова е од искуство и немислам да се расправам! имам некој свој причини зашто мислам дека жените не размислуваат пред да направат нешто!)
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
Paparapacipipas
Модератор
avatar

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Чет Апр 05 2007, 08:58

Што си има разлики си има. Јас како најопшта би ја ставил таа дека жените се позаинтересирани во општествените науки и уметностите, а мажите се понастроени кон природните науки.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Чет Апр 05 2007, 09:07

и спортот
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
NaTaLi
Модератор
avatar

Број на мислења : 775
Age : 27
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Чет Апр 05 2007, 20:40

Karate Kid напиша:
и дека за разлика од женити мажите имаат стварно МОЗОК ВО ТИКВАТА НАРЕЧЕНА ГЛАВА !! (не почињајте караница ова е од искуство и немислам да се расправам! имам некој свој причини зашто мислам дека жените не размислуваат пред да направат нешто!)

за ова ќе искористам наслов на едно интересно книжуле: ха, ха, ха и две - три ах...

и не е некој свој, туку некои свои причини Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Пет Апр 06 2007, 10:02

абе нате ај те молам сеа не заебавај .... се разбираме ние нели Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Пет Апр 06 2007, 20:12

И ајнштајн имал мал мозок па видете што открил Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Paparapacipipas
Модератор
avatar

Број на мислења : 242
Age : 27
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Пет Апр 06 2007, 20:28

Абе не е до големината на мозокот, туку како го користиш.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Пет Апр 06 2007, 20:44

процентот е битен бе !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
vamp-girl
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 477
Age : 26
Локација : in the middle of nowhere
Registration date : 2007-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Нед Апр 08 2007, 02:18

taka e
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BIG_M_UNDERGROUND
верно членче
верно членче
avatar

Број на мислења : 323
Age : 26
Registration date : 2007-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   Саб Апр 28 2007, 20:00

Moscow_BoY напиша:
Хаха... да не бидам шовинист, ама морам да надополнам дека покрај ова жените не ги бива за возење Razz


Е за ова во право си 100% Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок   

Вратете се на почетокот Go down
 
Разлики помеѓу машкиот и женскиот мозок
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: