Корчагин форум


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  ВлезВлез  

Share | 
 

 Факти (астрономија)

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Јан 26 2007, 19:25

Сателитот на Сатурн, Титан, има атмосфера богата со метан.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Јан 26 2007, 19:26

Скоро сите знаат дека најсветлата ѕвезда е Сириус. Но која е втора по ред? Тоа е Канопус во соѕвездието Карина, која има магнитуда од -0,72.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Јан 26 2007, 20:48

Денот на Венера трае подолго од годината.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Јан 26 2007, 20:59

Иако прстените на Сатурн изгледаат од Земјата како една целина, тие се всушност составени од огромен број мали честици, секоја во независна орбита.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Јан 26 2007, 21:07

Најсветлата супернова во историјата се појавила во соѕвездието Волк во 1006 год. Нејзината магнитуда била околу -10 (полна Месечина е -12)!. Следната најсветла супернова се случила во 1054 год., одговорна за Раковата маглина (Crab Nebula) во Бик. Таа имала магнитуда -5. Од тогаш само уште една сурепнова била визуелно забележлива - таа во 1987 год. во Големиот Магеланов Облак, која светела со маг. +2.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Саб Јан 27 2007, 19:45

Најголемите ѕвезди спаѓаат во групата на црвени суперџинови. Тие имаат радиуси кои се споредливи со орбитите на Сатурн и Јупитер, што ги прави помеѓу 1200 и 2400 пати поголеми од Сонцето.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Нед Јан 28 2007, 15:06

Најстарите ѕвезди во нашата галаксија припаѓаат на збиените јата. Се претпоставува дека сите збиени јата се имаат иста старост – меѓу 10 и 11 милијарди години.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 31 2007, 01:39

Кога Сонцето би било топка со дијаметар од 1,5m, а Земјата со пречник од 1,3cm, би орбитирала околу Сонцето на растојание од 150m.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 31 2007, 10:56

Ветровите во Нептуновата атмосфера се најбрзи во Сончевиот систем, до 2400 km/h.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 31 2007, 10:58

smiley Smile напиша:
Ветровите во Нептуновата атмосфера се најбрзи во Сончевиот систем, до 2400 km/h.

wooot !!! несакаш да те поткачи нешто такво нели Razz срека што у македонија нема ни урагани ни тоа не е баш фино ако те закачи Razz
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 31 2007, 10:59

е да! прочитај за плутонирањето! хахаха!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 31 2007, 11:02

да прочитав .... ке го воведам и тој поим во мојот речник .... хехехехе какви луге се овие американциве (америчко друшво беше тоа што го воведе зборот така?) ....
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Сре Јан 31 2007, 11:25

да бе! хахаха
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Вто Фед 06 2007, 21:57

Tемпературата на површината на Марс се движи од 140 К (-133°С) на половите во зима, до 300 К (27 °С) преку ден во текот на летото.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Чет Фед 08 2007, 21:33

Најстарите ѕвезди во нашата галаксија припаѓаат на збиените јата. Се претпоставува дека сите збиени јата се имаат иста старост – меѓу 10 и 11 милијарди години. Cool Закон, а?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Фед 09 2007, 11:08

хахахаха само 10-11 милијарди Razz
lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Фед 09 2007, 22:08

да бе! само! а ние у просек сме по 70! тужно а?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Пет Фед 09 2007, 22:55

мноооогу ! wanna leave 10-11 milion years !! WAAAAAAAAAA !!!
/cry !!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Саб Фед 10 2007, 03:01

Karate Kid напиша:
мноооогу ! wanna leave 10-11 milion years !! WAAAAAAAAAA !!!
/cry !!
сакаш да кажеш Live! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Саб Фед 10 2007, 12:45

дох печатна грешка Razz не сум приметил
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Саб Фед 10 2007, 15:18

Ај нема везе!Централните ѕвезди на планетарните маглини се најтоплите ѕвезди. На нив е детектирана температура од над 250.000о К (на пример, NGC 2240).
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Вто Фед 13 2007, 16:05

Атмосферскиот притисок на површината е 90 пати поголем од атмосферскиот притисок на површината на Земјата на морско ниво, што би значело дека чувството да се стои на површината на Венера е приближно исто како да се стои 1000m под морското ниво.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Саб Фед 17 2007, 17:59

Леталата Viking извршиле експерименти со цел да утврдат дали постои живот на Марс.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Karate Kid
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2208
Age : 26
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Нед Фед 18 2007, 22:48

кога биле лансирани?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://korcagin.goodforum.net/index.htm
smiley :)
Форум Манијак
avatar

Број на мислења : 2172
Age : 28
Локација : pa pred monitor be mozok!!!
Registration date : 2006-10-26

ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   Нед Фед 18 2007, 22:53

Вака! Мисијата Викинг се состоела до 2 летала! Викинг 1 и Викинг 2! Викинг 1 е лансиран на 20 Август 1975, а стигна на Марс на 19 Јуни 1976. Викинг 2 беше лансиран на 9 септември 1975 а влезе во орбитата на Марс на 7 август 1976.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://www.trekunited.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Факти (астрономија)   

Вратете се на почетокот Go down
 
Факти (астрономија)
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Образование и Наука-
Отиди до: