Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Тужба против цел свет ?!

Go down 
АвторПорака
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Тужба против цел свет ?!   Пет Апр 20 2007, 09:25

Тужба против светот
Во
најбесрамниот обид за богатење во историјата на човештвото, една
компанија одлучи да го патентира хиперлинкот и врз основа на прекршени
авторски права да ги тужи сите ИТ компании во светот.

Фирмата
Acacia Research, веќе подигна тужби против компании како Оракл, Корел,
Кодак, Борланд, Новел и слични, кои во своите ЦД-а или ДВД-а редовно
користат хиперлинкови, со цел да им го овозможат пристапот до
дополнителните информации на своите клиенти.

Според службените
детали, компанијата го има во свој посед патентот за "системот за
дистрибуција на информациите" на преносните уреди.

Истата
компанија ги поседува и патентите за технологијата за стримување на
аудио видео содржини на интернет и поп-ап рекламите. Врз основа на
последниот патент таа неодамна доби вон-судска оштета од Tribune Co.
(сопственикот на Л.А тајмс, Чикаго Трибјун, Њусдеј и уште десетина
телевизии и весници) и други медиумски компании кои ја користат оваа
технологија.

Единствен излез од ваквата ситуација е
американската канцеларија за патенти да и го одземе спорниот патен на
компанијата и да го објави под лиценца за општо добро.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
 
Тужба против цел свет ?!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Компјутери и компјутерска технологија :: Интернет-
Отиди до: